Magiczna Kabała

2013-11-22
2013-11-22
Ryszard Oślizło
kabała

Mimo, że fascynuje mnie ta tematyka i to jednak tej konkretnej książki nie mogę doczytać. Przeczytałam wiele książek w tym stylu i z wielką ochotą sięgnęłam również po "Magiczną kabałę". Jak na razie leży na półce, doczytana do połowy i czeka, aż ją dokończę.

Słysząc słowo "kabała" większość z nas ma jakieś (najczęściej potoczne) rozumienie - niemal automatycznie nasuwają nam się myśli o czerwonej wstążeczce, wróżbach z kart klasycznych czy skojarzenia związane z judaizmem. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest kabała i jak potężną wiedzę ze sobą niesie. Jasną sprawą jest, że nie każdego to interesuje, jednak dla tych, którzy czują potrzebę poszerzania wiedzy, Frater Barrabbas stworzył książkę zawierającą przysłowiowe "podstawy podstaw", wprowadzenie do nauki kabały. Co więcej - autor przekonuje, że wiedza na jej temat może się przydać każdemu adeptowi sztuki magicznej, niezależnie od tego, czym konkretnie się zajmuje.

Nie łudźcie się - jeśli jesteście kompletnymi laikami i brak Wam solidnej motywacji do nauki, raczej przez tę książkę nie przebrniecie. Poradnik ten miał być docelowo przeznaczony dla początkujących i generalnie swoje założenie spełnia, jednak jest tak naszpikowany wiedzą, że podczas czytania należy cały czas mieć uwagę na pełnych obrotach. Absolutnie nie jest to książka "do poczytania" - nie powala narracją, a w formie przekazu jest typowym (choć, trzeba to przyznać, dobrze napisanym) podręcznikiem. Autor przedstawia nam historię kabały, jej podstawowe założenia, najważniejsze tezy, a następnie wprowadza nas w świat praktyki, demonstrując na przykładach, do czego konkretnie może nam posłużyć zgłębienie tajników owej dyscypliny duchowej.

Gdy znajdziemy odpowiednio dużo motywacji i czasu, by na dobre przysiąść do lektury, mamy szansę odkryć wszystkie zalety książki Barrabbasa. Pierwsze są już wizualne - marginesy są małe, a czcionka nieduża, więc na niespełna 300 stronach otrzymujemy naprawdę sporo tekstu. Tekstu, warto podkreślić, niesamowicie merytorycznego i dokładnego. Praktycznie każde kolejne zdanie niesie za sobą istotne informacje, a lektura przypomina fascynujący wykład, na którym nie nadążamy za notowaniem, bo każde słowo zdaje się być niesamowicie ważne. Autor nie rozpieszcza czytelnika - jego książka nie jest sztucznie uproszczona, a my od pierwszej strony konfrontujemy się z mniej lub bardziej znanymi określeniami; na szczęście na końcu książki znajduje się słowniczek, który ma nam pomóc w wyjaśnieniu zawiłości.

Jeśli chodzi o część praktyczną - jej konstrukcja jest naprawdę dobra. Autor nie wrzuca wszystkiego do jednego worka, tylko sprawnie dzieli proces nauki na kolejne etapy, dając nam całkiem sporo przydatnych umiejętności. W książce znajdują się zarówno ćwiczenia, które docelowo powinniśmy systematycznie powtarzać, jak również praktyczne wskazówki dotyczące chociażby tworzenia sigili. Całość opisana jest tak, aby wiedza była stopniowana, a kolejne rozdziały wykorzystują dane, które dotarły do nas za sprawą poprzednich.

Choć Barrabbas sygnalizuje, że kabała ma różnorodne korzenie i punkty styczne z praktycznie każdym systemem magicznym, to nam pozostawione zostaje wyciągnięcie wniosków i "dopasowanie" jej do tego, czym się zajmujemy. Nie ma tu gotowej recepty na wykorzystanie nauk kabalistycznych, a jedynie wskazówki, które mogą nam w tym pomóc. Zgadzam się jednak z tezą, że nauka kabały (jeśli ją przyjmiemy) może wiele w naszych głowach uporządkować. Z pewnością jest to system dobry, gdy poszukujemy konkretnego, "nadrzędnego" obrazu świata z ujęciem istniejącej w nim magii i mechanizmów nią rządzących.

Tak jak już wielokrotnie wspominałam, przeprawa z tą książką nie jest najłatwiejsza, ale się opłaca - jeśli jesteście zainteresowani tą konkretną tematyką, śmiało mogę Wam ją polecić. Co prawda część teoretyczną musiałam przeczytać dwa razy, co zajęło mi sporo czasu, jednak do praktyki przechodziłam z naprawdę sporą dawką wiedzy. Teraz z chęcią sięgnęłabym po podręcznik dla "średniozaawansowanych" - muszę chyba sprawdzić nasz rodzimy rynek pod kątem podobnych publikacji...

------------------------------------------

Zawsze myślałam, że Kabała to wróżenie ze zwykłej talii kart. Nie miałam z tym słowem żadnego innego skojarzenia, poza moją babcią, która nie raz siedziała i „bawiła” się kartami, a dziadek potem chodził i narzekał, że znowu ma pomieszaną talię. Okazuje się jednak, że Kabała to coś zupełnie innego, to kolejny element wiedzy tajemnej otwierający przed nami nowe możliwości. Stosowany osobno lub wraz z innymi praktykami stanowi klucz do religii, okultyzmu i magii rytualnej.

Frater Barrabbas przeszedł w życiu taki okres, który spotyka każdego maga czy osobę interesującą się tematyką okultyzmu. Czarny ubiór, pentagramy, otaczający nas mrok – dosyć powszechne zjawisko, które z czasem przechodzi, ponieważ człowiek zaczyna sobie uświadamiać, że to nie o to tutaj chodzi. A dlaczego zainteresował się Kabałą? Przez jedno wydarzenie, które miało miejsce, gdy miał 16 lat. Chciał być szanowany i poważany wśród innych magów, a jednak oni go zignorowali – coś w stylu„Młodziak i świeżak w temacie, nie ma z nim o czym rozmawiać.” W takich chwilach zawsze uruchamia się nasza ambicja – „Ja Wam jeszcze pokażę!”.

W tym przypadku ambicja okazała się bardzo motywująca. Autor zgłębiał wiedzę dotyczącą Kabały przez prawie całe swoje życie, aż w końcu mógł się nią podzielić z innymi. Książkę podzielił na dwie części – teoretyczną i praktyczną, obie równie ważne. Ponieważ nigdy nie miałam z tym tematem do czynienia, to każde zdanie było dla mnie istotne. Zapewne, gdybym choć trochę się na tym znała, znacznie łatwiej byłoby mi zrozumieć słowa autora. Nie mówię, że jest to przerażająco trudne i niewykonalne, bowiem jeśli się chce to można wszystko, ale naprawdę należy pozostać w skupieniu, mieć otwarty umysł i umieć sobie wszystko poukładać. Osoby zielone w tym temacie – podobnie jak ja – dopiero za którymś razem odkryją sedno Kabały. Jednak już na początku będą miały możliwość poznania jej podstaw i historii.

Pan Barrabbas skupia się na faktach i konkretach. Jest to moim zdaniem ogromny plus, ponieważ nie lubię, gdy w przypadku takich książek autorzy pozwalają sobie na przysłowiowe lanie wody. Z „Magicznej kabały” można wynieść całe mnóstwo informacji, myślę również, że jeżeli faktycznie ktoś chce się w to zagłębić, to nie wystarczy mu jednokrotne przeczytanie tej pozycji. Część teoretyczna jest równie ciekawa, co praktyczna – należy dobrze zapoznać się z nimi dwoma, żeby nasza nauka faktycznie miała sens. Ćwiczenia i praktyki są różnorodne, myślę, że każdy znajdzie coś, co go zainteresuje.

Warto zapoznać się tą pozycją, ponieważ jest rzetelna i konkretna. Przedstawia zupełnie nowe spojrzenie na okultyzm i jego praktykowanie. Widać, że autor faktycznie zna się na rzeczy, chociaż chwilami miałam wrażenie, że zapomniał o tym, że niektórzy czytelnicy mogą nie mieć bladego pojęcia, o czym w danym momencie pisze. Jednak z pomocą przychodzi słowniczek zamieszczony na końcu książki. Język Fratera Barrabbasa nie wzbudza negatywnych odczuć, jest raczej przyjazny i zachęca do dalszego czytania. Cieszę się, że postanowił napisać ten poradnik dopiero w takim momencie swojego życia, gdzie czuł się pewnie ze swoją wiedzą na temat Kabały. Ma to naprawdę ogromne znaczenie dla czytelnika.

Nie jestem do końca przekonana, czy Kabała do mnie przemawia, ponieważ na chwilę obecną nie do końca to czuję – ale tak to już bywa w tym przypadku, jedne praktyki magiczne pasują nam bardziej, inne mniej. Lektura ta dała mi jednak nowe spojrzenie na Kabałę i myślę, że po prostu muszę dojrzeć do głębszego poznania jej. Może się to okazać naprawdę przydatne w połączeniu z innymi technikami, które są mi dobrze znane. Ciężko mi stwierdzić, czy osoby zaawansowane znajdą tutaj coś dla siebie, ale intuicja podpowiada mi, że będę zadowolone. A osoby początkujące? Spróbować zawsze warto, a nuż okaże się, że to jest właśnie to, czego szukaliście i czego Wam w waszym ezoterycznym życiu brakowało!

Kabała – słowo, które wzbudza w niektórych ludziach niepokój, zwłaszcza wtedy, gdy nie znają jego dokładnego znaczenia. Jest to jednak nic innego jak judaistyczna forma mistycyzmu, mająca w swym zasadniczym celu prowadzić do osiągnięcia jedności z Bogiem w świecie, w którym dwa istniejące wymiary – duchowy i materialny – wzajemnie się przenikają. Za jej sprawą człowiek będzie w stanie odnaleźć własne miejsce we wszechświecie, poznać i wykonać przygotowane dla niego zadania, a nawet odkryć sens swego istnienia. Jedną z wielu publikacji, które są poświęcone temu tematowi, jest książka pt. „Magiczna Kabała” autorstwa Fratera Barrabbas’a, zgłębiającego to zagadnienie od kilkunastu lat.

Przewodnik napisany przez tego praktykującego maga rytualnego podzielony jest na dwie części, na które składają się informacje typowo teoretyczne oraz praktyczne. Jak można było się więc spodzewać, rozdziały wchodzące w skład tej pierwszej części, nie były zbyt zajmujące, a ich lektura sprawiała odborcy mało przyjemności. Co miało wpływ na taki odbiór? Przede wszystkim fakt, iż treść była przesiąknięta, przepełniona skomplikowaną wiedzą, której natychmiastowe przyswojenie jest praktycznie niemożliwe.

Na łamach stron poświęconych wiedzy teoretycznej odbiorca zapozna się między innymi z wyjaśnieniem słowa „Kabała”, z jej przybliżoną historią, a także z fundamentalnymi teoriami i zagadnieniami, wyróżniającymi Kabałę dwudziestu dwóch ścieżek czy dziesięciu sefirotów. Brzmi dziwacznie i tajemniczo? Dla mnie również, chociaż jestem już po jej lekturze. Na druga część „Magicznej Kabały” składają się z rozdziały, poświęcone wiedzy praktycznej, dlatego na jej stronach czytelnik zapozna się nie tylko z zagadnieniem tabel korespondencji, map planów wewnętrznych itp., ale także z technikami, pomagającymi wywołać różne stany świadomości. Nie zabraknie w tej publikacji oczywiście stron poświęconych medytacji czy innych ćwiczeń, jednak te kwestie zostały jedynie przez autora przywołane bez większego rozwinięcia.

Frater Barrabbas z myślą o czytelniku, rozpoczynającym swą przygodę z Kabałą i jej tajemnicami, wzbogacił napisaną przez siebie publikację o słowniczek, wyjaśniający pojęcia, mogące sprawiać trudność. Ciekawym urozmaiceniem, które pomagało lepiej zrozumieć dany temat oraz dawało chwilowe wytchnienie od samej wiedzy, były opisane historie z życia autora wraz z odpowiednim komentarzem. Uwiarygodniały one treść zawartą na stronach „Magicznej Kabały” oraz dawały odbiorcy znak, iż Frater Barrabbas faktycznie ma niebyle jakie doświadczenia w tym temacie. Autor posłużył się prostym językiem, czuć było, iż stara się w dokładny, a zarazem przystępny sposób, przekazać czytelnikowi wiedzę, zdobywaną przez niego latami. Zamieszczone w przewodniku zagadnienia nie należą jednak do najprostszych, dlatego w pierwszym kontakcie odbiorca może łatwo się zrazić i zaniechać dalszej lektury.

„Magiczna Kabała” jest całkiem dobrym wprowadzeniem do Kabały, chociaż z pewnością nie będzie w stanie zainteresować osób, które nie mają chęci zapoznania się z tą mistyczną formą wiedzy. Pozycja napisana przez Fratera Barrabbas’a zawiera najistotniejsze, w jego opinii, informacje. Obecność tabel, obrazów i szkiców w publikacjach poświęconych Kabale jest na porządku dziennym, dlatego i w tej pozycji nie mogło ich zabraknąć. Zastanawiam się jednak, czy po „Magiczną Kabałę” nie powinny sięgać przede wszystkim osoby, które posiadają już jakieś podstawy wiedzy lub dojrzały na tyle, aby ją zdobyć. Kabała nie jest łatwym zagadnieniem, dlatego też ta książka może stanowić dla wielu osób nielada wyzwanie, ponieważ do jej lektury potrzebna jest cisza oraz maksymalne skupienie.

• Magia i poganizm
  • Do zdobycia