Bez pamięci

Okładka książki Bez pamięci Lisa Kleypas
Okładka książki Bez pamięci
Lisa Kleypas Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Bow Street (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Bow Street (tom 1)
Someone to Watch Over Me
Prószyński i S-ka
2014-04-08
2014-04-08
Agnieszka Myśliwy
zaufanie przeszłość zagadka tajemnica romans miłość

Ciekawie napisany romans historyczny jednak, według mnie, najgorszy z serii.

Ciekawie napisany romans historyczny jednak, według mnie, najgorszy z serii.

Gdybym chciała określić książkę jednym słowem - wspaniała! Przed Grantem Morganem - najbardziej poważanym detektywem następna sprawa - wyławia z Tamizy utopioną dziewczynę... ale, ale... okazuje się, że żyje! Zabiera ją do siebie kiedy poznaje, że to piękna kurtyzana, którą "dobrze zna" połowa mężczyzn w Londynie. I jego kiedyś wystawiła ona na śmiechy, puszczając o nim nieprawdziwe plotki. Teraz zamierza odpłacić pięknym z nadobne. Okazuje się to nie takie proste, bo dziewczyna straciła pamięć - przekonany początkowo, że to jej jakaś następna gierka, w pewnym momencie zaczyna zastanawiać się, a może jednak.... On twardy i nieustępliwy, mimo wszystko przekonany o swojej racji i ona - krucha, skromna i delikatna, reagująca co najmniej dziwnie w pewnych sytuacjach. Oczywiście wciąż zgłębiamy wątek kryminalny. A czy Grant i dziewczyna stworzą jednak parę, czy pokonają naprawdę duże przeciwności charakteru i jak skończy się zagadka..... Na tym poprzestanę, wspaniale jest to odkrywać, dlatego czytajcie, naprawdę warto.

Na początku trochę nudnawa, ale później strasznie wciągająca!

Na początku trochę nudnawa, ale później strasznie wciągająca!

Świetna książka, polecam

Świetna książka, polecam

Ostatnio potrzebowałam czegoś lekkiego. Idealnie trafiłam. Główny bohater - Grant Morgan został przedstawiony jako bóg. Mężczyzna marzenie. Pochłonęłam tę książkę w jeden dzień. Serdecznie polecam

Grant Morgan to nie byle detektyw, o nie.
To najbardziej szanowany, podziwiany, poważany detektyw na Bow Street. Mierzy się z przestępstwami mrożącymi krew w żyłach, rozwiązuje zagadki i nie boi się niczego.

Topielica. Oto nowa sprawa Granta. Jednak kiedy detektyw dociera na miejsce zbrodni, okazuje się, że trup wcale nie jest trupem, a oszałamiająco piękną rudowłosą kobietą, która żyje. Jest w okropnym stanie, ale żyje.

Grant zabiera kobietę do siebie, każe o nią dbać, pomaga jej. Jednak co się kryje za tą fasadą?...

Grant znał tę kobietę. To rudowłosa dziwka, kurtyzana, której płacą za seks. To margines społeczeństwa. Niepokojąco piękny margines. Detektyw miał tę "przyjemność" poznania jej już wcześniej - na balu, gdzie ich rozmowę przeinaczyła w drwinę z detektywa. Rozpowiedziała o nim plotki, które potem szeptał cały Londyn. Ale teraz Grant ma okazję, by się zemścić. Nadszeł czas.
Jednak czy na pewno?

Gdy Vivian budzi się ze snu, okazuje się, że straciła pamięć. To, co opowiada o niej Grant wydaje się nie do pomyślenia. Ona? Dziwką? Dlaczego nic nie pamięta? Dlaczego nie czuje się, jakby była kurtyzaną? Jeśli faktycznie nią jest, gdzie jej pewność siebie, kokiteryjność...? Co się z nią stało?

Grant bardzo chce nienawidzić Vivian, jednak jej kruchość, niewinność i dziewczęcość przeczą temu, co o niej wie. Jaka jest prawda? Czy Vivian to naprawdę Vivian? Może jednak zaszła tragiczna pomyłka...

Więcej wam nie zdradzam, dowiecie się tego sami. Ja od początku podejrzewałam, jaka jest prawda i od początku przeczuwałam, w jaki sposób zostanie ona udowodniona... Brutalny, ale skuteczny. Jak potoczy się śledztwo? Co z uczuciem rodzącym się pomiędzy kurtyzaną a detektywem? Czy ma ono szansę na powodzenie?

Jedno jest pewne - gdy zaczniecie czytać tę książkę, nie będziecie mogli przestać, obiecuję wam. Ja pochłonęłam ją w jakieś... 3 dni? Nie więcej. Wciąga, intyguje, hipnotyzuje... Dostarcza dreszczyku emocji, budzi zmysły. Twórczość Lisy Kleypas to magiczna kraina, z której nie da się uciec. Ba, nie chce się uciec! Dostarcza tylu wrażeń, iż człowieka dopada żal, że musi ukończyć swą podróż. Bezbrzeżny smutek ogarnia, gdzy kończy się czytać ostatnią stonę... Ogromnie wam polecam "Bez pamięci"! Nie zawiedziecie się, obiecuję.

Grant Morgan to nie byle detektyw, o nie.

Wspaniała

Wspaniała

całkiem sprawnie napisane romansidło, na tyle ciekawie opisujące początki Bow Street,że chętnie sięgnę po kolejny tom.

Wyrachowana i ponętna.
Twarz anioła, ciało służebnicy szatana - Vivien Duvall, kurtyzana.
Ktoś chciał ją najpierw udusić, a potem utopić.
Z mętnych wód Tamizy, ratuje ją przenikliwy, silny, o ekspresji płyty granitu, detektyw Grant.
Mężczyzna chce się odegrać za zranioną dumę, ale jak tu sie mścić na niewinnej istocie?
Okazuje się bowiem, że przymusowy chrzest w Tamizie dokonał cudu i na brzeg została wyrzucona nie prostytutka, ale nawrócona Maria Magdalena.
Do połowy szło mi jak po grudzie, byłam bardziej zdezorientowana niż Grant, gdy fakty sprzed niedoszlego morderstwa, przeczyły zachowaniu bohaterki. Nosi pokornie wiadra z gorącą wodą na kąpiel jakby nie przywykła do służby, by za chwilę czytać swój dziennik, w którym notowała perwersyjne upodobania protektorów.
Już miałam odpuścic, gdy pisarka zrobiła coś, co sprawiło, że oniemiałam.
Szybciutko podniosłam szczękę z podłogi i zatopiłam się w dalszym ciągu historii.
Jednakże, ostateczną ocenę obnizam z trzech powodow: sprzecznych emocji, zbyt szczegółowych scen erotycznych (w tym wypadku interesowała mnie relacja, a nie poziom nawilżenia pochwy bohaterki) oraz końcowego zachowania Vivien.

Wyrachowana i ponętna.
Twarz anioła, ciało służebnicy szatana - Vivien Duvall, kurtyzana.
Ktoś chciał ją najpierw udusić, a potem utopić.
Okazuje się bowiem, że przymusowy chrzest w Tamizie...

Na półkach: , , , , , , ,

Amnezja niekiedy może być niebezpieczna dla człowieka. Główna bohaterka książki ,,Bez pamięci" Lisy Kleypas stanowi najlepszy dowód na potwierdzenie tej tezy. To wyjątkowo dobry, niezobowiązujący romans historyczny w ramach przerywnika i relaksu. Oprócz piękniej historii miłosnej dostałam także w miarę bogate tło obyczajowe i społeczne, ciekawe portrety przeróżnych osobowości oraz szczyptę sensacji skąpanej w dramacie. Polecam. Moim zdaniem warto.

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne