O prawdzie; O wolności woli; O upadku diabła

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Seria:
- Ad Fontes
- Tytuł oryginału:
- De veritate, De libertate arbitrii, De casu diaboli
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Marek Derewiecki
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 271
- Czas czytania
- 4 godz. 31 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361199403
- Tłumacz:
- Andrzej Stefańczyk
- Tagi:
- Filozofia religia prawda wolność diabeł dobro zło etyka aksjologia
Przedstawiane w tym wydaniu przekłady dołączają do katalogu tłumaczeń na język polski dzieł Anzelma trzy traktaty, a mianowicie O prawdzie, O wolności woli i O upadku diabła. Ich przedmiot najlepiej rekomenduje sam autor w Przedmowie: „Pierwszy z tych trzech jest traktat O prawdzie: czym mianowicie jest prawda, w czym zwykle jest orzekana, i czym jest sprawiedliwość. Drugi natomiast jest traktat O wolności woli: czym jest i czy człowiek ją zawsze posiada, ile jest jej różnych rodzajów posiadania prawej woli lub nie, ponieważ dla zachowania prawości woli, wolna wola została dana rozumnemu stworzeniu.
W tym traktacie ukazałem tylko naturalną moc woli do zachowania otrzymanej prawości, a nie, że konieczna jest pomoc łaski. Trzeci traktat zaś bada zagadnienie, czym zgrzeszył diabeł, że nie wytrwał w prawdzie, ponieważ Bóg nie udzielił mu wytrwałości, której nie mógł posiadać, jeżeli nie otrzymał jej od Niego. Gdyby Bóg dał, diabeł by ją posiadał tak, jak dobrzy aniołowie ją posiedli, ponieważ Bóg im jej udzielił. Ten traktat zatytułowałem O upadku diabła, mimo że mówiłem w nim o utwierdzeniu dobrych aniołów, ponieważ to, co powiedziałem o dobrych aniołach, było niezamierzone, to zaś, co napisałem o złych, wynikało z przedmiotu zagadnienia”.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 37
- 8
- 6
- 3
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Genialne. Dobrze się czyta, o ile się człowiek skupi.
Genialne. Dobrze się czyta, o ile się człowiek skupi.
Pokaż mimo toNaprawdę dobra lektura. Trzy dialogi Ucznia i Mistrza, z każdego można się naprawdę wiele nauczyć. Np. dlaczego w wolności nie chodzi o to, czy można zgrzeszyć, jaki jest związek między prawdą, prawem, sprawiedliwością i poprawnością, lub co mogło skłonić diabła do chcenia tego, czego chcieć nie powinien i co też go zgubiło. Anzelm pokazuje tu wyraźnie, iż, choć z pewnością w dużej mierze zależy od swych poprzedników (zwłaszcza św. Augustyna),jednakże potrafi być myślicielem (teologiem i filozofem w jednym) bardzo samodzielnym, na przekór tego, co zwykło się myśleć o autorach średniowiecznych.
Wydanie poprzedzono bardzo rzetelnym wprowadzeniem, przypisami, komentarzami i wykazem współczesnej literatury poświęconej myśli Anzelma, co sprawia, że niniejsze wydanie może służyć za wzór. Polecam każdemu, nie tylko fascynatom historii myśli brytyjskiej końca XI wieku..
Naprawdę dobra lektura. Trzy dialogi Ucznia i Mistrza, z każdego można się naprawdę wiele nauczyć. Np. dlaczego w wolności nie chodzi o to, czy można zgrzeszyć, jaki jest związek między prawdą, prawem, sprawiedliwością i poprawnością, lub co mogło skłonić diabła do chcenia tego, czego chcieć nie powinien i co też go zgubiło. Anzelm pokazuje tu wyraźnie, iż, choć z pewnością...
więcej Pokaż mimo to