KROK ZA KROKIEM. Z alkoholizmem można wygrać

Okładka książki KROK ZA KROKIEM. Z alkoholizmem można wygrać Meszuge
Okładka książki KROK ZA KROKIEM. Z alkoholizmem można wygrać
Meszuge Wydawnictwo: WAM nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
WAM
2014-01-01
2014-01-01
alkoholizm AA Meszuge uzależnienie

Książka pt. '' KROK ZA KROKIEM. Z alkoholizmem można wygrać'' autorstwa Meszuge przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które popadły we wszelkiego rodzaju uzależnienia.

Głównym problemem, o którym pisze, w niej autor jest trudny dla osób, które doświadczyły go, ale i również dla tych, którzy toczą, z sobą indywidualną walkę nad własnymi słabościami ulegając, mu w swojej niedoli użalając, się popadając w stan nietrzeźwości- alkoholizm.

Alkoholikom tak naprawdę łatwo nie jest się przyznać do tego, że podążają, drogą życia wybierając uzależnienia, a przy okazji krzywdząc osoby im bliskie bądź też ich nie zauważając, że znajdują się tuż obok nich.

Myślę, że i z czasem człowiek, który sięga, dna zdając sobie sprawę z tego, że ma, poczucie własnej wartości zadaje sobie pytania dotyczące podjęcia ryzyka czy chce, dokonać on nowych zmian w swoim życiu doświadczając ciągłej walki o lepszy los, na który nigdy nie jest za późno.

Decydując, się na przeczytanie tej książki chciałam poznać twórczość autora, którego do tej pory była mi nieznana oraz czy potrafi być on dobrym obserwatorem opisywanego głównego problemu, którego podjął się w niej opracować.

Książka ta składa się z 3 rozdziałów: nowe, stare, nowe.

Autor prezentuje w tej oto książce zbiór najnowszych tekstów dotyczących Programu Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików.

Uważam, że w każdy istniejący możliwy sposób można zdecydować się na zmiany mające związek z uzależnieniami, ale ta droga do pokonania nie będzie, taka prosta jak się nam na początku wydaje.

Podoba mi się to, że autor potrafi umiejętnie odnieść się w rozdziałach również do wydanych przez siebie wcześniejszych innych publikacji bądź też korzystać z cytowanych słów wybranych przez siebie autorytetów w ważnych dla niego wypowiedziach.

W szczególności ujęło mnie indywidualne spojrzenie autora na główny opisywany problem alkoholowy, wyjaśnienie pojęć oraz dokładne omówienie Programu Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików.

Zwróciłam również uwagę w rozdziale III na historię alkoholiczki, która to osobiście poruszyła mnie.

''Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu na kanapie.pl''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Książka dla osób uzależnionych i osób, które starają się ich zrozumieć. Napisana przez trzeźwiejącego alkoholika z długoletnim stażem. są tu zawarte kwestie z którymi się zgadzam i te które niekoniecznie do mnie przemawiają. To właśnie wpływa na ogromną wartość tej książki, a mianowicie zmusza ona do refleksji i nie da się przejść obok zawartych
w niej przemyśleń obojętnie. Książka godna polecenia.

w niej przemyśleń...

Zaskoczył mnie stary pijak‭!

Zaczęło się bardzo dawno temu.‭ ‬Może od prób zrozumienia życia dalekiego krewnego,‭ ‬życia‭ ‬które dla całej rodziny było kompletnie niepojęte,‭ ‬a‭ ‬może jeszcze wcześniej,‭ ‬kiedy z błyszczącymi z podniecenia oczami‭ ‬czytałem‭ „‬My,‭ ‬dzieci z Dworca ZOO‭”‬ i‭ „‬Pamiętnik narkomanki‭”‬.‭ ‬Po prostu wciągnęły mnie historie ludzi uzależnionych,‭ ‬alkoholików,‭ ‬narkomanów,‭ ‬hazardzistów‭ („‬Gracz‭” ‬Dostojewskiego jednak nieco mnie rozczarował‭)‬.

W drugiej połowie roku‭ ‬2011‭ ‬moje zainteresowanie tematem zaczęło słabnąć‭; ‬problem w rodzinie został rozwiązany,‭ ‬a ja,‭ ‬po lekturze dwóch książek Meszuge,‭ ‬wiedziałem już właściwie wszystko,‭ ‬a przynajmniej tak mi się wydawało.

Całkiem niedawno znajomi wyciągnęli mnie na film‭ „‬Pod mocnym aniołem‭”‬ (czytałem książkę Pilcha pod tym samym tytułem i przyznam,‭ ‬że mnie nie zachwyciła‭)‬ – jako,‭ ‬że‭ ‬mieli dobre chęci,‭ ‬nie wiedzieli,‭ ‬że fascynacja pijakami i ćpunami mi przeszła,‭ ‬więc,‭ ‬nie chcąc im robić przykrości,‭ ‬zgodziłem się.‭ ‬O filmie pisał nie będę,‭ ‬nie ten portal,‭ ‬powiem tylko,‭ ‬że próby epatowanie widza detalami ludzkiej fizjologii uważam za chwyt poniżej pasa i ze sztuką‭ ‬filmową,‭ ‬czy jakąkolwiek,‭ ‬niewiele mający wspólnego.‭ ‬Wychodząc z kina‭ ‬usłyszałem fragment rozmowy,‭ ‬coś o liście ważnych książek w Stanach,‭ ‬o Anonimowych Alkoholikach‭… ‬Dzięki Google szybko znalazłem to,‭ ‬o czym mówili:‭ ‬w czerwcu‭ ‬2012‭ ‬roku Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych opublikowała oficjalnie listę‭ ‬książek,‭ ‬które ukształtowały Amerykę‭ ‬[1‭]‬.‭ ‬Według bibliotekarza Kongresu,‭ ‬Jamesa Billingtona,‭ ‬nie chodziło o książki najlepsze czy najlepiej się sprzedające,‭ ‬ale o te,‭ ‬które miały znaczący wpływ na naród amerykański.‭ ‬Lista zawiera w sumie‭ ‬osiemdziesiąt osiem pozycji,‭ ‬a na pięćdziesiątej pierwszej‭ (‬jeśli dobrze pamiętam‭) ‬jest książka‭ „‬Anonimowi Alkoholicy‭”‬.‭ ‬Zrozumiałem wtedy,‭ ‬że wszystko to‭ (‬czyli alkoholizm oraz jego rozwiązanie znane od lat i praktykowane z powodzeniem w AA nie tylko w USA‭) ‬jest zapewne ważniejsze,‭ ‬niż mi się dotąd wydawało.‭ ‬Zainteresowanie powróciło,‭ ‬ale jakby na nieco innym,‭ ‬głębszym poziomie.‭ ‬Postarałem się o‭ „‬Anonimowych Alkoholików‭”‬,‭ ‬a dodam,‭ ‬że nie było łatwo,‭ ‬bo pozycji tej nie ma w księgarniach i‭ – ‬jak na zawołanie‭ – ‬gruchnęła wieść,‭ ‬że niedawno wydana została nowa,‭ ‬mocno kontrowersyjna książka Meszuge.‭ ‬Właśnie ją skończyłem.

Tematem‭ „‬Krok za Krokiem‭” ‬są poszczególne‭ ‬Kroki Programu Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików jednak opisane nie tak linearnie,‭ ‬jak to miało miejsce w‭ „‬12‭ ‬Kroków od dna‭”; ‬Meszuge wspominał,‭ ‬że Program AA jest pewną całością,‭ ‬ale dopiero w‭ „‬Krok za Krokiem‭” ‬widoczne i zrozumiałe jest to w całej pełni.‭ ‬Jest mowa o Tradycjach Wspólnoty AA i też raczej w wymiarze praktycznym,‭ ‬a nie jako teoretyczny wykład.‭ ‬Jest,‭ ‬bardzo wyraźnie zaznaczona‭ (‬co zapewne w naszym kraju jest szczególnie ważne‭) ‬różnica między duchowością,‭ ‬a religijnością‭ (‬Program AA jest duchowy,‭ ‬ale nie religijny właśnie‭)‬.‭ ‬Jest o strachu i miłości,‭ ‬o historii tej dziwnej Wspólnoty,‭ ‬nawet o modzie‭ – ‬w pewnym sensie.‭

Choć pozbawiona fizjologicznych szczegółów,‭ ‬historia alkoholiczki wywarła na mnie spore wrażenie.‭ ‬Przyznam od razu,‭ ‬że właściwie zawsze‭ „‬alkoholik‭” ‬kojarzył mi się z mężczyzną i tylko mężczyzną.‭ ‬Opowieść kobiety-alkoholiczki jest tu szczególnie cenna.‭ ‬Jednak najbardziej szokujące okazały się stwierdzenia:

‭„‬Jestem alkoholikiem,‭ ‬to oznacza,‭ ‬że alkohol nigdy nie był głównym problemem w moim życiu‭; ‬moje prawdziwe problemy zaczynały się wtedy,‭ ‬kiedy przestawałem pić.‭ ‬Bo kiedy piłem,‭ ‬byłem po prostu pijany.‭ ‬Niewątpliwie piłem więcej niż nieuzależnieni,‭ ‬na pewno dużo częściej,‭ ‬ale przecież niezamroczony alkoholem,‭ ‬nie będąc pijanym,‭ ‬podejmowałem decyzje o następnym piciu‭ – ‬mimo że wszystkie poprzednie zakończyły się przykrymi,‭ ‬a nawet tragicznymi konsekwencjami.‭ ‬W ten sposób nie zachowują się ludzie normalni,‭ ‬rozsądni i świadomi‭! ‬Oczywiście decyzje o piciu nie były jedynymi złymi decyzjami,

jakie w tamtym okresie podejmowałem‭” [‬2‭]‬.

‭„‬Do czasu alkohol nie tylko nie był problemem‭ – ‬był nawet rozwiązaniem‭” [‬3‭]‬.

Czytając je pomyślałem,‭ ‬że temu‭ ‬„staremu pijakowi‭”‬ (autor sam tak czasem o sobie pisze i‭ – ‬podobno‭ – ‬często mówi,‭ ‬więc i ja sobie pozwalam,‭ ‬choć z wdzięcznością,‭ ‬życzliwością i podziwem nawet‭) ‬udało się mnie zupełnie zaskoczyć.‭ ‬Po kilkanaście razy wracałem do pewnych fragmentów,‭ ‬nawet coś mi się kojarzyło,‭ ‬że kiedyś już chyba była o tym mowa,‭ ‬ale teraz ostatecznie do mnie dotarło.‭ ‬I może to właśnie‭ (‬oczywiście‭ ‬pełne wyjaśnienie,‭ ‬a nie tylko te krótkie cytaty‭)‬ stanowi największą wartość tej książki:‭ ‬szansa,‭ ‬że nareszcie zrozumieją alkoholizm ludzie nieuzależnieni.‭ ‬Dla mnie był to wstrząs.

Wiarygodność książki Meszuge pogłębia spora liczba cytatów z literatury Wspólnoty AA,‭ ‬ale i nie tylko.‭ ‬Prawdę mówiąc jestem pod wrażeniem oczytania autora‭ „‬Alkoholika‭”‬.

„‬Krok za Krokiem‭” ‬mogę gorąco polecić‭ – ‬myślę,‭ ‬że nie tylko uzależnionym i ich rodzinom.

–––

1.‭ ‬Źródło:‭ ‬http://www.huffingtonpost.com/2012/06/25/88-books-that-shaped-amer_n‭_‬1618786.html‭

2.‭ ‬Meszuge‭ „‬Krok za Krokiem‭”‬,‭ ‬wyd.‭ ‬WAM,‭ ‬2014,‭ ‬s.‭ ‬256.

3.‭ ‬Meszuge‭ „‬Krok za Krokiem‭”‬,‭ ‬wyd.‭ ‬WAM,‭ ‬2014,‭ ‬s.‭ ‬13.

/Uwaga:‭ ‬z czasem recenzję zapewne zamieszczę także w innych miejscach/

Zaskoczył mnie stary pijak‭!

Myślałam, że po "Alkoholiku" nic mnie już nie zaskoczy. Podczas lektury "Krok za Krokiem" łzy mi ciekły po twarzy, kiedy ta alkoholiczka szła na granicę, naprzeciw karabinom. A jak autor (na końcu) pisał o celu swojego życia, i że czasem udaje mu się nie zawalić sprawy, to już wyłam jak bóbr.

Prawdopodobnie najlepsza książka na temat programu 12 kroków Anonimowych Alkoholików. Nie przypuszczałam, że można to opisać tak dokładnie i jednocześnie tak prosto i wciągająco.

Książka, opowiada o metodzie leczenia alkoholizmu przez AA, polecam

Książka, opowiada o metodzie leczenia alkoholizmu przez AA, polecam