Love letter to America

Okładka książki Love letter to America Jurij Bezmienow
Okładka książki Love letter to America
Jurij Bezmienow Wydawnictwo: W.I.N. Almanac Panorama biografia, autobiografia, pamiętnik
46 str. 46 min.
Love letter to America
W.I.N. Almanac Panorama
1984-01-01
1984-01-01
46 min.
kgb zsrr sowieci szpieg wywiad

Świetna książka, która otwiera oczy na przemiany społeczno - kulturowe zachodzące ostatnimi czasy na Zachodzie.

Tomas Schuman to pseudonim agenta KGB Jurija Bezmienowa, który w 1970 roku przeszedł na stronę amerykańską. Pracował on w agencji informacyjnej Novosti i w ambasadzie sowieckiej w Indiach. W internecie nie ma o nim prawie żadnych wiadomości, ale są dwa fascynujące materiały wideo na YouTube. Natknąłem się na nie całkiem niedawno i wywarły one na mnie piorunujące wrażenie. Jeden z nich to długi wywiad telewizyjny a drugi to wykład jego teorii "przewrotu ideologicznego" (subversion).

"Love Letter to America" to cieniutka ale błyskotliwa książeczka (46 stron),która jest właściwie skryptem wykładu na You Tube. Bezmenov twierdzi, że Związek Sowiecki dąży do przejęcia władzy nad innymi krajami według wypracowanego schematu (mówimy o czasach sowieckich, książka ukazała się, nomen omen, w 1984 roku). Wyznacza on 4 fazy przewrotu:
1. DEMORALIZACJA, która trwa 15-20 lat. Istotą demoralizacji jest podkopanie fundamentów obcego społeczeństwa za pomocą agentów wpływu, wszczepiania w to
społeczeństwo obcych idei i zwątpienia we własne instytucje. Zajmuje to tak długo, gdyż tyle zajmuje "wyedukowanie" nowego pokolenia według nowych, skorumpowanych idei. Demoralizacja odbywa się na trzech poziomach, które Shuman szczegółowo opisuje - poziom religii, idei i świadomości, poziom struktur państwowych i prawa, i poziom życia codziennego. Shuman poświęca demoralizacji więszkość swojej pracy. Twierdzi, że proces ten jest nieodwracalny w krótkim okresie a w długim wymaga co najmniej tyle samo czasu, czyli życia całego pokolenia.
2. DESTABILIZACJA zajmuje 2 do 5 lat. W tej fazie wysiłki agresora zawężają się do kluczowych sfer - struktury władzy, polityki zagranicznej, gospodarki i tkanki społecznej. Celem destabilizacji jest doprowadzenie do ostrej walki o władzę, najlepiej pod przykrywką "ruchów oddolnych" i radykalnych idei, które mają rozwiązać wszelkie bolączki. W rezultacie społeczeństwo niepostrzeżenie zaczyna akceptować radykalne idee, które bez demoralizacji i destabilizacji uznane byłyby za szalone i wywrotowe.
3. KRYZYS to faza bardzo krótka, podczas której budzą się uśpieni agenci i ich marionetki i usiłują bezwzględnie i jak najszybciej przejąć władzę. Jeśli poprzednie dwie fazy przebiegły pomyślnie, wtedy takie przejęcie władzy powinno się odbyć bez sprzeciwu społeczeństwa, które dostrzeże w nowych władzach wybawicieli.
4. NORMALIZACJA, to wychodzenie z kryzysu, ale już na warunkach agresora, z nowymi regułami, nowym systemem prawnym, nową moralnością itp.

Książka jest napisana z dużym ładunkiem emocji, przy tym jest pisana podczas zimnej wojny. Odnośniki do bieżących wydarzeń w Afryce i Ameryce Południowej powodują, że zagrożenie ze strony Sowietów wyraźnie się odczuwa. Jednak współczesnemu czytelnikowi natychmiast nasuwają się skojarzenia ze sprawami współczesnymi - inwazja ideologiczna Rosji, trolle internetowe, sponsorowanie przez Rosję ruchy na zachodzie. Polskie sprawy też można zobaczyć w innym świetle.

Książeczka jest dostępna w wersji pdf w internecie, podobnie jak inne jego autorstwa. Polecam każdemu!

• Rosja, historia, literatura
  • Komintern