Gdzie żyją demony? Wszystko, co musisz wiedzieć o magii

Okładka książki Gdzie żyją demony? Wszystko, co musisz wiedzieć o magii Frater U∴D∴
Okładka książki Gdzie żyją demony? Wszystko, co musisz wiedzieć o magii
Frater U∴D∴ Wydawnictwo: Illuminatio ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Illuminatio
2012-01-01
2012-01-01
978-83-62476-72-5
ezoteryka senniki horoskopy

Trudno ocenić książkę, która ma ciekawy tytuł a jednocześnie jest jedyną w miarę interesująca historia w całej książce. I to niezupełnie. Począwszy gdy zaczęłam tę książkę miałam do niej spory dystans. Po kilku "listach" i odpowiedziach zdałam sobie sprawę, że Ci ludzie naprawdę piszą poważnie, wierząc w każde słowo Klary. No nie jest to książka, która może się podobać według mojego mniemania. To taki ezoteryczny bełkot, który po przeczytaniu wylatuje całkiem z głowy. Nie moja bajka. Trochę nawet poczułam się oszukana. Odpowiedź na pytanie z tytułu mnie nie za satysfakcjonowała. Wręcz uświadomiła jak łatwo można człowieka zmanipulować dobrym nagłówkiem. No cóż będę miała nauczkę.

W dość specyficzny sposób (który przypadnie do gustu Czytelnikowi) Ciocia Klara odpowiada na pytania dotyczące ezoteryki. Pytań niestety jest mało i nie wyczerpuje całości tematu. Książka przyjemna, ale krótka.

Niedługo pojawi się opinia

ksiazkiwpiekle.blogspot.com

Niedługo pojawi się opinia

ksiazkiwpiekle.blogspot.com

Ciocia Klara – specjalizująca się w magii starsza dama, niezwykle dowcipna i gadatliwa, otaczająca się aromatem kawy i tytoniu, jest alter ego Fratera V∴D∴ , czyli Ralpha Tegtmeira, autora wielu publikacji z dziedziny magii, a także jednego z najsławniejszych, praktykujących europejskich magów; autorytetów z zakresu okultyzmu; twórcy magii praktycznej i magii lodu. Pomysł z wykorzystaniem Cioci Klary jako skarbnicy wiedzy w kwestii dotyczącej magii i okultyzmu, zrodził się podczas warsztatów i seminariów Fratera V∴D∴, kiedy to uczestnicy zasypywali go licznymi pytaniami dotyczącymi zasad i grup magicznych.

„Gdzie żyją demony?: Wszystko, co musisz wiedzieć o magii” to publikacja w formie pytań i odpowiedzi. Ciocia Klara dwoi się i troi, aby swoim czytelnikom (Ciocia Klara ma własną rubrykę w czasopiśmie pt. Anubis) jak najlepiej wyjaśnić arkana tajemnej magicznej nauki, począwszy od ezoteryki, astrologii i spirytyzmu, aż po magię informacyjną. Zakres pytań jest dość szeroki; trafiamy na pytania – powiedzmy – błahe, bo dotyczące np. sensu palenia kadzidełek, czy konieczności posiadania mistrza, ale też na zagadnienia intrygujące – Czy powieść o Harrym Potterze zawiera prawdziwą wiedzę magiczną? Poważne – W jaki sposób należy odbywać podróże astralne? i wymagające odrobiny wiedzy magicznej – Jak istotną role w rozwoju magii odegrał hermetyczny Zakon Złotego Brzasku?

Ilość poruszanych zagadnień jest obszerna, ale Ciocia Klara to zahartowana w boju osóbka, która doskonale sobie radzi z odpowiedziami. Jej wyjaśnienia są wyczerpujące, bardzo logiczne, często dowcipne oraz okraszone przyjazną ironią, a w puencie doprawione odpowiednio skompilowaną poradą. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, mimo że nauki magiczne, to nie dziedzina dla każdego, to jednak sposób w jaki Ciocia Klara przekazuje swoją wiedzę należy do jednych z najbardziej przyjaznych, co więcej, jej błyskotliwe objaśnienia sprawiają, że magia przestaje być czarną magią: „W końcu jako zawzięta, uzależniona od kawy stara baba mam taki a nie inny styl” [Ciocia Klara, str. 143]. Rady Cioci Klary składają się na oryginalną pozycję, która zaskakuje formą i metodą przekazu, jednak nie jest to lektura dla przeciętnego zjadacza chleba, ale dla osób odnajdujących się w dziedzinach magii, dla których magiczne tematy to jedna z życiowych ścieżek.

Parapsychologia to taka dziedzina wiedzy, w której im więcej się dowiadujemy tym mniej wiemy. Absurd, prawda? A jednak. Im głębiej wchodzisz w ową tematykę, im więcej faktów poznajesz i im bardziej zgłębiasz jej tajniki, tym bardziej zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, jaki ogrom informacji musisz jeszcze przyswoić i jak mało jeszcze wiesz. A pytania nasuwają się jedno za drugim…

Książka „Gdzie żyją demony?” jest właśnie odpowiedzią na wiele pytań, które nurtują zarówno tych początkujących ezoteryków, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych. Autorem jest Frater U∴D∴, człowiek, który ma na swoim koncie już wiele publikacji magicznych, dla wielu ludzi autorytet, a i tłumacz książek legendarnego Aleistera Crowleya. Jednakże pojawia się tutaj ciekawa sprawa – to nie on odpowiada na nasze pytania. Osobą, która rozwiewa nasze wątpliwości jest jego alter ego – ciocia Klara. A nie ukrywajmy, że przekaz w stylu „pytanie-odpowiedź” jest jednym z najlepiej do nas docierających.

Powiem szczerze, że jest to naprawdę oryginalny pomysł, który zyskuje przychylność czytelnika. Ciocia Klara jest odbierana przez nas jako taka kochana, starsza Pani, która od razu częstuje nas herbatą i ciasteczkami, a przy okazji pomoże, przytuli i pogłaska po głowie. Jej odpowiedzi są krótkie, zwięzłe i na temat, ale nie brakuje w nich poczucia humoru. Nie ma rozwodzenia się nad owym tematem, bo nie taki był zamiar tej książki. Nie ma tłumaczenia od początku, czym jest magia, czym są tajne stowarzyszenia itp. Jest pytanie – jest odpowiedź, nic ponadto.

Jakiego rodzaju to są pytania? Różne, naprawdę różne. Poczynając od tych bardziej skomplikowanych, kończąc na tych trochę zabawnych, które jednak potrafią wzbudzić w człowieku ciekawość. Jedne są bardziej skomplikowane, drugie mniej, ale dobre odpowiedzi zyskujemy na wszystkie z nich. Styl cioci Klary jest przesympatyczny, daje nam jasny obraz tego, co chcemy wiedzieć, a i czyta się bardzo przyjemnie. Zarówno osoba początkująca, jak i ta bardziej zaawansowana znajdzie tutaj coś dla siebie, ponieważ trzeba mieć trochę wiedzy w owych tematach, aby mieć chociaż pojęcie, o czym w danym momencie ciocia Klara mówi.

Jest to pozycja, która należy raczej do tych lekkich z tego gatunku, co oczywiście nie oznacza, że jest prymitywna. Nie ma tutaj po prostu konkretów na temat wiedzy magicznej czy okultyzmu, ale prawda taka, że zyskujemy odpowiedzi, które naprawdę bywają nie raz nurtujące. Jeżeli szukacie podręcznika czy kompendium wiedzy, to ta pozycja Was nie zadowoli, ale jeżeli jesteście na tym etapie, gdzie stale nęcą Was różnorakie pytania, ta książka może być dla Was bardzo miłą lekturą. Ja osobiście dowiedziałam się paru nowych ciekawostek, za co jestem cioci wdzięczna, natomiast moje własne nurtujące mnie pytania sięgają już dużo dalej i odpowiedzi muszę szukać gdzie indziej. W każdym bądź razie książka jest pomysłowa i bardzo miło się ją czyta, tak więc polecam osobom zainteresowanym!

Zacznijmy od tego kim jest Ciocia Klara. Otóż Ciocia Klara jest to zabawne i niezwykle żywiołowe alter ego autora. Już od jakiegoś czasu kryjąc się pod tą właśnie postacią autor odpisywał na listy czytelników niemieckiego czasopisma, związanych z magią i ezoteryką.

Książka jest nie czym innym jak właśnie zbiorem pytań i udzielonych na nie przez Ciocię Klarę krótkich, ale wyczerpujących odpowiedzi, niekiedy nawet z dodatkiem humoru. Dzięki nim dowiemy się m.in. gdzie żyją demony i czym one są, w jaki sposób działają śmiertelne uroki. Poza tym Ciocia Klara opowie nieco więcej o duchach i słynnym Harrym Potterze. To tylko niektóre z 28 pytań zadanych Cioci Klarze. Jeśli chcecie zobaczyć z jakimi pytaniami spotkała się ciocia obowiązkowo musicie sięgnąć po tę pozycję.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną to muszę przyznać, że po raz kolejny wydawnictwo zasługuje na mega plusik. Świetna okładka i ozdobne elementy wewnątrz książki, jak najbardziej cieszą i przyciągają wzrok czytelnika.

„Gdzie żyją demony” jest to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy interesują się ezoteryką i magią.

Ciocia Klara po raz kolejny zasiadła za wielkim antycznym biurkiem, pamiętającym jeszcze Rewolucję Francuską i zapaliła papierosa. Spojrzała krytycznie na stertę listów piętrzących się przed nią i przy wtórze uderzeń łyżeczki w elegancką porcelanową filiżankę zabrała się do czytania pierwszego z brzegu. „Droga ciociu Klaro! Czy wstąpienie do jakiegoś magicznego zakonu jest dobrym pomysłem, jeżeli chce się odbyć odpowiednie szkolenie w zakresie uprawiania magii?”1. - Ech, ta dzisiejsza młodzież – westchnęła staruszka i po chwili namysłu zaczęła pisać odpowiedź na list. W końcu kto zna się na magii lepiej niż ona...

„Gdzie żyją demony?” to zbiór listów nadsyłanych do redakcji czasopisma poświęconego zagadnieniom magii - „Anubis”, publikowanych cyklicznie wraz z wyczerpującymi odpowiedziami w rubryce „Świątynia ukojenia cioci Klary”. W rolę ekscentrycznej staruszki znającej rady na wszelkie problemy z zakresu okultyzmu i ezoteryki wciela się Frater U.D – jeden z najsłynniejszych europejskich magów, autorytet w dziedzinie współczesnych praktyk magicznych, znany czytelnikom z opracowań poświęconym magii sigili, symbolii sukcesu i high magic.

Szeroki zakres poruszanych problemów, ale przede wszystkim świetny styl cioci Klary, w przystępny sposób wciąga czytelnika w mistyczny świat okultyzmu. Dowie się on dzięki temu jak odbywać podróże astralne, w jaki sposób działają śmiertelne uroki, albo magia informacyjna, czy prawdziwi sataniści naprawdę istnieją i czy mają coś wspólnego z miejscem zamieszkania demonów, a w końcu czy w literackim świecie Harrego Pottera tkwi ziarno prawdziwej magii.

Mimo żartobliwego tonu i szczypty kąśliwej ironii odpowiedzi udzielane przez Fratera można traktować jak najbardziej serio. Każda z nich jest wyczerpującym mikroesejem na dany temat, opracowanym na podstawie ogromnej wiedzy praktycznej i teoretycznej, z licznymi nawiązaniami do historii, literatury, ale przede wszystkim współczesnego stanu rzeczy. Sprawia to, że mimo niewielkiej formy „Gdzie żyją demony?” okazuje się kompendium wiedzy ezoterycznej, napakowanej niekiedy szokującymi informacjami, których próżno szukać w klasycznych podręcznikach okultystycznych.

Zainteresowani tematem na pewno nie będą zawiedzeni. Przystępny język doprawiony humorem i ciekawe pytania żądnych wiedzy czytelników „Anubisa” wyróżnia pozycję Fratera wśród mu podobnych. Ekscentryczna ciocia Klara okazała się strzałem w dziesiątkę. Jej urok sprawi, że książka porwie nie tylko przyszłych magów, ale każdego o otwartym umyśle.

Frater U∴D∴, znany także jako Ralph Tegtmeier, jest czołowym ekspertem w dziedzinie współczesnej magii praktycznej, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Urodzony w Egipcie, przez wiele lat studiował filozofię Wschodu, po czym zainteresował się zasadami magii zachodniej. Przez jakiś czas pracował w księgarni okultystycznej, zdobył stopień magistra literaturoznawstwa porównawczego, jest aktywnym pisarzem i tłumaczem.

Kim jest Ciocia Klara? To alter ego Fratera U∴D∴, który w niemieckim czasopiśmie "Anubis" odpowiadał na pytania czytelników związane z magią.
"Gdzie żyją demony? Wszystko co musisz wiedzieć o magii" to zbiór listów ukazanych w "Anubisie". Ciocia Klara to zabawna i sympatyczna osoba, która w ciekawy sposób odpowiada na pytania. I tak oto możecie dowiedzieć się czy istnieje satanizm, gdzie żyją demony, jaką rolę w magii odgrywa astrologia i czy Harry Potter zawiera prawdziwą wiedzę magiczną. Jednak jest to tylko pare pytań, a książka zawiera ich o wiele więcej. Ciocia Klara udziela zabawnych odpowiedzi, które w zależności od pytania są wyczerpujące albo krótkie.

Jeżeli interesujecie się ezoteryką i okultyzmem to ta książka jest w sam raz dla Was. Mimo iż książka nie jest wielka objętościowo, to zawiera wiele ciekawych i nurtujących pytań. Ciocia Klara stara się odpowiadać na pytania jak najlepiej i jest ciekawym urozmaiceniem. Pozycję czyta się szybko i z dużą lekkością. Polecam wszystkim zainteresowanym.

Frater U.D. jest on jednym z najsławniejszych praktykujących europejskich magów. Dał się poznać m.in. dzięki takim pozycjom jak "Osobiste symbole sukcesu. Praktyczna magia singili" oraz "High Magic". Stał się on prawdziwym autorytetem z dziedziny współczesnego okultyzmu. Do jego sukcesów zaliczyć można przetłumaczenie na niemiecki język książki Petera Carrolla oraz Aleistera Crowleya. Jest on również autorem tzw magii lodu oraz magii współczesnej. Kim jest tytułowa ciocia Klara? To alter ego autora niniejszej publikacji. Kryjąc się pod tym pseudonimem odpisywał na listy czytelników niemieckiego czasopisma "Anubis", w których zadawali oni pytania z dziedziny magii. Cioci Klarze poświęcono nawet specjalną rubrykę zatytułowaną "Świątynia ukojenia cioci Klary".

Niniejsza książka to nic innego, jak zebrane w jednym miejscu i opublikowane listy wspomnianych czytelników. Ciocia Klara to bardzo sympatyczna osóbka, która w zrozumiały oraz bardzo często żartobliwy sposób stara się odpowiadać na wszelkie pytania swoich czytelników. A wierzcie mi, bywają one bardzo różne. Czytelnik znajdzie tu wyczerpujące wyjaśnienia na takie tematy jak: gdzie żyją demony, co ma wspólnego z magią astrologia oraz spirytyzm, czy naprawdę istnieją prawdziwi sataniści. Poza tym dowie się co nieco o duchach, a także o bohaterze z serii książek młodzieżowych - Harrym Potterze. To tylko przykładowe poruszane zagadnienia. W omawianej publikacji znajdziecie ich o wiele więcej.

"Gdzie żyją demony" to pozycja, która powinna zainteresować wszystkich miłośników okultyzmu oraz ezoteryki. Znajdą tu oni odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań dotyczących dziedzin magii. Ta niepozorna objętościowo książka zawiera doprawdy wiele cennych informacji, przedstawionych w sposób błyskotliwy i inteligentny. Postać cioci Klary stanowi ciekawe urozmaicenie niniejszej książki, a dzięki jej osobie całość czyta się lekko i przyjemnie.

Moja ocena: 4/6
recenzja pochodzi z bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/01/gdzie-zyja-demony-wszystko-co-musisz.html

• Rozwój
  • Chciałabym
  • Thelema,Aleister Crowley,Magick
  • Otrzymana do zrecenzowania
  • Różne stwory fantastyczne (inne niż w pozostałych grupach)
  • Magia i Ezoteryka

Frater U∴D∴ Gdzie żyją demony? Wszystko, co musisz wiedzieć o magii Zobacz więcej