Jerusalem: Chronicles from the Holy City

2012-04-24
Data 1. wydania:
2012-04-24
angielski

W obliczu nieustannie gorejącego izraelsko – palestyńskiego konfliktu warto sięgnąć po teksty kultury, zawierające współczesny obraz wzajemnego egzystowania zwaśnionych narodów, w którym nawet niewielkie tarcie może doprowadzić do potężnej eksplozji o przerażającym zasięgu i skutkach. W takiej sytuacji sprawdza się dotychczas sygnalizowane przeze mnie twierdzenie, zgodnie z którym w braku słów wyrażających złożoność świata z pomocą przychodzi obraz. W przypadku Guy'a Delisle rysunki i odcienie szarości służą ukazaniu dzisiejszego Izraela z perspektywy osoby przyjezdnej, zachowującej spory dystans wobec siebie oraz zastanej rzeczywistości. Bez tego nie sposób ukryć zdziwienia, jakie wywołuje wszechobecność broni wśród przypadkowo napotkanych ludzi, a także system rozbudowanych środków bezpieczeństwa w powszechnie dostępnych miejscach. Smutny to obraz i raczej odstraszający przed Izraelem, choć nic nie dzieje się bez przyczyny, z czego autor doskonale zdaje sobie sprawę, skoro w opowieści o codzienności wplata wątki historyczne oraz polityczne, bez których trudno byłoby zrozumieć specyfikę napięcia izraelsko – palestyńskiego. Obserwacja zastanej rzeczywistości pozwala mu dostrzec różnorodność kulturową Izraela, w tym wyraźny kontrast pomiędzy Jerozolimą a Tel Awiwem, zarówno w mentalności oraz w stylu życia ich mieszkańców, przy czym niezależnie od aktualnego położenia przyjezdny winien mieć się na baczności, gdyż przedstawiciele zwaśnionych narodów podejrzliwie zerkają na obcych, niezrozumiale upatrując w nich zagrożenia dla swoich interesów, co Guy Delisle również poddaje w wątpliwość. Mimo oscylowania wokół tematów trudnych i nieustannie polaryzujących świat „Kroniki Jerozolimskie” dają nadzieję na wyjątkowy dzień ostatecznego pojednania zwaśnionych narodów.

Pisanie o poważnych sprawach tak, żebym się kompletnie tym nie przejął. Forma krótkich historyjek, które - owszem - pokazują wiele paradoksów życia w Izraelu i Palestynie, ale raczej na zasadzie niezbyt pogłębionych anegdot. Niestety nie potrafię w to wejść z entuzjazmem

Zdecydowanie lepsza rzecz niż jego komiks o Korei Północnej (treściowo, bo graficznie oba są na bardzo dobrym poziomie). Chwilami potrafi być poruszające. Dużo ciekawych opowieści rzucających nieco światła na konflikt izraelsko-palestyński. Delisle przyjmuje mocno pro palestyński punkt widzenia. Jego prawo. Traktuję to jako głos w dyskusji, więc to akceptuję.

Guy Delisle to kanadyjski twórca komiksów i animacji. Najbardziej znanych jest ze swoich komiksów biograficznych przedstawiających jego podróże po świecie u boku swojej żony, która pracuje w organizacji „Lekarze bez granic”. Twórca w poprzednich tomach odwiedził Koreę Północną („Pjongjang”) i Birmę („Kroniki Birmańskie”). W omawianym tomie autor razem ze swoją rodziną wyjeżdża na rok do Jerozolimy.

Fabuła skupia się przede wszystkim na codziennych prozaicznych czynnościach jak zajmowanie się dziećmi, zwiedzanie okolicy czy praca. Pokazane są pewne absurdy dnia codziennego w Jerozolimie. Niektóre z nich są zabawne, ale niektóre mogą się wydać straszne. Wycieczki krajoznawcze pozwalają spojrzeć na sytuację w kraju, jak chociażby wycieczka zorganizowana przez izraelską stronę konfliktu.

Autor sam nie widzi większości potworności wojny, zna je tylko z opowieści. Jedynie czasami jest świadkiem pewnych nieprzyjemnych zdarzeń. Guy Delisle nie stara się stanąć po żadnej ze stron konfliktu, to czytelnik na podstawie różnych relacji powinien dokonać oceny. Przy tym jednak autor nie jest zupełnie przezroczysty np. daje wyraz swojemu krytycznemu stosunkowi do idei religii.

Autor podróżuje tu po rożnych zakątkach regionu. Okazuje się, że mieszkańcy mają bardzo różnorodny stosunek do sytuacji, co pokazuje, że jest więcej niż tylko dwie strony konfliktu. Ciekawostką jest porównanie jak wygląda stosunek do komiksu w różnych obszarach regionu – od zupełnej nieznajomości tematu po typowo europejskie podejście. Trochę straszne, że czasami ze względu na różnice kulturowe nie da się w ogóle mówić o komiksie czy sztukach plastycznych.

Autor stosuje tu typową dla siebie prostą kreskę, która dobrze współgra z lekko żartobliwym stylem opowieści. Przy tym jednak dobrze udaje się oddać graficznie znane miejsca.

Jest to bardzo dobry komiks pokazujący współczesną sytuację regionu Jerozolimy. Autor nie stara się tu nikogo nawrócić, ale pokazuje jedynie to co widział. Nie jest to oczywiście pełny obraz sytuacji, ale pozwala wyrobić sobie pewną opinię.

Fantastyczny, niezwykle wciągający reportaż o Jerozolimie. Autor książki spędził w tym mieście rok, rejestrując obrazki z życia i próbując zrozumieć ten wielokulturowy i wieloreligijny tygiel. Konstatacja jest smutna, bez religii w Izraelu żyłoby się łatwiej. Sporo uwagi poświęca też życiu w okupowanej Palestynie i tu wnioski są równie przygnębiające. Najłatwiej być Żydem w tym kraju, każda inna nacja, zwłaszcza arabska, jest traktowana wrogo. Pojawiają się również osadnicy żydowscy, osiedla budowane wokół arabskich dzielnic, co wywołuje jeszcze więcej konfliktów i wrogości. Świetna pozycja dla wszystkich, dla tych co na Bliskim Wschodzie już byli i dla tych, którzy o nim marzą. Doskonale oddany klimat tego regionu. Polecam.

Bardzo ciekawa treść, fajna kreska. Cieszę się, że polskie biblioteki zaczynają kupować także opowieści graficzne i komiksy dla dorosłych :-)

Znakomite. Taki zwyczajny zapis roku expata w Jerozolimie, rysownika, który obserwuje z uwagą ludzi i miejsca.
Lektura obowiązkowa dla każdego kto chce cokolwiek się dowiedzieć o tamtym regionie.
Masakra jak to jest tam popieprzone. Tygiiel kultur, które zamiast żyć w zgodzie się kłócą o ziemię, religię i zwyczaje. A Izrael chuj!
Koniecznie sięgnę po inne książki tego autora.

Koniecznie sięgnę po inne książki tego autora.

Guy Delisle zaprasza na kolejne, zdystansowane spojrzenie na miejsce, w którym przyszło mu spędzić kawałek swojego życia. Tym razem wraz z rodziną na rok zamieszkuje w Jerozolimie.
Struktura komiksu bardzo podobna co w "Pjongjangu" i "Kronikach birmańskich". Delisle w krótkich rozdziałach pokazuje swoje przygody w Izraelu. Choć oczywiście słowo "przygody"
jest tu trochę na wyrost, bo kanadyjski rysownik wiedzie stosunkowo spokojny żywot kury domowej i turysty-rysownika. Dużo zwiedza, pokazuje codzienne starcie kultur i religii. Jako, że jego żona pracuje w Lekarzach bez granic pokazuje też od kuchni działanie tego typu organizacji. Komiks czasem bawi, czasem daje do myślenia. Kawał solidnej roboty, za którą bardzo lubię tego autora. Daję bardzo solidne 7/10. Z "trylogii podróżniczej" (Pjongjang, Kroniki birmańskie i jerozolimskie) najbardziej polecam ten pierwszy komiks, ale wszystkie są warte przeczytania.

jest tu trochę na...

Oj, nie popisała się pani tłumacz. Oj, nie spisał się pan korektor. Jeszcze kilka błędów i udałoby im się zniechęcić mnie do lektury. Te literówki, te nieudolne zdania. Aż nie chce się ich przepisywać, żeby móc umieścić cytat, ponieważ naprawdę nie ma się czym chwalić. Za to książka naprawdę ciekawa. Ukazuje tak zwanego szarego człowieka, który przypadkiem zamieszkał w Jerozolimie. A ponieważ jego żona pracuje w organizacji Lekarze Bez Granic, czuje się w obowiązku gruntownie przyglądać się otoczeniu. Jakie wnioski z tej obserwacji płyną? Przekonajcie się sami. Warto. Zwłaszcza jeśli nic nie wiecie na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Jeżeli nie wiecie kim są Machsom Watch. Jeśli ciekawi was jak wygląda Ramadan widziany oczami agnostyka. Jeśli chcecie wiedzieć jak ściśle są kontrolowani podróżni wybierający się do Jerozolimy samolotem. Albo jak wyglądała izraelska operacja „płynny ołów”? I wiele innych, codziennych spraw, które sprawiają, że z trudem odrywamy się od lektury komiksu. Polecam.

DOKŁADNIE: 8,5

Dla zainteresowanych odrobinę lżejszą, co nie znaczy że mniej wartościowo poznawczą, odmianą literatury faktu. Podejście autora trochę przypomina styl Billa Brysona.

CZYTAJ WIĘCEJ:

DOKŁADNIE: 8,5