Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Václav Řezáč

Źródło: www.slovnikceskeliteratury.cz
Znany jako: Václav Voňavka, Wacław RzezaczZnany jako: Václav Voňavka, Wacław Rzezacz
8
6,8/10
Pisze książki: literatura młodzieżowa, literatura piękna
Urodzony: 05.04.1901Zmarły: 22.06.1956
Czeski pisarz. Autor powieści dla młodzieży, np. Zielona książka oraz cenionych powieści psychologiczno-obyczajowych atakujących moralność mieszczańską: Ślepa uliczka, Czarne światło, Świadek.
Największe zainteresowanie wzbudziła jego powieść Krawędź (1944, wydanie polskie 1948),której tematem jest proces powstawania utworu literackiego. W latach 50. pisał w duchu realizmu socjalistycznego.
Największe zainteresowanie wzbudziła jego powieść Krawędź (1944, wydanie polskie 1948),której tematem jest proces powstawania utworu literackiego. W latach 50. pisał w duchu realizmu socjalistycznego.
6,8/10średnia ocena książek autora
49 przeczytało książki autora
106 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Opowiadania pisarzy czeskich XX w. Bohumil Hrabal 
6,7

Wydany przez Naszą Księgarnię w 1977 roku zbiór opowiadań czeskich pisarzy*, z których do naszych czasów ostali się w pamięci Jaroslav Hašek, Karel Čapek, Ota Pavel czy Bohumil Hrabal. Część opowiadań nieznośnie tchnie duchem socjalizmu (jak np. „Towarzysze na czeskiej barykadzie” u J. Drdy),natomiast pozostałe, zwłaszcza te o przedwojennych czasach i „dziejące się” w okresie okupacji, rzeczywiście zasługują na uwagę.
I tak przyzwoicie komiczne „O złodzieju Szejbie” Haška, więźniu, który „bez knedlika nie mógł służyć do mszy”, zazdrosno-miłosna historia „Pieniądze” Čapka, żydowska, sztetlowska niemal powiastka Olbrachta „Cud z Julcią”, psychodeliczne opowiadanie R. Weinera „Głos w telefonie”, godny uwagi „Amorek śmierci” J. Havlicka, którego tytuł mówi sam za siebie – to ocierająca się o horror historia - polecam ją strrasznie, rewelacyjnie skomponowane, a przy tym wesołe „Opowiadanie mistrza wagi ciężkiej” E. Bassa – o wyprawie czeskiego zapaśnika do nowojorskim getta, opisująca niespodziewane skutki zgolenia wąsów przez pewnego dżentelmena, kapitalnie absurdalna ale przez to zapadająca w pamięć „Przemiana” V. Rezaca, smutne ale rewelacyjnie budujące klimat osaczenia i nadciągającego końca „Srebrne wesele” z przejmującym zakończeniem oraz kryminalno-psychologiczna „Zasadzka” J. Kozaka.
I na deser najlepsze – dla tych, którzy jeszcze nie znają – absolutny must have: „Śmierć pięknych saren” O. Pavla.
Powrót Václav Řezáč 
6,3

Historia wypędzenia Niemców sudeckich z terytoriów powojennej Czechosłowacji fascynuje mnie od dawna, ale do tej książki zbierałam się ponad rok. Nie dlatego, że przerażało mnie 500 stron ;),tylko pierwszy rozdział mnie ździebko uśpił.
Potrzeba było czasu. Od zawsze sobie powtarzam, że do niektórych książek trzeba dorosnąć.
Bardzo podobało mi się podejście autora - skupił się na jednej wsi i na przeżyciach czeskich mieszkańców. Przez te 500 stron obserwujemy ich stopniową przemianę i to, jak przychodzi im pozbycie się swoich niemieckich sąsiadów. To postaci z krwi i kości, mające własne pragnienia i cele, przy czym dodatkowo trochę zaślepione komunizmem (przeraziły mnie ostatnie dwa zdania książki, które z dzisiejszej perspektywy można troszkę inaczej interpretować - ciekawe, czy autor po prostu przewidział bieg historii, czy to czysty przypadek).
Trochę podobne odczucia miałam podczas oglądania "Róży", chociaż tam chodziło o trochę inne wypędzenie.
Polecam, gorąco polecam.