Józef i jego bracia

Okładka książki Józef i jego bracia
Thomas Mann Wydawnictwo: historie biblijne
historie biblijne
2015-07-22
2015-07-22

Motywacją do sięgnięcia po tą powieść była chęć stworzenia do niej plakatu. Była to pierwsza powieść Manna, którą przeczytałem. Było to kilka lat temu i zostało mi tylko poczucie tej atmosfery historii biblijnej, gorąca i piasku. Takie mam teraz skojarzenia. Książka ma ponad 1000 stron a pomysł i pewność co do tego jak ma wyglądać plakat pojawiły się po pierwszym akapicie....

Świetna książka o wazeliniarzu Józefie i niespodziewanych następstwach jego brzydkiej cechy. Parafraza opowieści biblijnej z grubsza znanej wszystkim, stanowiącej oś powieści, napisanej w formie mitologii z elementami psychologii i filozofii. Brzmi strasznie. Dopiero po przeczytaniu kilkudziesięciu stron kwiecistych, wielokrotnie złożonych zdań zauważyłam subtelne poczucie humoru autora i ironiczną grę słów. Tej książki nie da się zakwalifikować, ani ująć w ramy. Niemniej jednak polecam, chociażby na poprawę humoru. Wisienką na torcie jest rozmowa Mut-em-enet z Putyfarem o odsunięciu Józefa od pełnionych obowiązków, przy której śmiałam się na całe gardło. Najważniejszy filozoficzny wątek (w prostackim skrócie - wybacz autorze) traktuje o tym ,że jak swoim zarozumialstwem i pychą skopiemy wszystko co można, zawsze prostodusznie można przyznać, że widocznie tak miało być, bo Bóg ma dla nas wyjątkowe zadanie.
Mann nie jest moim ulubionym autorem, ale dopiero po tej książce rozumiem zachwyty czytelników i dołączam do grona potakiwaczy, że został noblistą zasłużenie.

W dzisiejszych czaaach, gdy byle autorzyna, dzięki komputerom, pisze minimum 1000 stron rocznie, Józef wydaje się skromnym przdsięwzięciem. Manna wyssałem z mlekiem Matki, ale z upływem lat, Józef "smakuje" coraz lepiej.
Jest to wielka powieść historyczna, traktat filozoficzny, moralitet, kunsztowny dramat psychologiczny. Trzeba tylko przeczytać kilka razy, by to zobaczyć. To jak z wielką symfonią, nie wystarczy raz wysłuchać na smartfonie!
Mann wraca do pierwocin ludzkiej komunikacji - znacie, to posłuchajcie!
Wierzący przeżyją jeszcze raz wielką biblijną epopeę, ateiści poczują może tremens religiosus. Nie polecam tego dzieła, lecz ZALECAM!

Dodaj cytat z książki Józef i jego bracia