Nana

Data 1. wydania:
1880-01-01
8385193219
Zofia Karczewska-Markiewicz
klasyka emil zola francuska literatura

więcej Więcej

Zabieranie się do tej książki jest ciężkie. Mnogość postaci, odległość kontekstu i rzeczywistości i narracja w stylu tych dużych, albo nawet wielkich. Jednak później wszystko jakby się klaruje. Początkowa mnogość redukuje się do orbitowania wokół jednej osi - osi paryskiego występku i zepsucia zobrazowanego pod postacią jednej osoby - Nany.
I nasza główna bohaterka jest...

Na półkach: , , , , , , ,

9,5/10
"Nana" to dziewiąta część cyklu Emila Zoli o społeczeństwie francuskim okresu II Cesarstwa i jedna z najsłynniejszych powieści naturalistycznych tego autora. To nie tylko wciągająca opowieść o kobiecie fatalnej, ale także metaforyczne studium upadku moralnego społeczeństwa. Nana bowiem jest żywą postacią, a zarazem symbolem wszystkich kapryśnych prostytutek tamtego...

Według mnie książka na 7,5. Bardzo fajna kreacja bohaterów, choć ich mnogość może czasami przyprawiać o zawrót głowy! We Francji odwiedziłam jedynie Strasburg, a dzięki tej książce mogłam odbyć podróż do kilku innych miejsc. Opisy są na tyle żywe i dokładne (a przy tym nieprzytłaczające), że łatwo przenieść się z drobną pomocą własnej wyobraźni w centrum wydarzeń.
Jedyną...

Miejscami nużące, ale obraz wyższych sfer oraz Paryża końca XIX wieku bardzo ciekawy.

To ten rodzaj książki w której "coś" intryguje i zachęca do dalszego czytania, lecz czytanie wywołuje chęć do zaniechania tego procesu. Treść jest pusta i składa się z przemieszczania się postaci i rozmów o niczym.

Gdy nie mam już siły na to, co trafia do mnie przez nieuważność i wiarę w prasowe recenzje (zazwyczaj płatne lub kumoterskie) wówczas wracam do klasyki. I zdrowieje. Nanę mogę bez przerwy.

Książka ciekawa, ale mam wrażenie, że z tym tematem mógł Zola o wiele więcej zrobić. Jak gdyby autor w swoim skupieniu na uwarunkowaniach genetyczno-biologicznych zapomniał trochę o psychologii. Z drugiej strony, przedstawił Nanę jak swego rodzaju fatum czy rodzaj karmy, która dopadła zepsute warstwy społeczeństwa, co wydawało mi się dość ciekawą koncepcją. Zabrakło...

Czytałam dawno jako nastolatka i pamiętałam tyle, ze bardzo sympatyzowałam z Naną, jej charyzmatyczna osobowość była dla mnie pięknem kobiecego wizerunku. Drugie podejscie miałam podczas obecnej pandemii. Znów to samo Nana była i jest dla mnie ideałem. Tylko obecnie trochę lepiej zrozumiałam tło polityczne.

To społeczny rolerkoster w którym siedzi tytułowa bohaterka. Są wspaniałe obrazy jak przyjęcie u Nany, wyścigi konne czy znakomite przedstawienie kulis teatru. To z pewnością przełomowe a także skandalizujące swego czasu dzieło nie jest pozbawione pewnej elipsy i społecznego i politycznego zacięcia.

Bardzo ciekawa forma opowiedzenia historii, interesująca perspektywa głównej bohaterki i jej sposobu tłumaczenia swoich zachowań.
Trudno jest mi sobie wyobrazić jeśli weźmiemy dosłownie przekaz z książki do siebie jak to możliwe, że jedna osoba po drugiej ulegała czarowi Nany. Rozumiem natomiast dlaczego książka ta została wpisana na listę 100, które warto przeczytać, a...

2 568
    1 776