Wstań i jedź. Niemożliwe jest osiągalne.

Okładka książki Wstań i jedź. Niemożliwe jest osiągalne. Małgorzata i Łukasz Krasoń
Okładka książki Wstań i jedź. Niemożliwe jest osiągalne.
Małgorzata i Łukasz Krasoń Wydawnictwo: Złote Myśli poradniki
poradniki
Złote Myśli
2013-01-01
2013-01-01
poradnik motywacja rozwój

Powieść opisuje prawdziwą historię Małgosi i Łukasza młodych i niesamowitych ludzi, którzy swoją znajomość zaczęli od rozmów przez internet. Ta dwójka, mocno doświadczona przez życie, uwierzyła w to, że jakość naszego życia zależy bardziej od nastawienia niż od czynników zewnętrznych. Ci młodzi ludzie odważnie i z determinacją pokazują to codzienną postawą, wyborami i rezultatami swoich działań i dążeń.

Łukasz od wczesnego dzieciństwa choruje na dystrofię mięśniową ale nigdy się nie poddawał. Uparty marzyciel wierzył, że mimo przeciwności może być szczęśliwy i uczy każdego z nas, że możemy dużo więcej, niż nam się wydaje.

Spotkanie z Gosią i droga, jaką przeszli to ogromna inspiracja dla obojga i dowód na to, że niemożliwe jest osiągalne.

Watra polecenia książka, która pomaga nam uwierzyć, że życie może być wspaniałą przygodą i stać nas na więcej niż myślimy. Musimy jednak pamiętać, że większość zależy od naszych wyborów!

Z dystansem podchodzę do książek nadmiernie ociekających entuzjazmem, które rzekomo mają pomóc mi odnaleźć w życiu sens, szczęście, garnek złota na końcu tęczy oraz lampę Alladyna. Alergicznie reaguję na nadmiar pseudo motywacyjnych sentencji. Pewnie, pozytywne myślenie jest ważne, gdy chce się osiągnąć sukces, ale inne czynniki też są ważne. Przede wszystkim działanie, a odnoszę wrażenie, iż w takich poradnikach zapomina się o nim. Cóż więc skłoniło mnie, aby dać szansę „Wstań i jedź”? Ciekawość, chęć przekonania się, czy moja niechęć faktycznie jest uzasadniona i kto wie, może potrzeba pozytywnego akcentu w danym dniu. I tak oto wypożyczyłam ją i w ten sposób rozpoczęła się moja krótka przygoda z mówcami motywacyjnymi.

Autorami i zarazem bohaterami „Wstań i jedź” jest młode małżeństwo, Gosia i Łukasz. Poznajemy ich całą życiową drogę, którą musieli przejść, aby spotkać się i być szczęśliwymi robiąc to, o czym zawsze marzyli. Aby to osiągnąć, musieli wiele nauczyć się o sobie i o świecie. Pokonać liczne przeszkody i własne słabości – fizyczne jak i duchowe. Niepełnosprawność Łukasza nie przekreśliła jego marzeń. Wręcz paradoksalnie uczyniła go silniejszym. Gdy kolejne marzenie spełniło się, zapragnęli pomóc innym w realizacji ich postanowień. Postanowili pokazać, że chcieć to faktycznie móc. Że wiara w siebie potrafi zdziałać cuda i warto pielęgnować w sobie wizję zrealizowania swoich marzeń. Tak w skrócie można opisać historię zawartą w „Wstań i jedź”.

Historia całkiem ciekawa, nawet inspirująca. Najciekawszy był dla mnie ostatni rozdział, który zawierał najwięcej konkretów. Pokazywał krok po kroku poczynania Gosi i Łukasza w realizacji ich projektu. Z środkowej części książki spokojnie mogłabym zrezygnować. Niech mi wybaczy ten, który poczuje się urażony, ale dla mnie część motywacyjna (Rozdział 3 – W drodze na szczyt) to zwyczajny bełkot. Ponad 20 stron powtarzania w kółko tego samego i wałkowania tych samych treści innymi słowami. Naprawdę, zrozumiałabym za pierwszym razem. Wystarczyłyby mi 2-3 strony, ale 20? Dla mnie to było zbyt wiele. Powiem więcej - historia autorów broni się sama. Jest motywująca i bez tych wszystkich prawd i mądrości. Żeby nie było, że tylko narzekam – książka w jakimś stopniu pozytywnie wpłynęła na moje myślenie. Nawet spojrzałam na swoje działania z innej perspektywy i podjęłam kolejne. Ale jak już wspomniałam – do tych zmian wystarczyłaby mi ostatnia część „Wstań i jedź”. Utwierdziłam się w przekonaniu, że literatura tego typu nadal nie jest dla mnie lekkostrawna. I tak oto wstałam i pojechałam… do biblioteki, aby zwrócić książkę. I choć w pierwszej chwili przypisałam jej odpowiednią ilość gwiazdek, to ostatecznie recenzję zostawię bez oceny. Z szacunku do tego, czego dokonał Łukasz. Pokazał , że niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń. I to jest ważne przesłanie, szczególnie dla tych, których z własną słabością fizyczną mierzą się na co dzień.

Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że to poradnik. Jeżeli taki osąd wydacie tej książce, to według mnie będziecie w ogromnym błędzie. To nie jest jeden z wielu poradników, który nakazuje co robić aby wprowadzić zmiany w swoim życiu.
To książka oparta na faktach autentycznych, na doświadczeniu i życiu dwojga ludzi.
Łukasz cierpi na zanik mięśni, we wszystkich czynnościach potrzebuje pomocy. Wydawałoby się, że jest to tragedia z którą nie można sobie poradzić. Nie tu i nie w tej książce. Oczywiście Łukaszowi jest trudno i ciężko, lecz jak sam mówi, najcenniejszą częścią ciała którą docenia jest jego głowa. To tutaj rodzą się pomysły i marzenia o których zwykły sprawny człowiek nie ma odwagi pomyśleć. Gosia natomiast to zwykła dziewczyna, lecz niestety z bardzo niską samooceną. Niesamowitym zrządzeniem losu te dwie wspaniałe osoby poznają się i rodzi się między nimi uczucie. Ludzie wokół w nich nie wierzą, sugerują Gosi, że ta nie poradzi sobie z chorobą Łukasza i w końcu odejdzie. Czy rzeczywiście tak to się zakończy?

Książka napisana doskonale. Elementy motywacyjne, które się w niej pojawiają, są tak „przemycane”, że czytelnik nawet nie zauważa, iż czytając zaczyna myśleć o swojej psychice i analizować swoje życie. Każdy argument, który tutaj bohaterowie podają, jest popierany autentycznym wydarzeniem z ich życia. Dzięki temu wszystkiemu nie widzimy tutaj samej teorii, że jeżeli coś zrobimy to na pewno stanie się coś. Nie, tutaj jest najpierw sytuacja z życia a dopiero później wytłumaczenie jak można to osiągnąć.
Uroku dodają rysunki które znajdują się w środku. Trzeba przyznać że wykonawczyni tj. Aneta Skórnicka doskonale ukazała w nich to o czym autorzy piszą. Rysunki nie są na każdej stronie, dzięki czemu jesteśmy ciekawi co przedstawia kolejny za kilka stron.
Książka króciutka, bo to zaledwie 140 stron. Przeczytacie w jeden dzień. Wciąga, zaciekawia i nie pozwala się oderwać. Ukazuje jak wiele marzeń możemy spełnić, wystarczy tylko na starcie z nich nie rezygnować.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Łukasz cierpi na zanik mięśni, we wszystkich czynnościach...

Autorów książki udało mi się poznać w marcu bieżącego roku. Są to bardzo pozytywne i zawsze uśmiechnięte osoby, które wiedzą czego od życia chcą.
Książka skierowana jest przede wszystkim do osób, które nie miały lub utraciły wiarę we własne możliwości. Do osób z niepełnosprawnością, które postrzegają siebie i swoje życie jako coś bez wartości z powodu stanu zdrowia.
,,Obudźcie się, możecie dokonać wielkich rzeczy, możecie dokonać wielkich rzeczy, możecie zrobić to o czym tak skrycie marzycie. Życie nie jest pogonią nikt nie goni i nikt nie ucieka!"
Ja osobiście czytałam tę książkę z ciekawości i wiele rzeczy(pozytywnych szczególnie, ale i negatywnych) jakie w niej znalazłam potwierdziły się, a dotyczyły one, postrzegania siebie i świata w przeszłości i tego samego teraz. Od wczesnych lat dzieciństwa staram się cieszyć każdym dniem życia bo przecież każdy z nas ma je tylko jedno.
Mimo, iż nie trzeba mnie było jeszcze bardziej motywować do działania to ta książka też w jakiś sposób i mnie jeszcze dodatkowo zmotywowała.

• Psychologia, rozwój osobisty, motywacja
  • Biblioteczka - Poczekalnia, czyli mój stosik.
  • Książki biograficzne
  • Pożyczone od dobrych dusz

Dodaj cytat z książki Wstań i jedź. Niemożliwe jest osiągalne.