Powrót

Czytelnik
1953-01-01
1953-01-01
Maria Erhardtowa

Historia wypędzenia Niemców sudeckich z terytoriów powojennej Czechosłowacji fascynuje mnie od dawna, ale do tej książki zbierałam się ponad rok. Nie dlatego, że przerażało mnie 500 stron ;), tylko pierwszy rozdział mnie ździebko uśpił.
Potrzeba było czasu. Od zawsze sobie powtarzam, że do niektórych książek trzeba dorosnąć.
Bardzo podobało mi się podejście autora - skupił się na jednej wsi i na przeżyciach czeskich mieszkańców. Przez te 500 stron obserwujemy ich stopniową przemianę i to, jak przychodzi im pozbycie się swoich niemieckich sąsiadów. To postaci z krwi i kości, mające własne pragnienia i cele, przy czym dodatkowo trochę zaślepione komunizmem (przeraziły mnie ostatnie dwa zdania książki, które z dzisiejszej perspektywy można troszkę inaczej interpretować - ciekawe, czy autor po prostu przewidział bieg historii, czy to czysty przypadek).
Trochę podobne odczucia miałam podczas oglądania "Róży", chociaż tam chodziło o trochę inne wypędzenie.
Polecam, gorąco polecam.

Bardzo podobało mi się podejście autora - skupił...

Dodaj cytat z książki Powrót