Cud mąki kokosowej

Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2013-01-01
2013-01-01
Ischim Odorowicz-Śliwa

Pozycja godna polecenia. Bardzo praktyczna. Czytajcie, działajcie.

Pozycja godna polecenia. Bardzo praktyczna. Czytajcie, działajcie.

Ciekawa pozycja, zwłaszcza dla osób poszukujących alternatywy dla konwencjonalnych produktów zbożowych, napisana przez Bruce'a Fife'a wielkiego orędownika kokosa jako turbopożywienia. Osobiście podzielam jego zamiłowanie do kokosa, choć cały czas staram się weryfikować wiedzę w tym temacie, gdyż w necie pojawiło się wiele zarzutów, zwłaszcza do oleju kokosowego. Wracając do zawartości merytorycznej książki, to pozycja porządna, dobra ale nie bardzo dobra, nie trzyma poziomu innej pozycji autora pn "Cud oleju kokosowego", która stanowi kompleksowe opracowanie, na wysokim poziomie merytorycznym na temat wartości prozdrowotnych oleju kokosowego i kokosa w ogólności (z niezłym wykładem na laików na tematy chemii tłuszczów). W tej pozycji autor w sposób dość lakoniczny potraktował podkład teoretyczny, skupiając się głównie na poradach praktycznych i przede wszystkim przepisach kulinarnych, które zajmują aż 3/4 książki. Generalnie bez szału, ale książka powinna zadowolić podobnych do mnie poszukiwaczy alternatywnych (w miejsce powszechnego sklepowego szitu) sposobów odżywiania.

Cóż za cudna książka! :) Jak to dobrze, że nie zrobiłam zbyt wielu kuchennych katastrof z mąką kokosową zanim zakupiłam ten poradnik :)
Na razie spróbowałam 2 rodzajów muffinek :) Były tak genialne, że poszły w jeden wieczór za sprawą mojej żarłocznej rodzinki :)
Aż nie mogę doczekać się pozostałych dań. Widzę, że za sprawą tej książki naprawdę będę mogła porzucić mąkę pszenną.
Polecam każdemu, kto cierpi na nietolerancję glutenu lub jest zmuszony przebywać na diecie niskowęglowodanowej.

Od kiedy tylko pamiętam, razem z moim jednym bratem mamy, mówiąc kolokwialnie, kompletnego fioła na punkcie wszystkiego co związane jest z kokosem. Wszelkie kokosowe produkty prędzej czy później muszą się u nas pojawić. Dlatego też w mojej domowej biblioteczce znalazła się książka Bruce Fife'a pod tytułem „Cud mąki kokosowej”. A w mojej kuchni już niedługo zagości tytułowy bohater tego dzieła... ;)

Książka „Cud mąkikokosowej” jest idealną pozycją przede wszystkim dla diabetyków, alergików, oraz osób będących na diecie odchudzającej. Jednakże jest to również wartościowe dzieło dla tych, którzy, tak jak ja, pragną zdrowo się odżywiać, a przy tym nie rezygnować z różnorakich słodkości – zarówno ciast, ciasteczek, jak i babeczek czy muffinek.... mniam! :) Ale także spożywać zdrowszy chleb oraz więcej błonnika w daniach głównych – tak, dobrze czytacie! Mąkę kokosową można dodawać nawet do spaghetti! :)

Mąka kokosowa jest dużo bardziej zdrowsza od zwykłej pszennej. Przede wszystkim ma więcej białka niż mąka pszenna oraz zawiera dziesięć razy więcej błonnika, który jest bardzo ważny dla naszego organizmu, a według obserwacji Bruce'a Fife spożywamy go w niewystarczającej ilości. Tak dobry skład mąki kokosowej jest także ogromnym plusem dla osób będących na diecie nisko węglowodanowej. Mąka ta jest także doskonałym wyborem dla alergików, ponieważ, w przeciwieństwie do innych mąk, nie zawiera szkodliwego dla nich glutenu. Również cukrzycy mogą być szczęśliwy, ponieważ błonnik kokosowy skutecznie reguluje poziom cukru i insuliny we krwi. Jednakże mąkę kokosową powinniśmy spożywać wszyscy, jeśli chcemy ochronić się przed różnymi chorobami takimi jak zawały serca czy wylewy. Jak czytamy w opisie książki – mąka kokosowa ”działa (...) niczym miotła, usuwając z przewodu pokarmowego uboczne produkty przemiany materii, a to skutecznie zapobiega powstawaniu komórek rakowych.”

Bruce Fife w swojej książce nie ograniczył się jedynie do zachwalania wszelkich pozytywów samej mąki kokosowej, lecz także zachęca czytelnika do sięgnięcia po takie produkty jak olej kokosowy czy mleczko kokosowe, które są najlepszym zamiennikiem dla normalnego oleju czy, zawierającej sporą ilość tłuszczu, śmietany.

Książka „Cud mąki kokosowe” to nie tylko same suche fakty, ale również propozycje smakowitych przepisów. Na sam ich widok ślinka cieknie! Na dodatek żaden z nich nie zawiera pszenicy, glutenu, słodzików, soi, złych tłuszczy, ale też zwykłego cukru – Fifie do słodzenia wykorzystuje naturalną słodycz jaką jest stewia! Ale jest mały haczyk – nie próbujcie z nic korzystać zanim nie przeczytacie całej książki, ponieważ mąka kokosowa wymaga wyjątkowego traktowania, o czym przekonacie się czytając dzieło Bruce'a Fife - „Cud mąki kokosowej”. Jeśli korzystalibyście z mąki kokosowej tak samo jak ze zwykłej, to ponieślibyście sromotną kulinarną klęskę. ;)

Jak widzicie – kokos to samo zdrowie, a przy okazji istna rozkosz dla podniebienia! I mimo, że trzeba nauczyć się z nią „obchodzić”, uważam, że naprawdę warto ją wypróbować – dla zdrowia, dla smaku oraz samej radości płynące z tych dwóch aspektów... ;) A w celu zdobycia wiedzy na jej temat polecam lekturę dzieła Bruce Fife pod tytułem „Cud mąki kokosowej”, które jest naprawdę wartościową pozycją. :)

[Recenzja pochodzi z http://czytelnicze-zycie.blogspot.com/]

• Kulinarne
  • Rozwój i poradniki
  • Zdrowie
  • Rok 2020
  • 🏠 Home Library

Dodaj cytat z książki Cud mąki kokosowej