Armia Napoleona

Okładka książki Armia Napoleona Oleg Sokołow
Okładka książki Armia Napoleona
2012-01-01
2012-01-01
Miłosz Młynarz
wojskowość powszechna wojny napoleońskie

Wspaniała książka dla miłośnika epoki napoeońskiej. Nie jest to tyuł koncentrujący się na bitwach i kampaniach tej epoki, ale opisujący głównego bohatera tamtych czasów, czyli ARMIĘ. Jest to istna skarbnica wiedzy na temat uzbrojenia, umundurowania, życia pojedynczych żołnierzy, formowania i szkolenia oddizałów, a nwet kuchni armijnej. Dodatkowo napisana bardzo dobrym językiem (chociaż zdarzają się wpadki tłumacza). Polecam.

Mimo, że Oleg Sokołow w ostatnich czasach zasłynął mniej chwalebnymi czynami, to uwielbiam czytać książki tego autora i trzeba oddać, że jeśli chodzi o epokę napoleońską mamy do czynienia z prawdziwym fachowcem. "Armia Napoleona" to monumentalne dzieło, w którym rosyjski historyk odkrywa przed czytelnikiem prawdziwą mozaikę złożoną z cesarskich żołnierzy. Autor w swojej pracy porusza szereg aspektów, które składają się na obraz napoleońskiej machiny wojennej. Sokołow nie pomija w swoich opisach administracji, medycyny, uzbrojenia, umundurowania, organizacji. W "Armii Napoleona" poznajemy żołnierzy z krwi i kości - inżynierów, sztabowców, medyków, generałów itd. Spoglądamy na nich w różnych okresach napoleońskiej zawieruchy, w marszu, na biwaku, na polu bitwy czy w garnizonie. Wszystko podszyte jest sporą ilością cytatów z pamiętników lub dzienników, ale największe wrażenie wywarły na mnie wyciągi z akt osobowych napoleońskich żołnierzy. Dzięki temu możemy zobaczyć jakie były wyroki sądowe za poszczególne przestępstwa, jaka była charakterystyka zawodowa rekrutów, jak wyglądały losy zmobilizowanych żołnierzy. Książka cechuje się ogromną ilością danych statystycznych, od danych dotyczących kartaczy trafiających w cel po średni wiek oficerów Napoleona. Trzeba również zauważyć, że Sokołow nie ogranicza się tylko do francuskich żołnierzy, lecz przedstawia także kontyngenty innych narodowości, w związku z czym nie brakuje w pozycji fragmentów dotyczących oddziałów polskich czy tych pochodzących z państw niemieckich. Docenić należy także dodatki zamieszczone na końcu pracy, które zawierają opisy mundurów czy krótką historię pułków Napoleona. Pokreślić należy bardzo ładne wydanie książki, pełne kolorowych ilustracji w większości pochodzących z epoki, na edytorski minus razi tylko niekonsekwencja w zapisie francuskich nazwisk np. Lepique - Lepic.

• Epoka napoleońska
  • Do Zdobycia