Błąd porucznika Kwaśniaka

Okładka książki Błąd porucznika Kwaśniaka
Barbara Gordon Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Ewa wzywa 07... (tom 128) kryminał, sensacja, thriller
40 str. 40 min.
kryminał, sensacja, thriller
Ewa wzywa 07... (tom 128)
Wydawnictwo Iskry
1983-01-01
1983-01-01
40 min.
8320706033

Zgrabny kryminał spod znaku blondynki Loli, niebieskiej jodełki i gospodarki uspołecznionej. Zgodnie z kanonem jest prywaciarz, wróg ludu i odrobinę niegrzeczna (tylko odrobinę) dzierlatka w czerwonym bikini w białe kropeczki. Słuchając, stawały przed oczami historie okresu słusznie minionego (szmugiel do Wiednia i książeczki PKO). Można by uronić nostalgiczną łezkę, gdyby nie to,że podobne sytuacje wracają w jeszcze bardziej karykaturalnej formie niż pięćdziesiąt lat temu.

Bardzo zgrabnie napisany kryminał.

Początkowo drażniła mnie maniera autorki, jednak wraz z rozwojem akcji przestałem zwracać na to uwagę.

Przeczytałem całość z dużą przyjemnością, a końcówka, nie ukrywam , był dla mnie zaskoczeniem - na duży plus.

I co ważne - zero komunistycznej propagandy, jak w Tygrysach (tak, wiem, że to inne gatunki). Jak ktoś lubi kryminały i klimat PRL - warto sięgnąć:)

Bardzo zgrabnie napisany kryminał.

Kazimierz Nowak to dziwny człowiek. Jest dyrektorem muzeum. Objeżdża Polskę, by kupić od ludzi antyki, dzieła sztuki. Ostatnio wyjechał tydzień temu i przepadł bez wieści. Ponadto żyje z Oczatą Jolką, którą dzieli z listonoszem. Gdyby tego było mało, to wiadomo, że on odwiedza osobliwe miejsca typu : muzeum, teatr, wystawa sztuki nowoczesnej. :) Trzeba odnaleźć Nowaka. Zajmuje się sprawą porucznik Kwaśniak, który gubi myśli pod spojrzeniem spod rzęs Jolki. Ma to swoje konsekwencje. Książeczka jest słaba nawet jak na kryminał milicyjny. Kwaśniak nieudolny, ludzie jeżdżą na trasie Warszawa- Wiedeń jakby schengen obowiązywał a Jolka jest karykatura kobiety.

Sympatyczne opowiadanie o śledztwie w sprawie zaginionego muzealnika prowadzonym przez porucznika Kwaśniaka. Muzealnik żył w dziwnym trójkącie z mało rozgarniętą Jolką i jej chłopakiem listonoszem. Poza tym handlował dziełami sztuki, co mu przyniosło niemały majątek. Kiedy na działce znajdują się spalone zwłoki, Kwaśniak musi odkryć "kto" i "dlaczego". Sprawa wydaje się prosta, ale pozory mylą...

Jak każda książka autorki: interesująca i dobrze napisana.

Jak każda książka autorki: interesująca i dobrze napisana.

Ot takie milicyjne czytadełko. Nawet w swoim gatunku średniawe.
Godzinna rozrywka z opowieścią o chciwości w tle. Mało milicyjnego klimatu, który lubię w tego typu książkach.

Ot takie milicyjne czytadełko. Nawet w swoim gatunku średniawe.

2007

Kryminał z czasów milicyjnych. Generalnie opowieść o chciwości. Porucznik Kwaśniak nieudolny w pracy, za to kochliwy, mało lotna Jolka i pazerny Nowak :) Zakończenie nawet zgrabne.

Proste, niewymagające, lekkie czytadło, ciekawie poprowadzony wątek. Nie jest to nic nadzwyczajnego, a jednak miło spędziłam ten czas i nie żałuję :)

Dodaj cytat z książki Błąd porucznika Kwaśniaka