Zimna wojna zza kulis Kremla. Od Stalina do Chruszczowa

Okładka książki Zimna wojna zza kulis Kremla. Od Stalina do Chruszczowa Wladislaw Zubok
Okładka książki Zimna wojna zza kulis Kremla. Od Stalina do Chruszczowa
1999-01-01
1999-01-01
Małgorzata Koraszewska
Historia XXw. polityka zimna wojna Stalin Chruszczow Rooesevet ZSRR USA

Historia przedstawiona z punktu widzenia wschodniej strony Żelaznej Kurtyny. Nie jest to tylko zlepianka suchych faktów, ale też próba dotarcia do powodów, jakie kierowały Stalinem, Chruszczowem oraz ich poplecznikami. Diagnoza - imperialny kompleks i strach przed upokorzeniem i izolacją usprawiedliwiający każdą, nawet najbardziej chaotyczną decyzję.
Książka ciekawa, czyta się ja płynnie - lecz mnogość faktów wymaga uważności. Idealna jako uzupełnienie obiegowej wiedzy, zbyt krótka jednak by wyczerpać wszystkie detale. No i jej problem największy - kończy się Chruszczowie i nie obejmuje całego czasu trwania ZSRR, a szkoda.

Polecam

Książka ciekawa, czyta...

Tytuł jak najbardziej adekwatny do treści. Autorzy faktycznie ukazują nam zimną wojnę w tej pierwszej, najgorętszej fazie, skupiając się na działaniach Stalina (i jego świty) oraz Chruszczowa. Najlepsze jest to, że Pleszakow i Zubok próbują sięgać głębiej- skupiają się nie tylko na źródłach dotyczących konkretnych wydarzeń (co zresztą czynią bardzo rzetelnie),ale także uwzględniają elementy psychiki przywódców, często będące motorem ich działań. Jedynie co- moim zdaniem- można by poprawić, to rozszerzenie wątków biograficznych ,,bohaterów". Poza tym praca bardzo wartościowa, polecam wszystkim zainteresowanym tym tematem.

• Historia (Robocza bibliografia)
  • Polityka
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Zimna Wojna / Komunizm / ZSRR