Lisia dolina

Oficjalne recenzje i

Ucieczką musiał się salwować

Link do recenzji

932 55 94

Jakie to jest słabe! Aż nie mogłem uwierzyć, że to ta sama autorka, która napisała "Dom sióstr". Rozrywka dla mało wymagających czytelników.
Nieznośna maniera narratora wszechwiedzącego, wyjaśniającego tok myślowy swoich bohaterów, w dodatku w przegadany sposób. Zamiast pokazać to w działaniu bohaterów, Link robiła wręcz wykłady na temat każdej pojawiającej się myśli czy skojarzenia poszczególnych bohaterów. Słabe. Irytujące postaci. Zupełnie niewiarygodne, sztuczne, naciągane.
Największy potencjał miała sama fabuła, ale też nie została wykorzystana w pełni.
No cóż, widać Charlotte Link jest bardzo nierówna. "Dom sióstr" oceniłem kiedyś bardzo wysoko, "Lisią dolinę" nisko. Więc zastanawiam się teraz, co z tą Charlottą Link począć.

PS. I fatalne tłumaczenie na dodatek. Manieryczne archaizmy, powtarzające się ciągle "nadto", "dlań", nienaturalny język, którym mówią bohaterowie.

Ta książka to kryminał, jest morderca i jego poczucie winy. Jest kobieta, która święcie wierzy, że on ma dobre serce i nie potrafi nikogo skrzywdzić. Jest damska przyjaźń, która niestety umiera przez zawiść. Jest idealne małżeństwo, gdzie to Ona zarabia na utrzymanie sześcioosobowej rodziny, on ją wspiera i opiekuje się domem. Jest zrozpaczony mężczyzna, który szuka porwanej żony. Jest kobieta, która z Londynu ucieka przed męczącym chłopakiem. Losy tych osób się stykają, przecinają i omijają. Autorka stworzyła wyjątkowe postaci, aby na koniec wszystko się rozsypało i dało do myślenia.

Czyta się szybko, akcja ciekawa - w sam raz ta makabryczna zbrodnia, na odstresowanie idealna :)

Moje kolejne spotkanie z autorką.
Muszę przyznać, że świetnie oddaje ona społeczeństwo. Rewelacyjnie oddaje emocje. Bardzo dobrze poprowadzony wątek sprawcy porwania. Nie spojleruję tutaj, gdyż ta kwestia pojawia się w pierwszym rozdziale. Ale jego reakcja, jego emocje, tłumaczenie samego siebie, przerzucanie odpowiedzialności na innych za konsekwencje jego działań. Świetne, dogłębne, psychologiczne!
Natomiast sam kryminał nie jest specjalnie porywający. U niej te pozostałe aspekty wygrywają w książkach.
Warto sięgnąć!

Moje kolejne spotkanie z autorką.

Bardzo ciekawa książka. Wciąga, a zakończenie dość mocno zaskakuje.

Bardzo ciekawa książka. Wciąga, a zakończenie dość mocno zaskakuje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedyne czego zabrakło tej historii to wiarygodności. Nie powiedziałabym,że książki nie polecam. Z pewnością wiele osób będzie zadowolonych po jej przeczytaniu. W mojej jednak ocenie niestety sama fabuła nie porywa. Postacie owszem mają zarysowane portrety psychologiczne,ale mało przekonująco. Rozumiem też,że narracja prowadzona w pierwszej osobie miała w dużej mierze kluczyć tak by mylić czytelnika w kwestii podejrzanego sprawcy,ale było to prowadzone tak usilnie,że w żaden sposób nie czułam się do tego przekonana podczas lektury. Nie podobało mi się też często nielogiczne zachowania i sposoby myślenia postaci. W książce są opisane jako naturalne, zakładam,że po to by jakoś umotywować pewne decyzje,ale nie wypadają one wiarygodnie.

Charakterystyczna u Charlotty Link wielowątkowość, rozbudowanie profili psychologicznych, i tło kryminalne, doskonała rozrywka.

To było ciężkie wyzwanie. Moje pierwsze spotkanie z autorką, i raczej nie szybko wrócę do jej twórczości, niestety 😬

Wg Lc jest to kryminał/ sensacja/ thriller. Oj ciężko mi się z tym zgodzić. Dla mnie to bardziej obyczajówka opowiadająca o „dziwnych” psychicznych skłonnościach kilku bohaterów. Kobiety w tej książce ukazane są jako osoby o niskim poczuciu własnej wartości i szukające za wszelką cenę faceta.
Na początku historii zbyt wiele bohaterów oraz wątków sprawiło, że czułam mętlik i nie mogłam się połapać w fabule.
Im bardziej brnęłam w tą opowieść, tym bardziej mnie irytowali bohaterowie, sytuacje, w których się znajdywali czy sam język autorki. Styl w ogóle nie przypadł mi do gustu.
Kurczę, a tekst na okładce jest taki zachęcający: Wyobraź sobie, że twój porywacz znika bez śladu i nikt nie wie, gdzie cię uwięził”… No super ten tekst, tylko że jest mocno przesadzony; to totalny strzał w stopę, bo po przeczytaniu książki ma się on nijak do przedstawionej fabuły. Zakończenie w ogóle mną nie wstrząsnęło.
No dla mnie strata czasu. Nie polecam i oceniam 4/10.

Lubię wracać do książek już przeczytanych, szczególnie gdy ten powrót jest tak udany, a treść po latach zasnuta mgłą niepamięci. Świetny kryminał, Charlotte Link w doskonałej formie, najlepsza kryminalna pisarka z nutą psychologiczną w tle, polecam