Monologion; Proslogion

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Seria:
- Ad Fontes
- Tytuł oryginału:
- Monologion; Proslogion
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Marek Derewiecki
- Data wydania:
- 2007-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2007-01-01
- Liczba stron:
- 280
- Czas czytania
- 4 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788389637512
- Tłumacz:
- Leszek Kuczyński
- Tagi:
- Anzelm dowód ontologiczny metafizyka scholastyka dialektyka istnienie Boga dowód na istnienie Boga
Wszystkie dzieła Anzelma mają charakter monograficzny. Dwa pierwsze, najbardziej znane, Monologion i Proslogion dotyczą istnienia i natury Boga. Monologion powstał z wykładów prowadzonych przez Anzelma dla mnichów w Bęc. Domagali się oni takiego ujęcia zagadnień, w którym niczego nie ustala się na podstawie objawienia, oczekiwali natomiast dowodów wyłącznie rozumowych. Stąd pierwotny tytuł tego dzieła: Exemplum meditandi de ratione fidei. Postulat uczniów zgadzał się z programem nauczyciela. Anzelm, wchodząc w położenie kogoś, kto jeszcze nie wierzy, stara się dowieść tego, co wiara naucza o Bogu: jego istnienia, atrybutów, a nawet trójoso-bowości. Wykazuje dużą sprawność dialektyczną - przedstawia wszystkie możliwe hipotezy w danym zagadnieniu, analizuje je, wyklucza te, które zawierają sprzeczność bądź są sprzeczne z wnioskami już przyjętymi, by przyjąć wreszcie jedyne twierdzenie dające się utrzymać (...).
Dopełnienie tego programu znajdujemy w Proslogion i słynnej formule: fides ąuaerens intellectum (taki był pierwotny tytuł dziełka). Wiara szukająca zrozumienia już je w sobie nosi, toteż metodę racjonalizacji wiary traktuje Anzelm jako nakaz wypływający z samej wiary. Obowiązkiem wierzącego, a zwłaszcza teologa, jest podjęcie tego imperatywu wypływającego z wiary, co pozwala na pogłębienie samej wiary. Zrozumienie wiary, tu na ziemi, jest pośrednim etapem pomiędzy ślepą wiarą a wizją uszczęśliwiającą, której oczekujemy. Działalność rozumu, która polega na wyjaśnianiu, porządkowaniu, interpretowaniu i potwierdzaniu treści objawienia ma podwójny cel: pożytek i radość wierzących oraz przekonanie i nawrócenie niewierzących. Racjonalizacja wiary ma więc podwójną perspektywę, ale niezależnie od celu, któremu może służyć (pogłębienie, a raczej poszerzenie o wymiar intelektualny wiary u wierzącego oraz skierowanie niewierzącego ku wierze), "rozumienie" wiary ("wyjaśnianie", "dostarczanie racji") jest w obu przypadkach tym samym - rozpoznaje i ukazuje inteligibilność struktury wiary.
(ze Wstępu Leszka Kuczyńskiego)
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Cytaty
Nie zamierzam bowiem pojąć, by wierzyć, ale wierzę, by zrozumieć. Gdyż wierzę w to, że "jeśli nie uwierzę, nie będę mógł zrozumieć".
OPINIE i DYSKUSJE
Dzieła napisane w latach tysięcznych (XI wiek) czyli w głębokim średniowieczu przez Anzelma z Canterbury. Anzelm był jednym z najistotniejszym filozofów i teologów w wiekach średnich. Uznany przez Kościół Katolicki za świętego i Doktora Kościoła. Pełnił funkcje arcybiskupa angielskiego Canterbury gdzie wszedł w konflikt z królem angielskim o prawo do mianowania biskupów.
Monologion - głównym tematem traktatu są rozważania nad Trójcą Świętą. Anzelm wyjaśnia sens tego dogmatu odwołując się do pojęć znanych w greckiej filozofii. W dziele dostrzec można początek tak zwanego: sporu o uniwersalia, czyli istnienie pojęć powszechnych.
Proslogion - głównym tematem traktatu jest tak zwany: dowód ontologiczny na istnienie Boga. Polega w skrócie na wywnioskowaniu istnienia Boga z samego pojęcia "Boga". Anzelmowi z Canterbury (z Aosty) przyświecał cel: "wierzyć, aby zrozumieć" a nie "zrozumieć, aby uwierzyć". Jego argument ma więc ograniczoną siłę działania. Skierowany jest bowiem do osób, które już uznają istnienie Bóstwa (inaczej niż jest to z argumentami Tomasza Akwinaty).
Dzieła napisane w latach tysięcznych (XI wiek) czyli w głębokim średniowieczu przez Anzelma z Canterbury. Anzelm był jednym z najistotniejszym filozofów i teologów w wiekach średnich. Uznany przez Kościół Katolicki za świętego i Doktora Kościoła. Pełnił funkcje arcybiskupa angielskiego Canterbury gdzie wszedł w konflikt z królem angielskim o prawo do mianowania...
więcej Pokaż mimo toJeśli ktoś zastanawiałby się, gdzie znaleźć dobry przykład teologii przepojonej optymistyczną wiarą w siłę rozumu, połączony z wzorem języka scholastyki, trudno znaleźć lepsze źródło, niż te dwa (skądinąd najsłynniejsze) traktaty Anzelma. To tutaj znajdują się jego słynne argumenty za istnieniem Boga, tutaj też jego ciekawa reinterpretacja doktryny trynitarnej św. Augustyna.
Jeśli ktoś zastanawiałby się, gdzie znaleźć dobry przykład teologii przepojonej optymistyczną wiarą w siłę rozumu, połączony z wzorem języka scholastyki, trudno znaleźć lepsze źródło, niż te dwa (skądinąd najsłynniejsze) traktaty Anzelma. To tutaj znajdują się jego słynne argumenty za istnieniem Boga, tutaj też jego ciekawa reinterpretacja doktryny trynitarnej św. Augustyna.
Pokaż mimo to