Monologion, Proslogion

Okładka książki Monologion, Proslogion
Anzelm z Canterbury Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki Seria: Ad Fontes religia
religia
Ad Fontes
Monologion, Proslogion
Antyk Marek Derewiecki
2007-01-01
2007-01-01
Leszek Kuczyński
Anzelm dowód ontologiczny metafizyka scholastyka dialektyka istnienie Boga dowód na istnienie Boga

więcej Więcej

Dzieła napisane w latach tysięcznych (XI wiek) czyli w głębokim średniowieczu przez Anzelma z Canterbury. Anzelm był jednym z najistotniejszym filozofów i teologów w wiekach średnich. Uznany przez Kościół Katolicki za świętego i Doktora Kościoła. Pełnił funkcje arcybiskupa angielskiego Canterbury gdzie wszedł w konflikt z królem angielskim o prawo do mianowania...

Na półkach: , , , ,

Jeśli ktoś zastanawiałby się, gdzie znaleźć dobry przykład teologii przepojonej optymistyczną wiarą w siłę rozumu, połączony z wzorem języka scholastyki, trudno znaleźć lepsze źródło, niż te dwa (skądinąd najsłynniejsze) traktaty Anzelma. To tutaj znajdują się jego słynne argumenty za istnieniem Boga, tutaj też jego ciekawa reinterpretacja doktryny trynitarnej św. Augustyna.

• Filozofia
  • Literatura łacińska, starogrecka i starocerkiewnosłowiańska
  • Teologia
  • Filozofia i etyka