Monologion; Proslogion

Okładka książki Monologion; Proslogion
św. Anzelm z Canterbury Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Ad Fontes filozofia, etyka
filozofia, etyka
Ad Fontes
Monologion; Proslogion
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2007-01-01
2007-01-01
Leszek Kuczyński
Anzelm dowód ontologiczny metafizyka scholastyka dialektyka istnienie Boga dowód na istnienie Boga

Patronaty LC

Okładka książki O naturze demonów. O upadku diabła św. Anzelm z Canterbury, Witelo
Ocena 8,0
O naturze demo... św. Anzelm z Canter...

Mogą Ciebie zainteresować

Dzieła napisane w latach tysięcznych (XI wiek) czyli w głębokim średniowieczu przez Anzelma z Canterbury. Anzelm był jednym z najistotniejszym filozofów i teologów w wiekach średnich. Uznany przez Kościół Katolicki za świętego i Doktora Kościoła. Pełnił funkcje arcybiskupa angielskiego Canterbury gdzie wszedł w konflikt z królem angielskim o prawo do mianowania biskupów.

Monologion - głównym tematem traktatu są rozważania nad Trójcą Świętą. Anzelm wyjaśnia sens tego dogmatu odwołując się do pojęć znanych w greckiej filozofii. W dziele dostrzec można początek tak zwanego: sporu o uniwersalia, czyli istnienie pojęć powszechnych.

Proslogion - głównym tematem traktatu jest tak zwany: dowód ontologiczny na istnienie Boga. Polega w skrócie na wywnioskowaniu istnienia Boga z samego pojęcia "Boga". Anzelmowi z Canterbury (z Aosty) przyświecał cel: "wierzyć, aby zrozumieć" a nie "zrozumieć, aby uwierzyć". Jego argument ma więc ograniczoną siłę działania. Skierowany jest bowiem do osób, które już uznają istnienie Bóstwa (inaczej niż jest to z argumentami Tomasza Akwinaty).

Na półkach: , , , ,

Jeśli ktoś zastanawiałby się, gdzie znaleźć dobry przykład teologii przepojonej optymistyczną wiarą w siłę rozumu, połączony z wzorem języka scholastyki, trudno znaleźć lepsze źródło, niż te dwa (skądinąd najsłynniejsze) traktaty Anzelma. To tutaj znajdują się jego słynne argumenty za istnieniem Boga, tutaj też jego ciekawa reinterpretacja doktryny trynitarnej św. Augustyna.

św. Anzelm z Canterbury Monologion; Proslogion Zobacz więcej