Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji

2012-10-31
2012-10-31
978-83-7758-267-1
Jerzy Wołk-Łaniewski

Książki dotyczące tematyki rosyjskiej nie raz przewinęły się przez nasz Instagram. Książka, z którą przychodzimy do Was dziś, traktuje ten temat w sposób wyjątkowy, bowiem dotyczy głównie kobiet w rodzie Romanowów. Mówimy głównie, gdyż trudno rozdzielić ich losy, od bliskich im mężczyzn (wielokrotnie ci mężczyźni nieco przegrywali kobiece bohaterki, ot taki mały zarzut). Niemniej ta książka to skarb dla zainteresowanych tematem - choć wymaga maksymalnego skupienia, czytanie jest przyjemnością.
Ponadto to świetne uzupełnienie 'Romanowów' Montefiorego, pisanych raczej z męskiej perspektywy.
Fakt, że niektórzy mogą zarzucać tej pozycji pewną hermetyczność i to, że bardzo łatwo jest zgubić się w koligacjach na carskim dworze, niemniej nie powinno to stanowić przeszkody dla uważnego czytelnika.

Dla miłośnika tej rodziny - prawdziwy skarb. Uwielbiam Rosję z tego okresu, ale przyznam, że znałam tylko kilka członków rodziny, a po tej lekturze dużo rzeczy mi się rozjaśniło, a przy okazji uporządkowałem sobie drzewa genealogiczne pozostałych rodzin królewskich z innych państw. Bardzo dobrze napisana, kopalnia wiedzy, dużo interesujących faktów i anegdot. Serdecznie polecam.

Książka opisuje losy czterech wspaniałych przedstawicielek rodu Romanowów. Zostajemy wprowadzeni w świat luksusu carskiego dworu, by również obserwować brutalny jego upadek.
Książka ciekawie napisana, ale może być trudna w odbiorze dla osób nie znających dobrze tej części historii Rosji. Pojawia się dużo nowych postaci a wydarzenia pędzą w szybkim tempie.
Książkę z czystym sumieniem mogę polecić dla tych, którym nie straszne są zawiłe relacje rodzinne :)

Książkę z czystym...

Książka opowiada przede wszystkim o Rosji przed rewolucją, oraz troszkę w jej trakcie, o życiu carskiej rodziny. No i o kobietach. Każda z Was, która przeczyta tą lekturę, znajdzie w sobie królewską cząstkę. Są tu: nadopiekuńczość, surowość, zazdrość, zaborczość, niewierność, wierność, władza, odwaga i wiele innych cech. Mężczyźni też znajdą coś dla siebie- po prostu historię oraz słodkiego Mikołaja II.:)
Książka od początku nie zachęca - nie lubię zbędnych, zbyt szczegółowych
opisów tła na kilkanaście stron - ale na to jest sposób, wystarczy pominąć bądź zerknąć kątem oka. Często informacje się powtarzają w różnych rozdziałach, ale jest to do przełknięcia. Wiele razy musiałam się zmuszać do czytania, właśnie przez tą rozwlekłość, jednak dzięki niej, zapamiętuje się spory kawałek historii:). Książka zawiera drzewo genealogiczne. Jest tu też Rasputin, który zachęca do poznania fragmentów z jego życia oraz motyw Matyldy Krzesińskiej, której życie ma niedługo ukazać się w filmie 'Matylda'.
Mimo drobiazgowości, zbędnych opisów, polecam szczerze - warto. Gdy bolszewicy zabijają carską rodzinę, czujesz się, jakbyś stracił kogoś bliskiego i mimo to, że czasem musiałeś się zmuszać do czytania, jest Ci przykro, że historia kończy się tak okrutnie, tak barbarzyńsko, gdy Lenin przejmuje władzę...
Książkę można polecić każdemu, kto pasjonuje się historią, jak i osobie, która lubi wszelkiego rodzaju manipulacje, która czyta: 'królowie przeklęci', 'królowe przeklęte', 'kobiety dyktatorów', 'kochanki i królowe' itp. Co do romansów- raczej nie.

Niezwykła biografia przedstawiająca losy czterech członkiń rodu Romanowów od połowy dziewiętnastego wieku do upadku carskiej Rosji i rewolucji bolszewickiej, a także burzliwej historii Grecji. Czasem ciężko mi było się połapać w mnogości nazwisk różnych innych przedstawicieli arystokracji. Niemniej jednak przeczytałam książkę z dużą przyjemnością. Polecam.

Kochani Fantastyczna !
to książka jest pisana na wielu płaszczyznach ..
Mamy tutaj listy, i pamiętniki ale sam autor zrobił mnóstwo roboty.
Każda z nich jest silna, dobra,mądra..
Ale każda żyje w innych czasach w tym ogromnym Państwie.
Maria Fiodorowna to moja ulubiona bohaterka.
zapraszam na mojego bloga

Kochani Fantastyczna !
to książka jest pisana na wielu płaszczyznach ..
Mamy tutaj listy, i pamiętniki ale sam autor zrobił mnóstwo roboty.
Każda z nich jest silna, dobra,mądra..
Ale każda żyje w innych czasach w tym ogromnym Państwie.
Maria Fiodorowna to moja ulubiona bohaterka.
Jako matka jest fantastyczna i poniekąd rozumiem fanatyzm w związku z Rasputinem ale .......

Bardzo długa i raczej niełatwa lektura. Lepiej by się może czytało, gdyby treść podzielić na części dotyczące poszczególnych bohaterek (?). Niemniej jednak duży plus za temat.

Na półkach: , , , , , , ,

Może nieco chaotyczna (od mnóstwa postaci i gwałtownych "przeskoków" akcji można się nieco pogubić), ale mimo to bardzo ciekawa próba spojrzenia na krytyczny czas w dziejach Rosji z perspektywy kobiet należących do carskiej familii.

koszmar czytania. jeśli nie wiesz nic o tych kobietach, to niewiele się dowiesz. nic nie rozjasnia tylko gmatwa . grafy i wykresy niewiele pomagają rozjaśnić wszelkie konotacje. dużo zbędnego.

Bardzo podobało mi się pokazanie sylwetek kobiet, które żyły obok siebie, nie tylko żon carów, ale też ich dalszych, mniej znanych historii krewnych.

Dodaj cytat z książki Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji