Emil Zola Wydawnictwo: Siedmioróg Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 9) klasyka
1991-01-01
8385193219
Zofia Karczewska-Markiewicz
klasyka emil zola francuska literatura

To ten rodzaj książki w której "coś" intryguje i zachęca do dalszego czytania, lecz czytanie wywołuje chęć do zaniechania tego procesu. Treść jest pusta i składa się z przemieszczania się postaci i rozmów o niczym.

Gdy nie mam już siły na to, co trafia do mnie przez nieuważność i wiarę w prasowe recenzje (zazwyczaj płatne lub kumoterskie) wówczas wracam do klasyki. I zdrowieje. Nanę mogę bez przerwy.

Książka ciekawa, ale mam wrażenie, że z tym tematem mógł Zola o wiele więcej zrobić. Jak gdyby autor w swoim skupieniu na uwarunkowaniach genetyczno-biologicznych zapomniał trochę o psychologii. Z drugiej strony, przedstawił Nanę jak swego rodzaju fatum czy rodzaj karmy, która dopadła zepsute warstwy społeczeństwa, co wydawało mi się dość ciekawą koncepcją. Zabrakło...

Bardzo fajna książka. Przygody Nany i bohaterowie wykreowani przez pisarza bardzo przypadły mi do gustu i dobrze się ją czytało. Domyśliłam się, że koniec historii głównej bohaterki nie będzie szczęśliwy, ale nie aż tak. Samą Nanę bardzo polubiłam i pewnie kiedyś jeszcze sięgnę po coś tego pisarza

Czytałam dawno jako nastolatka i pamiętałam tyle, ze bardzo sympatyzowałam z Naną, jej charyzmatyczna osobowość była dla mnie pięknem kobiecego wizerunku. Drugie podejscie miałam podczas obecnej pandemii. Znów to samo Nana była i jest dla mnie ideałem. Tylko obecnie trochę lepiej zrozumiałam tło polityczne.

To społeczny rolerkoster w którym siedzi tytułowa bohaterka. Są wspaniałe obrazy jak przyjęcie u Nany, wyścigi konne czy znakomite przedstawienie kulis teatru. To z pewnością przełomowe a także skandalizujące swego czasu dzieło nie jest pozbawione pewnej elipsy i społecznego i politycznego zacięcia.

Bardzo ciekawa forma opowiedzenia historii, interesująca perspektywa głównej bohaterki i jej sposobu tłumaczenia swoich zachowań.
Trudno jest mi sobie wyobrazić jeśli weźmiemy dosłownie przekaz z książki do siebie jak to możliwe, że jedna osoba po drugiej ulegała czarowi Nany. Rozumiem natomiast dlaczego książka ta została wpisana na listę 100, które warto przeczytać, a...

Mimo tego, że jestem naprawdę oczarowana (choć to dość ryzykowne słowo) tą powieścią, przyznaję rację Henrykowi Sienkiewiczowi, że trudno „połapać się” w nazwiskach bohaterów Zoli. To chyba największa trudność napotkana przeze mnie podczas lektury. Postaci przewija się tak naprawdę umiarkowana liczba, lecz są przedstawiani czytelnikowi w tak zawrotnym tempie, że nie sposób...

Wyśmienita pozycja. Klasyka literatury, wspaniały obraz XIX wieku i panujących wówczas nastroju nie tylko we Francji, ale w całej właściwie Europie. Nana jest postacią wywołującą uczucia ambiwalentne, raz budzi współczucie, raz odrzuca i obrzydza. To powieść bardzo naturalistyczna, Zola pisał tak, jak było, pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że wręcz nie dodał nic od...

Książka, którą można streścić w jednym zdaniu. Nie zrobiła na mnie większego wrażenia ale rozumiem, dlaczego jest to tak istotna pozycja światowej literatury.

Dyskusje

2 490