Sztuka

Okładka książki Sztuka Sławomir Koper
Okładka książki Sztuka
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 8) historia
131 str. 2 godz. 11 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 8)
Tytuł oryginału:
Sztuka
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
131
Czas czytania
2 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377695333
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
377
314

Na półkach: , ,

Przedstawienie dorobku sztuk plastycznych dwudziestolecia międzywojennego w tak krótkim zarysie, jaki stwarza seria jest mało realne. Autor zresztą zastrzega, że musiał dokonać wyboru i selekcji informacji. I dobrze się stało, bo albo powstałby katalog dokonań w poszczególnych dziedzinach, albo monografia jednego twórcy, maksymalnie nurtu czy kierunku w sztuce. Sławomir Koper wybrał rozwiązanie kompromisowe. Przedstawił kilka kierunków w sztukach plastycznych, a następnie skoncentrował się na kilku postaciach. Możemy więc poznać Wojciecha Kossaka (i w mniejszym stopniu Jerzego),Zofię Stryjeńską, Katarzynę Kobro i Władysława Strzemińskiego, Witkacego i Xawerego Dunikowskiego. Wybór należy do autora i nie warto go komentować - taki był zamysł twórcy, te postacie uznał za najbardziej interesujące.
Ten tom serii uważam za całkiem niezły, lepszy od kilku wcześniej napisanych, bo bardziej szeroko traktujący temat, lepiej oddający całokształt zjawisk. Ale i tu mam zastrzeżenie. Bo wprowadzenie w epokę poprzez ukazanie nurtów i stylów wcześniejszych jest oczywiście uzasadnione - artyści nie stosują się do kalendarza, tworzą własny świat i daty ich nie interesują, więc pokazanie początków pewnych nurtów jest potrzebne. Uważam jednak, że autorowi zajęło to zbyt wiele miejsca, które mógł poświęcić innym postaciom. A braki są znaczne.
Wśród zaledwie wymienionych znaleźli się Andrzej i Zbigniew Pronaszkowie i Władysław Skoczylas, brak informacji dotyczy Tytusa Czyżewskiego, Tymona Niesiołowskiego, Romana Kramsztyka (malarstwo),Konstantego Laszczki, Henryka Kuny, Augusta Zamoyskiego (jest fotografia jego pracowni),Edwarda Wittiga (rzeźbiarze),Stefana Bryły, Stanisława i Barbary Brukalskich, Adolfa Szyszko-Bohusza i Oskara Sosnowskiego. To wyliczenie nie jest kompletne, ale trzeba powiedzieć - braki spore. Jeśli do tego dodamy twórców polskich, działających poza granicami państwa, jak Tamara Łempicka, Tadeusz Makowski i Eugeniusz Zak, to lista znacznie się wydłuża. Dodam, że autor pominął zagadnienia związane np. ze sztuką użytkową (pojawia się nieco informacji w związku z twórczością Zofii Stryjeńskiej) czy fotografią (czego bardzo żałuję).
A jednak na tle innych tomów ten jest przyzwoity. Rozumiem ograniczenia, przed jakimi stanął autor i dlatego wskazując, co można było skrócić, zaznaczyłem, czego zabrakło. Jednakże ten tom serii mogę uznać za dobry.

Przedstawienie dorobku sztuk plastycznych dwudziestolecia międzywojennego w tak krótkim zarysie, jaki stwarza seria jest mało realne. Autor zresztą zastrzega, że musiał dokonać wyboru i selekcji informacji. I dobrze się stało, bo albo powstałby katalog dokonań w poszczególnych dziedzinach, albo monografia jednego twórcy, maksymalnie nurtu czy kierunku w sztuce. Sławomir...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    85
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    12
  • Historia
    4
  • Dwudziestolecie
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    2
  • Zbiory
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sztuka


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne