De profundis. Ziemia za wiele obiecana. Wojna i pióro

Okładka książki De profundis. Ziemia za wiele obiecana. Wojna i pióro Melchior Wańkowicz
Okładka książki De profundis. Ziemia za wiele obiecana. Wojna i pióro
Melchior Wańkowicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 10) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 10)
Prószyński i S-ka
2011-03-22
2011-03-22

Bardzo dobra książka napisana pięknym językiem.

Bardzo dobra książka napisana pięknym językiem.

Melchior Wańkowicz "De profundis"
Około ośmiu godzin czytania.

Wańkowicz musiał uciekać przed Niemcami z Polski, bo jakoś nie lubili go za "Na tropach Smętka". Kiedy Niemcy przyjacielsko weszli do Rumunii musiał uciekać i stamtąd. Trafił na Cypr a potem prawie dwa lata spędził w Palestynie nie mając praktycznie nic do roboty (w polskiej armii go nie chcieli, gdyż uważali go za zbyt piłsudczykowskiego - a Sikorskiemu z Piłsudskim nie było za bardzo po drodze).

Pan Melchior nie umiał już nie pisać. Miejsce samo nasuwało temat: Żydzi. Powstały z tego dwie książki a miały powstać trzy.

"De profundis" jest historią początków syjonizmu. A tak naprawdę początków Żydów jako narodu. XIX wiek był okresem rodzenia się i rozwoju świadomości narodowej dla większości narodów europejskich. Dlaczego te nacjonalizmy (w pozytywnym i negatywnym sensie słowa "nacjonalizm") rozwinęły się akurat wtedy - tego trudno jest mi dociec. Natomiast w przypadku Żydów można dość dokładnie prześledzić przyczyny i przebieg powstawania narodu (w dzisiejszym znaczeniu słowa "naród"). I o tym jest ta książka.

Co może być zaskakujące, to że nacjonalizm żydowski jest poniekąd dziełem jednego człowieka: Teodora Herzla. I także o nim jest ta książka.
Jest to przy okazji poniekąd książka o rozwoju antysemityzmu co jest trudne do oddzielenia bo syjonizm jest "dzieckiem" antysemityzmu. Bez antysemityzmu nie powstałby Izrael.

O ile książki Wańkowicza, które czytałem, pokazywały wielką erudycję autora, ale ta książka momentami jest przytłaczająca. Odwołuje się do tak bogatej literatury, we wszelkich językach, którą musiał zazwyczaj czytać w oryginale (bo tłumaczeń często nie ma do dziś),że to wydaje się nie do ogarnięcia. Łatwość z jaką operuje on cytatami, źródłami, odniesieniami dało mi odczuć, że jest to zakres dla mnie nieosiągalny. Próbowałem nawet ustalić w ilu językach Wańkowicz potrafił czytać poważne dzieła albo przynajmniej z grubsza je rozumiał. Póki co nie udało mi się to jednoznacznie, ale niewątpliwie poza polskim władał biegle rosyjskim, niemieckim i angielskim. Wydaje mi się, że także i francuskim. Znał białoruski i najprawdopodobniej litewski. Oczywiście łacina. Cytuje teksty węgierskie w oryginale. Po hebrajsku na pewno nie pisał bo korzystał z tłumacza ale piąte przez dziesiąte coś chyba rozumiał. Z tekstu mogę wnosić, że i rumuński nie był mu obcy.
A do tego musiał przeczytać jakieś nieprawdopodobne ilości książek. Ale nie tylko książek. W "Anoda - katoda" cytuje nawet dokumenty królów z dynastii Jagiellonów.

To jest tak imponujące, że wręcz mnie zniechęca bo na takim poziomie nie mogę się nigdy znaleźć...

Melchior Wańkowicz "De profundis"
Około ośmiu godzin czytania.

• Izrael
  • Polska
  • Historie ze świata
  • 4. Reportaż i pokrewne
  • Dom
  • Reportaż/ literatura faktu/ publicystyka/ podróżnicze
  • Może kiedyś przeczytam...

Dodaj cytat z książki De profundis. Ziemia za wiele obiecana. Wojna i pióro