Jerusalem

Okładka książki Jerusalem Yotam Ottolenghi, Sami Tamimi
Okładka książki Jerusalem
Yotam OttolenghiSami Tamimi Wydawnictwo: Ebury Press kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Jerusalem
Ebury Press
2012-09-06
2012-09-06
9780091943745
kulinaria przepisy kulinarne

Niepowtarzalna mieszanka cudownych aromatów i głębokiego smaku unosi się z każdego dania wykonanego według przepisów z tej książki. Jerozolima zaskakuje połączeniami i zachęca do kolejnych eksperymentów w kuchni.

Pięknie wydana książka kucharska, gdzie prócz przepisów znajdziemy przeróżne ciekawostki dotyczące Jerolozimy i jej okolic. Przepisy są różne, zarówno proste jak i trudniejsze, ze składnikami które każdy zna jak i takimi za którymi trzeba się trochę nabiegać. Jak najbardziej warto, zwłaszcza jeżeli lubi się eksperymenty kulinarne, eksplozja smaków na podniebieniu gwarantowana. Świetny pomysł na prezent.

[...]
Jerozolima rozpoczyna się od potraw jarskich, a ja strona po stronie nie wiem, od czego zacząć. Czwarty przepis z kolei – pieczony bakłażan ze smażoną cebulą i siekaną cytryną. Natychmiast zaznaczam. Kocham bakłażana w każdej postaci. Dzień później, rano już się piecze.

Doskonały zestaw smaków – bakłażan, słodycz cebuli, ostrość chili i kwaskowość sumaku oraz cytryny. Dalej jest jeszcze lepiej, bób, fasolka szparagowa, karczochy, kalarepka. Na 127 stronie kończą się potrawy warzywne, a ja mam zaznaczone chyba trzy czwarte.
całość:

[...]

Wspaniała książka kucharska i album - przewodnik po smakach i okolicach Jerozolimy. Zderzenie kultur, zderzenie kulinarnych inspiracji.
Piękne i smaczne....
Niesamowite zdjęcia.

ale jest jeden problem - w sklepie osiedlowym u Pani Jadzi nie kupimy wielu składników, trzeba jeździć po marketach ;) i czasem sie naszukać.

Ale... warto :)

Piękne i smaczne....
Niesamowite zdjęcia.

Ale... warto :)

Po przygotowaniu kilku potraw niechybnie postanowiłam zmienić moją ocenę na 8. Jeśli spróbowalibyście ryby w tym przepysznym, gęstym i lepkim od aromatów sosie hraimeh, zrozumielibyście. Wertując książkę kilkakrotnie przekonałam się, że zawiera wiele wyjątkowych przepisów, które są dla mnie tak kuszące, że od miesiąca w kuchni rządzi "Jerozolima". I jeszcze tyle przede mną...

Jerozolima ostatnio ? pojawia się na "jedynkach" mediów głównie z powodu kolejnego ataku terrorystycznego albo z okazji jakiegoś wydarzenia z często zaognionym tłem religijnym (żydowskim, chrześcijańskim czy też muzułmańskim). No cóż, to przede wszystkim jest miasto symbol, miasto kultu, by nie powiedzieć kultowe..

Jerozolima, tu nie odkryję nowych lądów intelektualnych, ma też swoją zwykłość, codzienność i zmysłowość, którą można zacząć odkrywać na przykład od strony kuchni. Jak przystało na miasto pielgrzymów, marzeń (do zobaczenia następnego roku w Jerozolimie podobno zwykli mawiać do siebie rozstając się nasi Starsi Bracia w wierze),idealizacji - w swoją kulinarną tkankę wplotło wątki zaciągnięte tu z różnych stron świata. Dla mnie przepisy są więc nieco bajkowe: z jednej strony wymieszane z ze zwykłych składników, no jaja, pietruszka, mięso wołowe, .......ale już zaraz sezam, kuskus, granaty ... No właśnie!
Jednak orientalna niezwykłość, jak bardzo by nam jej nie próbowały upowszednić i strywializować zglobalizowane markety za rogiem, kłania się i wychodzi obronną ręką z potyczki ze zblazowanym okiem czytelnika, który ewentualnie wszystko jadł, wszystko widział, wszystko już czytał.
Kilka przepisów urealniłam i polecam. Oprócz przyjemności czytania i oglądania, to jest książka pożyteczna.

Jerozolima, tu nie odkryję nowych lądów intelektualnych,...

Książka (kucharska) doskonała.
Z gatunku tych, które szczególnie lubię - świetnie i sugestywnie podane przepisy wplecione w opisy codziennego życia.
A wszystko w i o Jerozolimie, tyglu przenikających się kultur -sefardyjskiej, aszkenazyjskiej, palestyńskiej, armeńskiej, jemeńskiej, marokańskiej...

Książka (kucharska) doskonała.

• Kuchnia