Czerwone Wino

Wydawnictwo Olesiejuk
2011-05-30
2011-05-30
Barbara Tarnas
wino alkohol kuchnia kulinaria poradnik

Czytałem wydanie z 2013 roku. Miało format kwadratowy, twardą okładkę, śliskie kartki z kolorowymi zdjęciami – bardzo estetyczne wykonanie. Podobnie jak "Białe wino" też autorstwa Andre'a Domine, moja opinia https://lubimyczytac.pl/ksiazka/314323/biale-wino/opinia/62167821?#opinia62... oraz "Jakie wino masz w kieliszku? Rozpoznawanie i degustowanie win", autor Chris Losh, opracowane przez to samo wydawnictwo, moja opinia https://lubimyczytac.pl/ksiazka/214716/jakie-wino-masz-w-kieliszku/opinia/6...

Zostały przedstawione szczepy winogron i regiony świata wraz z mapkami, gdzie były uprawiane. Opisy ubogacono zdjęciami winnic oraz etykiet z butelek. Opisano historię, słynnych smakoszy, dobroczynny wpływ na organizm oraz strukturę winogrona z wyszczególnioną zawartością witamin, minerałów, polifenoli. Znalazły się sekretne wskazówki i szczególne cechy, proces powstawania wina, degustacja, kilka przepisów kulinarnych, słownictwo w różnych językach, strony internetowe winiarskich krajów. Przyjemna lektura.

Plamy: "Największa pasja do czerwonego wina przeżywa kryzys, kiedy pełen kieliszek rozleje się na stół, na obrus, na spódnicę albo spodnie, koszulę, sweter i kurtkę, a wreszcie na dywan. Nieszczęście! Należy wówczas szybko zareagować. Najbardziej znany domowy sposób to posypać plamę z wina na ubraniu i obrusie obficie solą, pozostawić na pięć minut, następnie dobrze spłukać. W przypadku dywanu wystarczy sól starannie wyszczotkować. Dostępne w handlu wywabiacze plam są pomocne, jeśli plama już zaschła. Jeśli nie ma pod ręką takiego środka, należy rozpuścić w szklance z ciepłą wodą dwie łyżki proszku do prania i posmarować papką plamę. Następnie spłukać papkę czystą wodą i osuszyć. Poza tym, jeśli chcecie poznać najgenialniejszą metodę usuwania plam z czerwonego wina...
...wówczas polecamy zajrzeć do naszej książki <Białe wino>".

Mała książeczka w niskiej cenie, nie oczekiwałem oczywiście rozprawy eksperckiej na temat czerwonego wina. Do poczytania przy kawie lub winie oczywiście. Same podstawy na początek. Dla mnie ciekawostką okazał się słowniczek z wyrazami w różnych językach określającymi właściwości wina. Do kompletu polecam książeczkę z winem białym oraz grę w karty "Wino".

Bardzo fajna książeczka , podręczna , dla osoby , która dopiero zaczyna swoją fascynację winem . Opisane najważniejsze rzeczy , odmiany , kraje produkujące wina. Dodatkowym plusem jest słowniczek , jak opisać wino w różnych językach.

• 2015
  • Mam w domu