Armia Napoleona

Okładka książki Armia Napoleona
Oleg Sokołow Wydawnictwo: Napoleon V historia
525 str. 8 godz. 45 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Aрмия Наполеона
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
525
Czas czytania
8 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378891758
Tłumacz:
Miłosz Młynarz
Tagi:
wojskowość powszechna wojny napoleońskie
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
311
110

Na półkach:

Wspaniała książka dla miłośnika epoki napoeońskiej. Nie jest to tyuł koncentrujący się na bitwach i kampaniach tej epoki, ale opisujący głównego bohatera tamtych czasów, czyli ARMIĘ. Jest to istna skarbnica wiedzy na temat uzbrojenia, umundurowania, życia pojedynczych żołnierzy, formowania i szkolenia oddizałów, a nwet kuchni armijnej. Dodatkowo napisana bardzo dobrym językiem (chociaż zdarzają się wpadki tłumacza). Polecam.

Wspaniała książka dla miłośnika epoki napoeońskiej. Nie jest to tyuł koncentrujący się na bitwach i kampaniach tej epoki, ale opisujący głównego bohatera tamtych czasów, czyli ARMIĘ. Jest to istna skarbnica wiedzy na temat uzbrojenia, umundurowania, życia pojedynczych żołnierzy, formowania i szkolenia oddizałów, a nwet kuchni armijnej. Dodatkowo napisana bardzo dobrym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
107
103

Na półkach: ,

Książek poświęconym wojnom napoleońskim jest całkiem sporo. Również nie brak prac omawiającym jego armię. Mankamentem tych, z którymi miałem dotychczas styczność było albo czołobitne gloryfikowanie osoby Cesarza bądź jego potępianie. Przekładało się to na wypaczony obraz armii Napoleona. Innym problemem było dla mnie sięgnięcie po książki tak szczegółowe, że przerastały mnie jako amatora historii, zwłaszcza dotychczas niewiele interesującego się omawianą epoką. Stąd też niniejszą pracę uważam za świetne wprowadzenie do tematu. Książka bowiem łączy w sobie wieloaspektowe omówienie armii Napoleona, ale bez zacięcia pro lub przeciw samemu bohaterowi. Największą zaś zaletą pracy jest styl Sokołowa. Przytacza on wiele szczegółów, ale czyni to w sposób tak przystępny, iż czytelnik nie utknie w ślamazarnym wertowaniu kolejnych stron.
Kilkanaście rozdziałów na które została podzielona praca ułatwia przyswojenie wiedzy. Oprócz wprowadzenia, suchych danych statystycznych całość została okraszona wspomnieniami uczestników kolejnych wojen. Taka kombinacja sprawia, iż lektura stanowi przyjemność, nie zaś trud zdobywania wiedzy. Piszę o tym, ponieważ w mojej ocenie większość historyków ma styl dość toporny – nie umniejszając wartości tworzonych przez nich prac. Tak czy inaczej wybór niniejszej książki będzie bardzo dobry dla kogoś, kto chciałby rozpocząć przygodę z okresem wojen napoleońskim.
Miejscami autor nie szczędzi pochwał dla Napoleona, choć potrafi uzasadnić swoje uznanie. Praca zyskuje na tym, iż Cesarz niejako został zepchnięty na drugi plan, a bohaterem pracy jest jego wielonarodowa armia. Mnogość tabel oraz różnego rodzaju schematy ułatwiają przyswojenie wiedzy. Zdjęcia oraz ilustracje posiadają szczegółowe opisy. W książce brakowało mi jednak map. Ponadto bitwy zostały opisane dosyć skromnie.
Informacyjnie podam, iż książka wydana jest w dużym formacie z niewielką czcionką ułożoną w dwóch kolumnach na stronie. Sprawia to, iż tekstu jest do czytania dwa razy więcej, niż wskazywałaby na to liczba stron. Kończąc niniejszą lekturę najbardziej żałowałem, tego iż ta wspaniała przygoda dobiegła końca.

Zalety:
+ Wieloaspektowe omówienie tematu.
+ Styl autora: pomimo szczegółów czyta się lekko.
+ Mnogość tabel, schematów ułatwiających przyswojenie wiedzy.
+ Wspomnienia uczestników walk.
+ Zdjęcia oraz ilustracje wraz z objaśnieniami.
Wady:
- Skromna liczba map.
- Brak szczegółowego omówienia bitew (choć akceptuję, iż autor przyjął taki układ pracy).

Jeszcze kilka słów: Świetna praca. Jeśli kogoś nie odpycha osoba samego autora, to polecam bez wahania sięgnąć po tę książkę.

Książek poświęconym wojnom napoleońskim jest całkiem sporo. Również nie brak prac omawiającym jego armię. Mankamentem tych, z którymi miałem dotychczas styczność było albo czołobitne gloryfikowanie osoby Cesarza bądź jego potępianie. Przekładało się to na wypaczony obraz armii Napoleona. Innym problemem było dla mnie sięgnięcie po książki tak szczegółowe, że przerastały...

więcej Pokaż mimo to

avatar
807
690

Na półkach:

Mimo, że Oleg Sokołow w ostatnich czasach zasłynął mniej chwalebnymi czynami, to uwielbiam czytać książki tego autora i trzeba oddać, że jeśli chodzi o epokę napoleońską mamy do czynienia z prawdziwym fachowcem. "Armia Napoleona" to monumentalne dzieło, w którym rosyjski historyk odkrywa przed czytelnikiem prawdziwą mozaikę złożoną z cesarskich żołnierzy. Autor w swojej pracy porusza szereg aspektów, które składają się na obraz napoleońskiej machiny wojennej. Sokołow nie pomija w swoich opisach administracji, medycyny, uzbrojenia, umundurowania, organizacji. W "Armii Napoleona" poznajemy żołnierzy z krwi i kości - inżynierów, sztabowców, medyków, generałów itd. Spoglądamy na nich w różnych okresach napoleońskiej zawieruchy, w marszu, na biwaku, na polu bitwy czy w garnizonie. Wszystko podszyte jest sporą ilością cytatów z pamiętników lub dzienników, ale największe wrażenie wywarły na mnie wyciągi z akt osobowych napoleońskich żołnierzy. Dzięki temu możemy zobaczyć jakie były wyroki sądowe za poszczególne przestępstwa, jaka była charakterystyka zawodowa rekrutów, jak wyglądały losy zmobilizowanych żołnierzy. Książka cechuje się ogromną ilością danych statystycznych, od danych dotyczących kartaczy trafiających w cel po średni wiek oficerów Napoleona. Trzeba również zauważyć, że Sokołow nie ogranicza się tylko do francuskich żołnierzy, lecz przedstawia także kontyngenty innych narodowości, w związku z czym nie brakuje w pozycji fragmentów dotyczących oddziałów polskich czy tych pochodzących z państw niemieckich. Docenić należy także dodatki zamieszczone na końcu pracy, które zawierają opisy mundurów czy krótką historię pułków Napoleona. Pokreślić należy bardzo ładne wydanie książki, pełne kolorowych ilustracji w większości pochodzących z epoki, na edytorski minus razi tylko niekonsekwencja w zapisie francuskich nazwisk np. Lepique - Lepic.

Mimo, że Oleg Sokołow w ostatnich czasach zasłynął mniej chwalebnymi czynami, to uwielbiam czytać książki tego autora i trzeba oddać, że jeśli chodzi o epokę napoleońską mamy do czynienia z prawdziwym fachowcem. "Armia Napoleona" to monumentalne dzieło, w którym rosyjski historyk odkrywa przed czytelnikiem prawdziwą mozaikę złożoną z cesarskich żołnierzy. Autor w swojej...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Więcej
Oleg Sokołow Armia Napoleona Zobacz więcej
Oleg Sokołow Armia Napoleona Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd