Somosierra

Napoleon V
2012-01-01
2012-01-01
wojskowość powszechna wojny napoleońskie

Bitwa pod Somosierrą to jeden z najważniejszych epizodów w dziejach polskiego oręża. Swoje utwory poświęcali jej takie postacie jak Maria Konopnicka, Artur Oppman czy Jacek Kaczmarski, jednak wokół tego starcia narosło wiele legend oraz mitów, zarówno tych gloryfikujących szwoleżerów jak i tych wzmacniających czarną legendę epoki napoleońskiej w Polsce, wszak od nazwiska Jana Kozietulskiego powstał termin kozietulszczyzna, wskazujący na głupotę oraz skłonność do brawury polskich żołnierzy. Autorzy podzielili swoją książkę na trzy części. Pierwsza z nich opowiada genezę konfliktu w Hiszpanii oraz jego przebieg do 30 listopada 1808 roku, druga koncentruje się na szwoleżerach oraz ich służbie w Hiszpanii, trzecia mówi już o tytułowej bitwie. Autorzy dokonali analizy źródeł drukowanych oraz ikonograficznych, wchodzą w polemikę z innymi historykami piszącymi o bitwie - przede wszystkim Robertem Bieleckim, Marianem Kujawskim, Andrzejem Nieuważnym. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wiele źródeł z różnych powodów wzajemnie się wyklucza, jednak historycy podjęli rozważania na wiele tematów. Autorzy przedstawiają teren bitwy, ustawienie wojsk, liczebność szarżujących, godzinę rozpoczęcia bitwy, czas jej trwania, ubiór jeźdźców, łupy wojenne itp. Oczywiście, wiele teorii zawartych w książce pozostanie tylko hipotezami, ale dla wielbicieli epoki napoleońskiej jest to pozycja obowiązkowa.

• Epoka napoleońska
  • 15 Historia: XIX w.