Zabójcze ciało

Okładka książki Zabójcze ciało Kate White
Okładka książki Zabójcze ciało
Kate White Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Bailey Weggins (tom 2) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Bailey Weggins (tom 2)
Mroczna Seria
W.A.B.
2013-05-22
2013-05-22
Roman Palewicz

Książka zdecydowanie nie dla mnie. Fakt,że pomysł na historie zabójstwa w spa jak najbardziej ciekawy, zakończenie również bardzo zaskakujące . Ale sposob pisania Pani White zdecydowanie nie przypadl mi do gustu. Dużo zbędnych opisów to denerwowało mnie najbardziej. Któtko mówiąc zmęczyła mnie ta książka, musiałam się zmuszac żeby do niej wracać.

Uff... jaka odmiana po nieudanej przygodzie z Wiktorem Forstem. Jestem zachwycona "Zabójczym ciałem" Kate White. Typowy babski kryminał! Jest zabójstwo (w spa, a jakże!),jest sprytna dziennikarka kryminalna, jest przystojny, ale trochę szorstki detektyw, no i były kochanek wracający z podkulonym ogonem. Cóż chcieć więcej!? Sprawa zabójstwa naprawdę interesująca, rozwiązywana krok po kroku wraz z główną bohaterką, tempo akcji idealne, no i oczywiście zaskakujące zakończenie. Na pewno sięgnę po inne książki autorki!

Bardzo dobra książka,trudno nazwać ją kryminałem, bo sprawę morderstw rozwiązuje dziennikarka,a rozmowy,które prowadzi sama ze sobą ,niesamowite dlatego książka nie ciągnie się czyta się szybko,a zakończenie książki tej osoby w ogóle nie brałam pod uwagę.Na pewno sięgnę po inne książki tej autorki.

Detektywistyczna zagadka. Nie znajdziemy tu dreszczyku grozy, ani napięcia. Ale trzeba przyznać, że do końca trudno zgadnąć kto jest mordercą. Wiedziałam, że to może być osoba związana z przeszłością, ale nie sądziłam, że ta osoba okaże się tą osobą :).
Książka przypominam rozwiązywanie rebusu, albo równania. Coś dodać, coś odjąć i mamy wynik.

Książkę Kate White dostałam od bratowej i... tak się teraz nad nią męczę, leżąc w łóżeczku i chorując. Bo prawdę mówiąc, przeczytać to można, ale poziomem z pewnością nie dorównuje moim ulubionym autorom. Czegoś tutaj brakuje, kojarzy się z powieściami dla znudzonych, amerykańskich mamusiek - takie jest moje zdanie. Raczej nie polecam, bo są na rynku o wiele lepsze pozycje.

Fabuła książki, schemat, poprowadzenie akcji, elementy detektywistyczne...
Czymś mi pachnie...na pewno trochę Aghatą Christie...Jednak Aghata Christi ogólnie mnie na kolana nie powala, a to była jej o wiele lepsza wersja...w porównaniu do jej książek akcja jest bardziej rozbudowana, więcej opisów, no i bohaterowie mają o wiele większy zarys i szkic...

ogólnie nie ciągnie mnie do takich książek, ten kierunek w gatunku nie jest dla mnie...dla kogoś, kto lubi detektywistyczne powieści, z mrocznym morderstwem w cudzysłowie oczywiście, w tle ( jak dla mnie ) to znajdzie w tej książce wszystko, czego potrzebuje i oczekuje...

Książkę przeczytałem bardzo szybko, ze względu na płynnie nakreślony język powieści i to jej wielki plus. Lecz ta historia to nie moja bajka...!!!

Fabuła książki, schemat, poprowadzenie akcji, elementy detektywistyczne...

ogólnie nie ciągnie...

Książka zupełnie taka sobie. Sposób narracji mnie nudzi, autorka według mnie słabo buduje napięcie. Nie sięgnę już po jej książki.

Beiley Weggins to dziennikarka kryminalna, która od pewnego czasu ma pecha do facetów. Nic więc w tym dziwnego, że gdy otrzymuje zaproszenie od znajomej na kilka dni do SPA, decyduje się z niego skorzystać, aby w ciszy i spokoju przemyśleć wszystko, co ją spotkało. Niestety wyprawa, która miała pozwolić jej na chwilę relaksu, szybko zmienia się w sprawę rodem z jej artykułów. Już w pierwszym dniu pobytu Beiley znajduje bowiem zwłoki jednej z pracownic, a właścicielka Danny prosi ją o pomoc w wyjaśnieniu zdarzeń dziejących się w ośrodku. Żadna z kobiet nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, w jak zawikłaną historię właśnie zostały wplątane.

Chociaż nie miałam styczności z pierwszym tomem przygód Beiley Weggins z ciekawością sięgnęłam po jego kontynuację. Przyznam się, że wpływ na moją decyzję miał głównie zachęcający opis książki, który przeczytałam na stronie wydawnictwa oraz kilka przychylnych recenzji na portalu goodreads.com. Ponieważ jestem już po lekturze stwierdzam, iż dobrze zrobiłam chwytając za nią, gdyż całkowicie trafiła w mój gust.

Główna bohaterka to żywiołowa kobieta z niezwykle wścibskim charakterem oraz umiejętnością szybkiego kojarzenia faktów. Jest po trzydziestce i ma problemy natury uczuciowej, o czym na początku powieści stale nam przypomina. Mimo niepowodzeń w miłości dobrze sobie jednak radzi jako samozwańczy detektyw i wielokrotnie znajduje się krok dalej niż policja starająca się rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa. Postać Beiley została przedstawiona szczegółowo, a dodatkowo osadzona w roli narratorki, więc znane nam są również wszelkie snute przez kobietę przemyślenia. Oprócz Weggins w historii dość istotną rolę odgrywają pracownicy ośrodka, a także niezwykle pociągający przedstawiciel prawa- Beck. Mimo iż są oni postaciami drugoplanowymi to dowiadujemy się wiele o ich życiu oraz zaangażowaniu czy to w funkcjonowanie SPA, czy w samą sprawę.

Nie przepadam za narracją pierwszoosobową, gdyż uważam, że często psuje fabułę. Także w tej historii odniosłam takie wrażenie, ponieważ niektóre informacje, których udziela nam Bailey, są po prostu zbędne i w moim odczuciu wpływają na spowolnienie akcji. Na szczęście rekompensuje nam to intryga, wokół której rozgrywają się kolejne wydarzenia. Autorka umiejętnie wpływa na nasze emocje oraz systematycznie podsuwa kolejne wskazówki i podejrzanych, a i tak prawie do samego końca sprawca pozostaje nieznany. Wspólnie z postaciami zostajemy zamknięci w pensjonacie, który z ośrodka oferującego relaks zmienia się w miejsce budzące niepokój i uczucie dyskomfortu. Podobało mi się to napięcie wywołane niewiedzą połączone z lekkim niepokojem o coraz bardziej ryzykującą życiem główną bohaterkę.

"Zabójcze ciało" szczyci się tytułem bestsellera na liście New York Timesa i jestem w stanie zrozumieć dlaczego. Jest to dobry kryminał ze spójną treścią, intrygującą zagadką oraz przyjemną postacią pierwszoplanową. Podejrzewam, że sięgnę po kolejne części przygód tej niestandardowej dziennikarki, gdyż jestem ciekawa, w co nowego się wplącze i czy wyjdzie z kolejnej sprawy obronną ręką. Wam polecam natomiast tę książkę, ponieważ bez problemu można się zapoznać z nią, jako z oddzielną historią, a dodatkowo wywołuje przyjemny, lekki dreszczyk, który urozmaici leniwe płynące wakacje.

Kryminały to jeden z najbardziej poczytnych gatunków literackich nie tylko w Polsce ale i na świecie. Sama również należę do grona ich wielbicielek. Jeżeli tylko mam okazję wybieram je na regularną rozgrzewkę umysłu. Lubię zabawić się w detektywa, analizować fakty i wskazówki oraz typować sprawców zbrodni.
Ze wstydem muszę przyznać, że do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z Mroczną serią wydawnictwa W.A.B. Dlatego skwapliwie skorzystałam z okazji recenzowania jednej z nich. Jednak nie tylko to skusiło mnie do zapoznania się z tą książką. Moją uwagę skupił tajemniczy tytuł, minimalistyczna okładka - cała w bieli i adekwatne do niej nazwisko autorki. Nie bez znaczenia okazała się także nota wydawcy i pozycja w rankingu "New Yor Timesa" :)

Bailey Weggins dziennikarka kryminalna miesięcznika "Gloss", próbuje ratować swoje złamane serce i szuka wytchnienia w luksusowym Zajeździe i SPA Cedr w Warren, w stanie Massachusetts. Ośrodek należy do wieloletniej przyjaciółki rodziny, Danny. Bailey ma nadzieję nie tylko na zasłużony relaks, ale i na przyjacielskie pogaduszki. Niestety jej plany nie mają szansy się ziścić. Późnym wieczorem, w dniu przyjazdu, Bailey znajduje w gabinecie zabiegowym zwłoki jednej z masażystek. Ciało jest zawinięte w mylar- srebrną folię używaną do zabiegów w SPA: "To wyglądało jak jakaś mumia. Jak jakaś potworna mumia z kosmosu." Dobre imię Zajazdu Cedr jak i samej właścicielki jest zagrożone. Bailey na własną rękę postanawia odnaleźć zabójcę...

Niestety, z początku nie byłam zadowolona ze swojego wyboru lektury. Autorka próbuje zbyt chaotycznie i drobiazgowo wykreować rzeczywistość, klimat i atmosferę książki. Udostępnia zbyt wiele szczegółów, które są nie tylko niepotrzebne, lecz i hamują płynność akcji. Jednak wraz z upływem czasu i stron powieści, fabuła staje się bardziej czytelna, spójna, intrygująca i bez uprzedzenia zaczyna absorbować całą uwagę.

Kate White sprawnie buduje napięcie, prokuruje informacje i tropy, wskazuje prawdopodobnych sprawców, motywy, kumuluje możliwe odpowiedzi i zachowania i w duchu się śmieje, gdy czytelnik wpada w zastawioną pułapkę. Nie łatwo było dociec prawdy. Każdy z kolejnych podejrzanych ma coś na sumieniu i wytypowanie tego jednego to kapitalna szarada. Na szczęście autorka nie pogubiła się w swoich dywagacjach co spowodowało, że lektura była dla mnie przyjemnością. W "Zabójczym ciele" odnajdziemy luźne inspiracje Kate White najpopularniejszą i największą autorką kryminalną- Agathą Christie. Luksusowy ośrodek SPA, odcięty od świata staje się areną dla niespodziewanego i brutalnego morderstwa oraz tajemnic z przeszłości.

Postać głównej bohaterki to portret współczesnej kobiety po trzydziestce, świadomej swoich atutów i własnej wartości. Jest niezależna, spełniona zawodowo i próbuje stworzyć związek oparty na miłości, zaufaniu, lojalności i partnerstwie. Zaangażowanie i wytrwałość Bailey w poszukiwaniu tajemniczego mordercy, jest godne podziwu. Zastanawiam się tylko czy igranie z własnym życiem to zboczenie zawodowe, chęć balansowania na granicy ryzyka czy podbijanie adrenaliny. Mało oryginalne choć jednocześnie zabawne jest to, że Bailey wydaje się bardziej kompetentna w prowadzeniu śledztwa niż przydzielony do tej sprawy detektyw.

Książka "Zabójcze ciało" mimo początkowego zgrzytu okazała się propozycją niezwykle pobudzającą intelekt. Intryga kryminalna jest śmiała, prowadzona lekko i sprawnie. Autorka potrafi zaplątać fakty, informacje, nie pogubić się w tym i zaskoczyć w kluczowym momencie. Wyraziści bohaterowie, sensowne i dowcipne dialogi są ukoronowaniem powieści Kate White.
Z czystym sumieniem polecam "Zabójcze ciało".

Ze wstydem muszę przyznać, że do tej pory nie miałam okazji zapoznać...

książka wciąga od samego początku, polecam

książka wciąga od samego początku, polecam

• Mroczna seria
  • White Kate
  • E-booki
  • 2015

Dodaj cytat z książki Zabójcze ciało