Ewolucja czy konstrukcja. Rośliny genialnymi inżynierami przyrody

Okładka książki Ewolucja czy konstrukcja. Rośliny genialnymi inżynierami przyrody Felix R. Paturi
Okładka książki Ewolucja czy konstrukcja. Rośliny genialnymi inżynierami przyrody
Felix R. Paturi Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Złota Seria Literatury Popularnonaukowej nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seria:
Złota Seria Literatury Popularnonaukowej
Tytuł oryginału:
Geniale Ingenieure der Natur
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8321402313
Tłumacz:
Bożena Wilkowska
Tagi:
ewolucja rośliny przyroda
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1221
1084

Na półkach: ,

"Co jeszcze potrafią rośliny?" - tytuł jednego z rozdziałów tej książki mógłby posłużyć za jej tytuł lub za tytuł programu, którego nie powstydziłby się Doscovery Channel. Paturi opisuje specyficzne przystosowania roślin do życia w najróżniejszych warunkach środowiskowych z konstrukcjami technicznymi, które opracowują i wdrażają inżynierowie. Autor pokazuje doskonałość rozwiązań wykształconych w procesie ewolucji i zwraca uwagę na to, że wiele jeszcze inspiracji nauka jest wstanie zaczerpnąć ze świata roślin.

Polski przekład został wydany w 1984 i podczas lektury dostrzega się pewną staromodność tej książki. Być może współcześnie bardziej zaciekawiłoby zaprezentowanie zgromadzonych w książce informacji w formie programu telewizyjnego z bogatym materiałem ilustracyjnym.

"Kto płynie pod prąd, jest bohaterem, kto pozwala się unosić prądowi, jest niedołęgą. To tragiczne nieporozumienie uczyniło człowieka największym marnotrawcą energii na Ziemi". Autor, porównując osiągnięcia techniki z odpowiadającymi im przystosowaniami roślin, wielokrotnie podkreśla, że rośliny są doskonałe w używaniu rozwiązań pozwalających wyeliminować marnotrawstwo zasobów i energii. Przywołując czarne prognozy przyszłości Ziemi i ludzkiej cywilizacji (które na szczęście nie spełniły się póki co w kształcie wieszczonym czterdzieści lat temu),Paturi zwraca uwagę na problem, jakim jest zagubienie łączności ze środowiskiem naturalnym nauki i techniki, których konstrukcje coraz odważniej zmieniają przyrodnicze otoczenie człowieka. Wyższością ewolucji jest jej aspekt przystosowywania się do wymogów środowiska. Jak pisze autor: "Konstrukcja idzie swoimi własnymi drogami i nie dostrzega tych czynników środowiskowych, które nie stoją w bezpośrednim związku z jej celem. Konstrukcja nie zważa również na wpływ, jaki wywiera na środowisko naturalne".

Przesłanie tej książki pozostaje wciąż aktualne. Konstruując nowe rozwiązania nie należy tracić z oczu wymogów środowiskowych. Powinniśmy myśleć o minimalizowaniu strat i szkód naszej działalności. Trzeba zneutralizować dotychczasowe szkodliwe oddziaływania techniki i zapobiegać nowym w przyszłości. Nie wystarczy monitorować stanu zanieczyszczenia na przykład powietrza w miastach, należy podejmować konkretne, odważne działania.

Postulaty Paturiego mimo upływu lat nadal brzmią radykalnie, bo zakłada on, że obecny model funkcjonowania ludzkości powinien ulec całkowitemu odwróceniu i przywrócenia priorytetu środowisku naturalnemu. Autor zdaje się być w swoich poglądach zbytnim idealistą. Jak trudne byłoby w praktyce zrealizowanie tych postulatów, zastanawia się w książce "Stąpając mocno po ziemi. Ekozofia zwykłego życia" Ryszard Kulik.

Lektura "Ewolucji czy konstrukcji" nie powinna być zmarnowanym czasem. Opis wielu botanicznych "cudów" może wzbogacić wiedzę i zainspirować do pogłębiania wiedzy na ten temat. Warto spojrzeć na przystosowania roślin jak na element techniczny, który może nadal pobudzać do poszukiwania nowych rozwiązań konstrukcyjnych.

"Co jeszcze potrafią rośliny?" - tytuł jednego z rozdziałów tej książki mógłby posłużyć za jej tytuł lub za tytuł programu, którego nie powstydziłby się Doscovery Channel. Paturi opisuje specyficzne przystosowania roślin do życia w najróżniejszych warunkach środowiskowych z konstrukcjami technicznymi, które opracowują i wdrażają inżynierowie. Autor pokazuje doskonałość...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    1
  • Lista priorytetowa
    1
  • 2020
    1
  • Biologia, medycyna, psychologia, socjologia i okolice
    1
  • 2016
    1
  • Popularno-naukowe
    1
  • Roślinne
    1
  • Biologia, przyroda
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ewolucja czy konstrukcja. Rośliny genialnymi inżynierami przyrody


Podobne książki

Przeczytaj także