Najnowsze artykuły
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz40
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać336
- Artykuły„U schyłku czasów“ . Weź udział w konkursie, aby wygrać książki!LubimyCzytać9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Gershom Scholem
8
7,2/10
Urodzony: 05.12.1897Zmarły: 15.02.1982
Gershom Scholem (ur. 5 grudnia 1897 w Berlinie zm. 21 lutego 1982 w Jerozolimie),wybitny badacz żydowskiego mistycyzmu, filozof, profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
7,2/10średnia ocena książek autora
102 przeczytało książki autora
532 chce przeczytać książki autora
8fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Mistycyzm żydowski i jego główne kierunki
Gershom Scholem
7,1 z 26 ocen
177 czytelników 2 opinie
2020
Najnowsze opinie o książkach autora
Mistycyzm żydowski i jego główne kierunki Gershom Scholem
7,1
Liczyłam, że po zapoznaniu się z pozycją będę miała dość dobre wyobrażenie różnych "wariantów" mistyki wśród żydów. Trochę nie wyszło, nie jestem pewna, czy styl autora, czy dla czytelnika, który w ogóle praktycznie nie miał kontaktu z tematyką, nie jest trochę za mało przystępna... Chyba liczyłam na jakieś mega proste prezentacje, które by dały wyobrażenie poszczególnych nurtów. Nieszczególnie mam poczucie, że "zostało to dowiezione", chociaż sama pozycja warta poznania z powodu raczej niewielu o takiej tematyce na polskim rynku, + niektóre rzeczy były bardzo ciekawe, ja np. mocno zwróciłam uwagę na średniowiecznych chasydów niemieckich - intuicyjnie kompletnie by mi się takie treści nie skojarzyły z judaizmem.
Nie wiem, dla kogo książka mogłaby być najbardziej przydatna - może jak ktoś sam miał trochę do czynienia z jakimiś tekstami, itp., i chce coś porównać, albo się zainspirować. Dla mnie wydała się trochę mało przydatna, ale ogólnie czytało się fajnie.
O podstawowych pojęciach judaizmu Gershom Scholem
6,4
Niezwykle interesująca książka, w której autor omówił takie rudymentarne dla judaizmu zagadnienia jak: Bóg, stworzenie, objawienie, tradycja i mesjanizm. Praca przedstawia powyższe zagadnienia w konfrontacji z chrześcijaństwem, ujawniając punkty styczne, ale i rozbieżności pomiędzy obydwiema religiami.
Rozdział pierwszy podejmuje zagadnienie napięcia w definicji Boga w Biblii, a w twórczości Plotyna. Jest to równocześnie napięcie pomiędzy judaizmem, a spekulatywnymi aspektami filozofii greckiej, które ujawniają się w twórczości Plotyna. Omówiono tu m. in. problem plotyńskiej ,,jedni" przeciwstawionej biblijnemu ,,hen''. Bogu Plotyna brakuje osobowości, ale i dobra, jest ponad wszelkimi opozycjami, a nawet poza wszelkim istnieniem. Spór ów ujawnia się także w wczesnym chrześcijaństwie, w którym pojęcia żydowskie ulegały przekształceniom na skutek stałego stykania się z filozofią grecką.
Rozdział o stworzeniu również opisuje napięcie grecko-judaistyczne; tym razem kontrowersję stanowi kwestia możliwej autoredukcji Boga, tworzącego świat, czy to go może umniejszyć, czy może Bóg zupełnie z niczego stworzył świat. Ujawnia się waga spekulacji Arystotelesa, negującego możliwość, dla niego świat nie ma początku ani końca. Scholem omawia też kwestię leksemów biblijnych, budujących narrację o akcie stwórczym.
Kwestia tradycji jest jedną z fundamentalnych dla judaizmu. Wiąże się bowiem z Torą ustną, ale i rozproszeniem Narodu Wybranego. Tradycja ma w judaizmie podobną wartość, jak w katolicyzmie.
Ostatnią kwestią jest mesjanizm. Ten łączy się z dwiema tendencjami uobecniającymi się w judaizmie: restauratywną i utopijną. Przy czym mesjanizm żydowski ma wyraźnie odmienny charakter od mesjanizmu chrześcijańskiego. Ten ostatni zwraca się ku wnętrzu każdego człowieka, odkupienie jest w nim procesem w sferze duchowej. W judaizmie zaś jest proces w dokonujący się w sferze publicznej.
Bardzo pobieżnie omówiłem zagadnienia podjęte w pracy Gershoma Scholema. Zachęcam do lektury. To ciekawa lektura, w której autor często odwołuje się do kabały (co pominąłem w streszczeniu). Książka wymaga jednak od czytelnika pewnej cierpliwości: autor często posługuje się wtrąceniami (nie tylko na poziomie jednego zdania, ale i akapitu),chwila nieuwagi i już po nas, nie wiemy o co chodzi. Mimo wszystko to bardzo wartościowa pozycja. Polecam.