Jak powstało życie na Ziemi

Okładka książki Jak powstało życie na Ziemi January Weiner 3., January Weiner
Okładka książki Jak powstało życie na Ziemi
January Weiner 3.January Weiner Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Copernicus Center Press
2023-02-01
2023-02-01

Zarzuty, że jest "skomplikowana", "trudna" czy "szczegółowa" to prawda; ale dla mnie to nie zarzut, to właśnie zaleta tego opracowania. Ileż można czytać w kółko: "nooo, miliardy lat temu była zupa, ale nie taka jak w kuchni, w tej zupie pływały rzeczy i one potem się robiły większe! a jeśli nie było tak, to może z meteorów?". Można przeczytać jedną, dwie takie, ale potem się robi nudne. Ja chcę już wiedzieć dokładnie co, jak i dlaczego, a nie lizać lody przez szybkę. I tutaj właśnie to dostałem. Masa detali chemicznych i biologicznych, tłumaczących np. że atmosfera wcale nie musiała być wtedy redukująca, powiązania między LUCA a wirusami, a nawet założenie, że mogło powstać kilkakrotnie; i może powstawać nawet teraz, ale szybko jest pożerane przez to, co już istnieje.

Jestem BARDZO zadowolony z lektury, to jest to, co tygryski lubią najbardziej - świetnie napisane szczegóły, by można sobie to było wszystko samemu poukładać - ale bez zarzucania Czytelników niepotrzebnymi bzdurami, samo mięcho!

Jak powstało życie? Nie wiadomo... Tak mogę podsumować tę książkę. Czytało się jak podręcznik akademicki, nie polecam.

Zdecydowanie nie zgadzam się z opiniami "przystępna", "lekka", "dla amatora". Takiej "cegły"wydanej jako książki popularnej dawno nie czytałem.

Chcecie popularnonaukową, przekrojową książkę o rozwoju życia na Ziemi (od astronomicznego początku aż do dziś) => "Ziemia", Andrew Knoll'a

Chcecie rozkminiać, jak w próbówce zrobić RNA? Czym różni się ryboza od treozy, jakie znaczenie ma adenozynomonofosforan, nukleotyd adenozyny i utracone dwie reszty fosforanowe w łączeniu z tRNA i uwalnianiu AMP, w obecności ADP i ATP => sięgnijcie po książkę Weinerów albo podręcznik akademicki ;)

Sięgając po "Jak powstało życie" oczekiwałem historii kształtowania się życia jakie znam: wody, tlenu, organizmów wielokomórkowych, roślin na lądzie itd, a mam 250 stron rozważań co było pierwsze: białka, lipidy, DNA czy RNA, i jakie odczynniki chemiczne są potrzebne do ich zsyntetyzowania.

No nie dałem rady. Asem szkolnym nigdy nie byłem, ale nie do końca się zgadzam z niektórymi opiniami, że podstawowa wiedza wystarczy, żeby z grubsza zrozumieć. Ten cytat z książki chyba dobrze pokazuje co mam na myśli -> "Życie polega na reakcji redoks. Autotrofy, aby wyprodukować organiczne molekuły (zredukowane związki węgla),muszą znaleźć odpowiednie substraty redukujące utleniony węgiel..."
,a takich stwierdzeń jest w tej książce masa. Pomimo, że jakieś szczątkowe ciekawe informacje jestem w stanie z tego wyciągnąć (jak np. to, że tolerancja laktozy jest mutacją, a to nietolerancja laktozy od pewnego wieku jest dla człowieka stanem domyślnym) to czułem się jakbym tylko wzrokiem przelatywał po stronach bo nie jestem w stanie zrozumieć większości z tego co tu napisane, a co dopiero z tym polemizować.

Nie mniej jednak uważam, że autorzy i tak starają się to wytłumaczyć jak najlepiej się da i z racji, że to skomplikowany temat to nie da się tego łatwo wyjaśnić więc polecam, aczkolwiek osobom siedzącym w temacie, bo obawiam się, że dla osób z podstawową wiedzą szkolną to będzie strata czasu.

Super książka, błagam o więcej takich książek popularnonaukowych. Wszystko opisane w przystępny sposób, ale też w miarę szczegółowo i dogłębnie, tak żeby można było cokolwiek zrozumieć i wyciągnąć z lektury, a nie przeczytać i zapomnieć. Zero bzdetnych biografii, zero jakichś bezsensownych anegdot, cała książka jest merytoryczną treścią na temat z jej tytułu.

uważam ze to bardzo dobra pozycja dla amatora - czyli osoby która zarówno z biologią jak i chemią miała ostatnio kontakt w szkole średniej ale powiedzmy ze na lekcjach nie przysypiała.
Oczywiście skupić się trzeba bo nie jest to infantylne repetytorium ze szkoły podstawowej + garść truizmów (jak to bywa z pozycjami popularnonaukowymi) ale pozycja dość konkretnie i w miarę możliwości przystępnie starająca się tłumaczyć laikowi złożone zagadnienia.
Dodatkowo ozdobiona naprawdę niezłymi ilustracjami - i nie chodzi tu o nazwijmy to "ryciny" ale normalne ilustracje służące tylko estetyce i narysowane przez artystę :)

Książka dotyczy problemów leżących na granicach współczesnej nauki, problemów wyjątkowo trudnych, ale jednocześnie wyjątkowo ważnych. Jest bardzo ciekawym przeglądem zagadnień dotyczących powstania życia na Ziemi. Autorzy uczciwie przyznają co wiemy, a czego nie, opisują też jak hipotezy ewoluowały wraz z napływem nowych informacji. Podkreślają rolę gradientów chemicznych oraz półprzepuszczalnych błon. Autorzy zwracają też uwagę na to, jak trudno jest skonstruować kompletną, a jednocześnie uniwersalną definicję życia. Wyjątkowo interesujące są rozdziały dotyczące możliwości powstania życia poza Ziemią: na Marsie i księżycach Jowisza i Saturna.

Książka traktuje czytelnika poważnie, może być momentami wymagająca, ale ofiaruje za to wiele w zamian. Tematyka w niej poruszana jest na tyle ciekawa, że w moim odczuciu książka mogłaby być dwukrotnie dłuższa.

Autorzy potknęli się jednak przy nomenklaturze biochemicznej, co widać np. w tych fragmentach (s. 157):
„Do syntezy RNA potrzeba jedynie garści molekuł: reszty kwasu fosforowego, cukru – rybozy, oraz czterech nukleotydów”.
„(…) W większości cząsteczki te nadal opierają się na nukleotydach, które jednak nie są przyłączone do rybozy, a do jakiegoś innego związku chemicznego.”

Na podstawie tych oraz kilku innych fragmentów można odnieść wrażenie, że autorzy pomylili pojęcia „nukleotydu” i „zasady azotowej”.
Nukleotydy to cegiełki, z których zbudowane są kwasy nukleinowe. Każdy nukleotyd składa się z reszty kwasu fosforowego, cukru – rybozy (bądź deoksyrybozy w przypadku DNA) i właśnie jednej z czterech zasad azotowych. Więc (rybo)nukleotydy nie są przyłączone do rybozy, tylko same składają się z rybozy, do której przyłączone są zasady azotowe oraz reszty kwasu fosforowego.

Te drobne problemy nie umniejszają jednak w moim odczuciu wartości merytorycznej tej książki, która jest prawdopodobnie najlepszym popularnym opracowaniem omawianej tematyki na polskim rynku.

Skąd wzięło się życie? Aby na to pytanie odpowiedzieć autorzy wykonują z nami podróż od podstaw zagadnienia związanego z życiem, poczynając od próby odpowiedzi na wbrew pozorom niezwykle trudne pytanie - czym owe życie tak właściwie jest – po przeróżne hipotezy, które pojawiły się w świecie nauki odnośnie jego powstania. Niektóre z tych hipotez, poprzez gargantuiczny skok w odkryciach naukowych, zyskały na wiarygodności lub nie zdołały wobec nich się obronić. Wszystkie zostały szczegółowo, ciekawie i obszernie poddane analizie. Czytając tę pozycję można odczuć jakby było się świadkiem naukowej deliberacji, jakby wszystko zaczęło się od pogawędki w barze, podczas gdy ktoś rzucił hasło „A to życie to właściwie jak powstało?” a autorzy zechcieli odpowiedzieć „Okej… zastanówmy się nad tym chwilę…”.

Wartość merytoryczna jest tu na najwyższym poziomie. Warto jednak dodać krótki komentarz odnośnie opisu na odwrocie książki, który mówi że autorzy „unikają fachowego żargonu”. Rzeczywiście spora część książki wyłożona jest przystępnie natomiast bywają fragmenty, które są jednak dość obfite w relatywnie trudną terminologie. Według mnie nie umniejsza to książce, warto być jednakże tego świadomym, bo jeśli ktoś nie ma absolutnie żadnej wiedzy biologicznej poza tą całkowicie podstawową i po prostu zaciekawi go temat powstania życia, to może napotkać problemy w niektórych rozdziałach. Nie miałem z tym osobiście wielkich trudności, ale zdarzało się, że byłem zmuszony skorzystać z asysty wujka Google, by pewne rzeczy móc lepiej zrozumieć. W książce nie spotkamy się z absurdalnie łopatologiczną metodą wykładni, ale czy to źle? Oczywiście że nie! Wszystko zależy od potrzeb, po prostu warto być tego świadomym jeżeli ktoś właśnie takich treści szuka w tym temacie. Dla pozostałych taki sposób podejścia do tematu jaki jest w książce może być wręcz o niebo lepszy niż nieco bardziej infantylny sposób jego przedstawienia.

Książka jest warta przeczytania, warta polecenia, jednakże dobrze mieć już jakieś podstawy i orientować się choć odrobinę w tematach związanych z biologią (choć uczulam że nie chodzi tu o jakieś kolosalne zaznajomienie!). Ułatwi to wtedy czytanie i pozwoli na pełne rozkoszowanie się lekturą.

Wg mnie ksiazka napisana przystępnie, nie mialam problemów ze zrozumieniem, choć z racji okolo biologicznego wykształcenia miałam dużo łatwiej. Podobało mi się wszystko, zarówno dobór i zakres informacji, obiektywizm naukowy, narracja z nuta zadumy. Na pochwalę zasługuje dopracowanie publikacji, przez zaamieszczenie ramek, rycin i wyczerpującej bibliografii. Wg mnie kisazka warta przeczytania, szczególnie, że koncepcje niezwykle interesujące i "zostajece w głowie" nawet mimo braku jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Choć wiele z przedstawionych koncepcji znałam(lepiej lub gorzej),na samo zagadnienie życia i jego powstania inaczej już będę patrzyła.

"Jak powstało życie na Ziemi" Januarów (ojca i syna) Weinerów to skondensowane na 250 stronach omówienie czterech głównych hipotez zaistnienia życia na jedynej obecnie znanej nam planecie, na której ono występuje.

Na przestrzeni 9 rozdziałów zakończonych kilkustronicowym epilogiem autorzy ukazali obraz dzisiejszego stanu wiedzy na temat możliwych dróg powstania materii ożywionej. Zaczynając od rozprawienia się z definicją życia, prześledzenia jego korzeni i opisania hipotez wyłonienia się go na Ziemi wraz z umiejscowieniem ich w odpowiednim momencie historii globu, a kończąc na astrobiologii i laboratoryjnym stole, dostajemy kompleksowe i zwięzłe wprowadzenie w trudną problematykę dziedziny biologii zajmującej się badaniem początków życia.

Książka, jak już ktoś napisał w poprzedniej opinii, wydaje się być bardzo poprawna i wyczerpująca tematykę. Niestety, momentami została dosyć hermetycznie napisana (i to pomimo wielu grafik, wykresów czy ramek objaśniających). Dodatkowo, mam wrażenie, iż autorzy nie wprowadzając szerzej w żadną z opisywanych kwestii założyli posiadanie u czytelnika stosownej wiedzy. Czasem wręcz chciałoby się, żeby niektóre fragmenty zostały pociągnięte dłużej i bardziej popularnie. Biorąc pod uwagę powyższe, cały przekaz książki staje się mało atrakcyjny, a miejscami wręcz nużący.

Podsumowując, pozycja bez polotu choć merytorycznie bardzo dobra - 6/10.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia