The Book On The Edge Of Forever

Fantagraphics Books
1994-01-01
1994-01-01
56 min.

Czytało się jak najlepszy thriller. Historia nigdy niewydanej The Last Dangerous Visions, trzeciego tomu antologii science fiction pod redakcją Harlana Ellisona. Christopher Priest odwalił kawał porządnej roboty, przytaczając fałszywe obietnice, uniki, groźby i emocjonalne szantaże, listy, daty oraz liczby i niezdolność do połknięcia własnej dumy, gdy zadanie, które postawił przed sobą Ellison okazało się przerosnąć edytora. Fascynująca historia.

A zainteresowałem się tematem, ponieważ ostatnio gdzieś przeczytałem, że TLDV ma w końcu wyjść w roku 2025, 54 lata po złożeniu pierwszej obietnicy (no i już po śmierci samego Ellisona). Po lekturze tego pamfletu przestałem w to wierzyć.

Z listu Michaela Bishopa do Christophera Priesta już po premierze niniejszej publikacji (oczywiście żartobliwie, choć gdy mowa o Harlanie nigdy nie wiadomo, do jakiego stopnia...) :

"I hope you're still alive when you receive this. I don't think it's likely that Ellison has hired a gunman, but if you're dead when you get this, or soon after, that will establish how little I've learned about Ellison over the years."

Link do publikacji znajdziecie w recenzji Rafała. Serdecznie za niego (link) dziękuję :)

Na półkach: , , , , , , , ,

Opowieść o tym, kiedy projekt przerósł wykonawcę, ale duma nie pozwalała wywiesić białej flagi, co bardzo mocno nadwyrężyło reputację nietuzinkowego Ellisona.

Występuje także pod nazwą "The Last Deadloss Visions". Reportaż/esej Christophera Priesta na temat niepowstania legendarnej trzeciej części antologii Harlana Ellisona "Ostatnie Niebezpieczne Wizje". Priest w iście reporterskim stylu śledzi przebieg wydarzeń od czasu ogłoszenia tej antologii w 1971 roku, aż do 1994, kiedy postanowił zakończyć dodawanie i poprawianie tego eseju wielokrotnie wcześniej publikowanego. Reportaż ten był czytany praktycznie przez całą angielskojęzyczną scenę i zdobył nawet nominację do Hugo. Bezlitośnie punktuje kłamstwa Ellisona a potem oddaje głos autorom, który wysłali Ellisonowi opowiadania, które przepadły w tym wiecznym projekcie (o ile nie zostały wycofane, o co wcale nie było łątwo),a także innym znanym pisarzom jak sam GRRM. Było to całkiem zabawne zważywszy na fakt, że na Wichry Zimy czekamy już 10 lat, ale to nic przy 40 latach czekania na "Ostatnie Niebezpieczne Wizje", bo projekt nigdy oficjalnie nie został zaniechany, a agencja Michaela Straczynskiego (scenarzysty Babilon 5),która przejęła wszystkie prawa zmarłego Ellisona wciąż ma prawa do wielu opowiadań.

Warto przeczytać, zważywszy, że lada moment wyżej wspomniania agencja ZAMIERZA WRESZCIE TO WYDAĆ. Wprawdzie nie z ponad setką opowiadań i 3 tomach, jak planował Harlan, ale z 15-20 opowiadaniami, z których tylko niewielka część będzie pochodzić z lat, o których dotyczy reportaż. Wciąż jednak będzie to jakieś zakończenie tej niebywałej historii, zwłaszcza, że agencja zwolni (o ile już nie zwolniła) prawa do całej reszty opowiadań zakupionych przez Harlana na poczet tej antologii.

Książka Priesta, jak i oficjalne internetowe wersje i przedruki zostały wycofane z obiegu na prośbę Priesta, ale w internecie nic nie ginie, także częstujcie się:

Sam traktuje to jako świetne uzupełnienie do ombinusa opowiadań Ellisona "To, Co Najlepsze" (wydanego przez Prószynski),a także pierwszej, najbardziej legendarnej antologii zredagowanej przez niego, o nazwie "Niebezpiecze Wizje", wydanej przez Solaris (a dziś Stalker Books),którą ostatnio z przyjemnością czytam.

• Literatura faktu
  • Reportaż