Cafe Auschwitz

2013-06-05
2013-06-05
Wojciech Włoskowicz
NRD literatura niemiecka

Główny bohater nauczyciel , pochodzenia niemieckiego zainteresowany okresem II wojny światowej i holokaustu,postanawia wysłuchać osób ,które to przeżyły.Trochę chaotyczna ,ale im dłużej słuchałam to bardziej mnie wciągała.

Chaotyczna treść

Powieść bardzo mi się podobała.Sam abstrakcyjny tytuł wzbudza zainteresowanie. Rok 2013 przybił mnie sprawami osobistymi,więc nie byłam literacko na bieżąco i przegapiłam blokadę niemieckich wydawców na tę książkę.Może dobrze,że u nas narodziła się. Taka piękna literatura.Różnorodność spojrzeń na kontrowersyjne tematy zmusza do jeszcze większego przemyślenia. Wartościowa...

Jakoś książka nie przypadła mi do gustu. Im dalej tym bardziej chciałam ją skończyć. Autor niewiele ma wspólnego z Auschwitz, opowieść toczy się coraz większym kołem wokół tematu. Książka którą chce się skończyć i do niej nie wracać.

Książka bazuje jedynie na słowie Auschwitz i to miało przekonać do jej kupienia. Narrator jest osobą słabą psychicznie nie mogącą sobie poradzić z tematem "obozów".
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o rzeczywistości życia w Auschwitz - to nie ta książka. Tą tematykę należy poruszać i o niej pamiętać, ale ta powieść nie wnosi niczego do historii i świadomości...

Nie przekonała mnie ta forma. Autor chyba naczytał się Noblistów a na pewno Grassa i chyba chciał mu dorównać.

Jestem miłośniczką książek o tematyce obozowej, z chęcią po nie sięgam.

Ale tutaj coś nie wyszło. Strasznie się wynudziłam a przecież w książkach o tej tematyce powinny targać nami emocje.

Za duży chaos.

Ledwo dobrnęłam do końca.
Zdecydowanie nie porywa, ani nie zachwyca.

Zasiadłam do niej z ogromnym entuzjazmem i ciekawością. Lubię tę tematykę, choć słowo "lubię" nie do końca pasuje do tamtych zdarzeń. Od pierwszych zdań książka zachwyciła mnie stylem, jakim autor się posługuje i tak zostało do ostatniej kartki. Jednak poza stylem ciężko doszukać mi się innych pozytywów. Dla mnie książka poniekąd chaotyczna. Opis zachęcił i dawał nadzieję...

Książka dosyć słaba. Spodziewałam się czegoś innego a przed wypożyczeniem z biblioteki nie przeczytałam recenzji. Jak dla mnie to było zbyt mało informacji typowo o obozie. Przypuszczam, że wiele osób zrozumie o co mi chodzi.
Raczej szkoda czasu.

Z opisu na okładce chyba spodziewałam się czegoś innego. A tak naprawdę trochę to chaotyczne i takie jakieś... nieposkładane. Dużo przemyśleń głównego bohatera nijak nie pasujących do całości. Książka nie jest ani porywająca, ani wybitna.Ot - taka sobie. Mnie do końca nie przekonała.

Dirk Brauns Cafe Auschwitz Zobacz więcej