Hamish Macbeth i śmierć bezwstydnicy

Okładka książki Hamish Macbeth i śmierć bezwstydnicy M.C. Beaton
Okładka książki Hamish Macbeth i śmierć bezwstydnicy
M.C. Beaton Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Hamish Macbeth (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Hamish Macbeth (tom 5)
Monika Skowron
kryminał humor M. C. Beaton Hamish Macbeth

Przyzwoita niewymagająca rozrywka.

Przyzwoita niewymagająca rozrywka.

W tym serialu z Hamish’em zawsze mamy dość odrażające relacje społeczne, paskudne zachowania wyższych urzędników, zwłaszcza władz policyjnych, całe bezmiary ludzkiej głupoty, śmieszności, małostkowości, nieudacznictwa. Ludzi, którzy weszli w posiadanie pieniędzy oszustwem i oszukanych, bogaczy mających niezasłużone wpływy i władzę nad głupimi urzędnikami i tym podobne rzeczy, o których pisarce wdzięcznie pisać i z czego można się naśmiewać w takiej książce.
W wątku kryminalnym za każdym razem jest przynajmniej jedno morderstwo, ale takie, że czytelnika nie boli serce i żałość nie wzbiera, że zginęła akurat ta osoba. Tak jak dotychczas w każdym tomie, także i w tym też pojawia się ktoś, kto zachowuje się w taki sposób, jakby błagał miejscową społeczność o zamordowanie go (ją). I te błagania nie wprost zostają zaspokojone, więc ten ktoś, kto wkurza wszystkich, włącznie z czytelnikiem książki - umiera.
Za każdym razem jakiś wyższy stopniem, nadęty, pyszałkowaty policjant próbuje znaleźć mordercę, ale jak każdy nadęty i pyszałkowaty karierowicz – pozbawiony jest talentu, więc robotę w ostatecznym rozrachunku wykonuje nasz książkowy bohater, zaś nadęty karierowicz zbiera laury ogłaszając wszem i wobec, że to jego zasługa. W każdym tomie jest to samo, tyle że w niniejszym tym karierowiczem jest ktoś nowy, trochę inteligentniejszy, ale tak samo pozbawiony zasad moralnych i korporacyjnej przyzwoitości oraz uczciwości policjanta.

Hamish jak zwykle rewelacyjny policjant - detektyw! Ksiazka z fantastycznie wplata urokliwe zakatki Szkocji, ktore warto odwiedzic

Piąty tom przygód sympatycznego choć nieco złośliwego posterunkowego.
Kiedy na horyzoncie pojawia się tytułowa bezwstydnica czyli Maggie Baird komuś najwyraźniej to przeszkadza. Masjstruje więc przy jej samochodzie tak aby ją unieszkodliwić. Gdy morderstwo dochodzi do skutku Hamish ma ciężki orzech do zgryzienia. Podejrzani są: siostrzenica Alison oraz czterech pretendentów do jej ręki. Najwyraźniej ktoś chce przechwycić majątek zmarłej Maggie. Ale sprawa
okazuje się jeszcze bardziej skomplikowana...

Książkę czytało mi się dobrze, nie zabrakło w niej elementów humorystycznych. Hamish jak zwykle wykazuje się w prowadzeniu sprawy dużym sprytem oraz wyszukanym poczuciem humoru. Na pewno sięgnę po kolejny tom.

Piąty tom przygód sympatycznego choć nieco złośliwego posterunkowego.

Kolejny tom przygód rudowłosego policjanta . Okazuje się że wbrew własnemu przekonaniu Hamish Macbeth był lubiany przez mieszkańców Lochdubh , po tym jak został przeniesiony ( w poprzednim tomie) oni nie mogąc się pogodzić z jego odejściem starają się jakoś to odkręcić. W końcu wpadają na nieskomplikowany lecz skuteczny mimo swej prostoty plan. Plan zakładający zwiększenie przestępczości tak by musiano go ponownie sprowadzić na stary rewir.
Wszystko idzie zgodnie z założeniami ,wręcz idealnie. Hamish wraca - przestępczość spada. Sielanka! Jednak ten sielski obrazek zostaje zakłócony przez pożar samochodu w którym ginie Maggie bogata samotna kobieta , mająca swój wcale niemały w operacji powrotu ulubionego funkcjonariusza
Całość opinii :http://czytaniejakoddychanie.blogspot.com/2013/05/mcbeaton-hamish-macbeth-i-smierc.html

• Kryminał
  • Audiobooki