Ścigana

Okładka książki Ścigana
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Harlequin Cykl: Beryl Tavistock (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2008-01-01
Maria Świderska

Okładka książki Cienie nocy J.T. Ellison, Alex Kava, Erica Spindler
Ocena 5,9
Cienie nocy J.T. Ellison, Alex ...
Okładka książki Żywioły J.T. Ellison, Alex Kava, Erica Spindler
Ocena 6,3
Żywioły J.T. Ellison, Alex ...

Kiepska pozycja od Tess.

Bardzo krótka, ale ciężko mi się to czytało. Zupełnie mnie nie porwała i nie zapisze się w mojej pamięci.

Kiepska pozycja od Tess.

Romansidło z nutką kryminału. Króciutkie, powinno się szybko czytać, a co chwilę opadały mi ręce i robiłam sobie przerwy (nic nie poradzę, nie lubię romansideł). Bohaterowie płascy i sztuczni, infantylni, są raczej odbiciem fantazji o wyższych sferach i sensacyjnych wydarzeniach, niż ciekawymi ludźmi z krwi i kości, którym przytrafiło się coś nietypowego. Fabularnie jest płytko, wszystko sprowadza się do przypadków i wielkiej tajemnicy, przykrytych grubą warstwą drewnianego romansu ludzi, którzy znają się kilka dni, co nie przeszkadza im trajkotać o zaufaniu i prowadzić rozważania o głębokich uczuciach, które do siebie żywią wbrew społecznym ograniczeniom związanym z pochodzeniem. Nic w tym nie jest wiarygodne, zawiązuje się jakaś akcja bez ładu i składu, dwoje ludzi rzuca ckliwe teksty, na nieszczęście Gerritsen doprawia je jeszcze ich przemyśleniami głębokimi jak kałuża w lipcu. Ostatnie kilkanaście stron było męczarnią i zastanawiałam się nawet, czy ja serio muszę tę książkę dokończyć, przecież już uratowali świat. Nawet dialogi są toporne, nie wiem na ile to wina autorki, na ile tłumaczki. Przeczytać można, chociaż bez trudu można również znaleźć coś ciekawszego, choćby przypadkiem. Jako lektura na wakacje, kiedy trzeba czegoś relaksującego i prostego, koniecznie z naciskiem na płomienne uczucia i czułe słówka, nawet się nada. O ile ktoś w takich gustuje. Bez żalu żegnam się z tą serią, Gerritsen ma wiele książek na wyższym poziomie, nawet trochę na dużo wyższym. Szkoda, że napisała coś takiego, a potem jeszcze ktoś to wydał.

Wiedziałam już, czego mogę się spodziewać po prozie autorki, więc tym chętniej zabrałam się za lekturę ,,Ściganej" Tess Gerritsen. Powieść ma niecałe 230 stron, więc bez problemu zapoznałam się z nią w jeden dzień. Tess Gerritsen po raz kolejny stworzyła historię, od której nie sposób się oderwać. Wciąga już od pierwszej strony i do końca zostawia czytelnika ze znakiem zapytania odnośnie dalszych losów bohaterów. Fajne jest to, że to jednotomowe powieści, więc nie musimy czekać na kontynuację. Ze ,,Ściganą" można zapoznać się w nowej szacie graficznej, która niedawno ukazała się na polskim rynku.

W przypadku zobaczenia łodzi ratunkowej z osobami, którym udało się przeżyć naturalne wydaje się udzielenie jej pomocy. Tak jednak nie było w tym przypadku. Załoga znajdująca się na jednym statku zabiła ocalałych ze statku, na którym miał miejsce wybuch. Dlaczego tak się stało i co Ci ludzie mieli do ukrycia, że niewinne osoby musiały zakończyć swój żywot? Nie miał pozostać po tym zdarzeniu żaden niewygodny świadek, a jednak tak się nie stało. Bez wątpienia rozpoczął się wyścig z czasem. Czy można w nim było polegać wyłącznie na sobie?

Kryminały Tess Gerritsen, które obecnie są wydawane w nowej szacie graficznej łączą silniejsze emocje z przewidywalnymi miłosnymi nutami. Fabuła w przypadku tych tomów jest w średnim stopniu skomplikowana. Język nie jest też poetycki. Są to typowo lekkie lektury z którymi można miło spędzić czas w wolny wieczór. Nie żałuję czasu poświęconego na ten tytuł, gdyż takie lżejsze przerywnik też świetnie się sprawdzają w ramach przerywnika między trudniejszymi publikacjami. Warto nadrobić zaległości i poznać ten tytuł w wolnym czasie.

Niektórzy ludzie są po prostu pechowi. Mimo dobrych chęci, nie mogą zmienić losu, bo ten ich zwyczajnie prześladuje. Clea złodziejskiego fachu nauczyła się od wuja. Po osiągnięciu dorosłości kobieta postanawia zostawić za sobą przeszłość, ale najpierw musi wujkowi pomóc, przez co sama ląduje za kratkami. Po odsiedzeniu wyroku podejmuje kolejną próbę naprawienia życia. I tym razem wszystko idzie nie po jej myśli, gdy przypadkowo trafia w środek procederu handlu dziełami sztuki. Aby oczyścić swoje imię, Clea znowu wnika w świat przestępstw, gdzie odnajduje nieoczekiwanego sprzymierzeńca.

Owszem, fabuła brzmi mało wiarygodnie, w końcu ileż zbiegów okoliczności może spotkać jedną kobietę? Ale, proszę wierzyć, to historia idealna na te (coraz już krótsze) letnie wieczory. Czyta się szybciutko, a równocześnie z dużym zaciekawieniem, ponieważ w naszej bohaterce jest coś, co sprawia, że chwilami aż jej współczułam nagłego wpakowania w kłopoty.

Tess Gerritsen, jak zdążyłam zauważyć, ma talent do przeistaczania średnio oryginalnych pomysłów w powieść dostarczającą sporą dawkę rozrywki. A tu, oprócz intrygi, wpadamy także w sidła miłości. Muszę przyznać, początkowo trochę bałam się tego wątku, który mógłby wypaść strasznie banalnie. Jednak ostatecznie doszłam do wniosku — czuć kicz, prawda. Lecz bohaterowie wypadają na tyle sympatycznie (trudno znaleźć mi lepsze słowo), że wybaczam im westchnienia oraz drżenia.

Zaznaczę tylko pewną kwestię. Ja nie wiem, czy to kryminał. Osoby lubiące ten gatunek łatwo się rozczarują, a czytelnicy przepadający za książkami lekkimi, romantycznymi, a przy okazji otoczonymi sensacją będą zadowoleni z twórczości Gerritsen.

Przyjemnie i dość szybko się czyta tą książkę. Całkiem przyjemna lektura.

Przyjemnie i dość szybko się czyta tą książkę. Całkiem przyjemna lektura.

"Ścigana" Tess Gerritsen

Clea była złodziejką, jednak mimo kryminalnej przeszłości, postanawia rozpocząć nowe, uczciwe życie. Nie jest to łatwe, kiedy przypadkiem wplątuje się w kolejną aferę.

✨Powieść kryminalna z wątkiem romantycznym w tle.

Muszę przyznać, że dobrze bawiłam się podczas lektury. Nieco ciężko było uwierzyć, w niektóre występujące tu zbiegi okoliczności. Ale o dziwo, niespecjalnie mi to nie przeszkadzało. Może dlatego, że to lekka, niewymagająca i przyjemna lektura. Idealna na jeden/dwa wieczory. Ma zaledwie 240 stron i sporo się w niej dzieje, przez co błyskawicznie się czyta.

✨Akcja, romans i dżentelmen włamywacz!

Latem lubię takie książki, fajnie było posiedzieć z nią na słoneczku. Wydanie jest bardzo zgrabne, sprawdzi się też w podróży, łatwo zmieści się do plecaka czy torby. Historia opiera się na dość oklepanym schemacie, damy (całkiem zaradnej i nowoczesnej😉) w opałach i złodzieja z zasadami. To zestawienie bohaterów nieźle tu działa, jest miło i niezobowiązująco.

✨Nieidealny, ale całkiem udany wakacyjny romans z książką.

"Ścigana" Tess Gerritsen

✨Powieść kryminalna z wątkiem romantycznym w tle.

Wakacyjna powieść kryminalna z wątkiem miłosnym. Na urlop jak znalazł, typowa rozrywka. Autorka kojarzy mi się z mocniejszymi i mądrzejszymi historiami.

2013
1956

Arsen Lupin we współczesnym wydaniu, może skojarzenie odległe. Dama w opałach+ dżentelmen przeniesieni w czasy współczesne, ograny schemat, ale sprawdzony.

Takie zbiegi okoliczności, jak przedstawiony w powieści nie mają miejsca. Szansa mniejsza niż wygranie miliarda w totka. Kiepski fundament osłabia całą fabułę.

Clea od dziecka uczyła się złodziejskiego fachu, czego skutkiem był dwukrotny pobyt w siedzeniu. Kobieta postanawia rozpocząć uczciwe życie, co chwilowo jej się nie udaje, bo wplątuje się w międzynarodową afarę. Clea musi zdobyć dowody swojej niewinności, dlatego włamuje się do posiadłości jednego z podejrzanych, a na miejscu zaskakuje ją inny włamywacz. Kim jest? Czy Clea zdobędzie odciążające ją dowody?

To moje drugie spotkanie z twórczością autorki, poprzednia jej książka, która niedawno czytałam spodobała mi się, dlatego postanowiłam sięgnąć po kolejną historię spod pióra Tess.
Język jakim posługuje się autorka jest przyjemny w odbiorze, a mała objętość książki sprawia, że to idealna lektura na jeden wieczór. Fabuła została ciekawie poprowadzona i pozwoliła mi na chwilowe oderwanie się od codzienności, natomiast bohaterowie jakich wykreowała to zupełnie przeciwieństwa: złodziejka i dżentelmen, a ich relacja została w interesujący sposób przedstawiona. Poraz kolejny w książce autorki znalazłam połączenie kryminału z elementami romansu, co wydało mi się w tym przypadku ciekawym połączeniem. Co prawda nie było w tej książki jakiś spektakularnych zwrotów akcji, dla mnie była dosyć przewidywalna, jednak dobrze spędziłam z nią czas. Zauważyłam, że książki autorki są świetną lekturą na jeden wieczór, do chwilowego oderwania się od rzeczywistości, z pewnością sięgnę po kolejne historię spod pióra Tess. Moja ocena 7/10.