Kroniki jerozolimskie

Jerusalem: Chronicles from the Holy City
komiksy
Katarzyna Koła-Bielawska
reportaż Jerozolima religia żydzi mur wojna Palestyna ziemia święta

Fantastyczny, niezwykle wciągający reportaż o Jerozolimie. Autor książki spędził w tym mieście rok, rejestrując obrazki z życia i próbując zrozumieć ten wielokulturowy i wieloreligijny tygiel. Konstatacja jest smutna, bez religii w Izraelu żyłoby się łatwiej. Sporo uwagi poświęca też życiu w okupowanej Palestynie i tu wnioski są równie przygnębiające. Najłatwiej być Żydem w...

Bardzo ciekawa treść, fajna kreska. Cieszę się, że polskie biblioteki zaczynają kupować także opowieści graficzne i komiksy dla dorosłych :-)

Znakomite. Taki zwyczajny zapis roku expata w Jerozolimie, rysownika, który obserwuje z uwagą ludzi i miejsca.
Lektura obowiązkowa dla każdego kto chce cokolwiek się dowiedzieć o tamtym regionie.
Masakra jak to jest tam popieprzone. Tygiiel kultur, które zamiast żyć w zgodzie się kłócą o ziemię, religię i zwyczaje. A Izrael chuj!
Koniecznie sięgnę po inne książki tego autora.

Guy Delisle zaprasza na kolejne, zdystansowane spojrzenie na miejsce, w którym przyszło mu spędzić kawałek swojego życia. Tym razem wraz z rodziną na rok zamieszkuje w Jerozolimie.
Struktura komiksu bardzo podobna co w "Pjongjangu" i "Kronikach birmańskich". Delisle w krótkich rozdziałach pokazuje swoje przygody w Izraelu. Choć oczywiście słowo "przygody"
jest tu trochę na...

Oj, nie popisała się pani tłumacz. Oj, nie spisał się pan korektor. Jeszcze kilka błędów i udałoby im się zniechęcić mnie do lektury. Te literówki, te nieudolne zdania. Aż nie chce się ich przepisywać, żeby móc umieścić cytat, ponieważ naprawdę nie ma się czym chwalić. Za to książka naprawdę ciekawa. Ukazuje tak zwanego szarego człowieka, który przypadkiem zamieszkał w...

DOKŁADNIE: 8,5

Dla zainteresowanych odrobinę lżejszą, co nie znaczy że mniej wartościowo poznawczą, odmianą literatury faktu. Podejście autora trochę przypomina styl Billa Brysona.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Biorąc pod uwagę liczbę przeczytanych pozycji, na chwilę obecną Guy Delisle musi być moim ulubionym twórcą pochodzącym z Québecu. Kreska i sposób narracji, a także specyficzny humor oraz zdystansowane podejście do rzeczywistości, nie uległy zmianie, jednak muszę przyznać, że „Kroniki birmańskie” przeglądało mi się zwyczajnie lżej. Może temat Jerozolimy jest tak złożony, że...

nie dane mi wiedzieć czy socjologia na poważnie odnosi się do "absurdu sytuacyjnego", ale jeśli tak, to ta książka jest tego definicją. Ładna kreska i dość oczywiste przesłanie.

Interesujące spojrzenie na Jerozolimę. Obowiązkowa lektura dla wszystkich chcących wybrać się do tego fascynującego kraju.

Wciąż trzyma poziom - podobnie jak poprzednich tomach. Szkoda tylko, że czytałem je ciurkiem - i wszystko mi się pomieszało :)) Nie mniej fajna rozrywka. Czasem nic się nie dzieje - czasem bawi :)

• Komiksy
  • Komiks