Kapitał i zysk z kapitału. Historia i krytyka teorii zysku z kapitału, tom 1

Okładka książki Kapitał i zysk z kapitału. Historia i krytyka teorii zysku z kapitału, tom 1 Eugen von Böhm-Bawerk
Okładka książki Kapitał i zysk z kapitału. Historia i krytyka teorii zysku z kapitału, tom 1
Eugen von Böhm-Bawerk Wydawnictwo: Gebethner i Wolff biznes, finanse
365 str. 6 godz. 5 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Wydawnictwo:
Gebethner i Wolff
Data wydania:
1924-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1924-01-01
Liczba stron:
365
Czas czytania
6 godz. 5 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Władysław Zawadzki
Tagi:
ekonomia szkoła austriacka
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Marksizm. Krytyka Ludwig von Mises, Murray Newton Rothbard, Eugen von Böhm-Bawerk
Ocena 7,1
Marksizm. Krytyka Ludwig von Mises, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
373
197

Na półkach: , ,

Po tę książkę sięgnąłem, a ścislej mówiąć kliknąłem w link znajdujący się na stronie Instytutu Misesa, a nastepnie przeczytałem w ramach przygotowań do przestudiowania „Ceny i Produkcja” Hayeka. Niestety próżno w niej szukać czegoś na temat „okrężnych” sposobów produkcji, a tym bardziej o osławionej tarczy strzelniczej Bohm-Bawerka, czyli układu koncentrycznych pierścieni, które odwzorowują strukturę czasową produkcji, gdzie produkcja zaczyna się w centrum, wraz z użyciem naturalnych dóbr kapitałowych i dalej cały proces emanuje na zewnątrz wraz z upływającym czasem, a dobro konsumpcyjne jako ostateczny produkt ukazuje się na zewnętrznym kręgu. Zatem, jeżeli czytelnik chce o tym poczytać niejako u źródła, to musi sięgnąć po nieprzetłumaczoną na język polski: „The Positive Theory of Capital”. W poprzedniej recenzji jest opis, zatem nie będę tutaj go powielał, dodam tylko, że rozdziały drugi i trzeci, a zwłaszcza ten drugi „Zwalczanie procentu ze strony starożytnych filozofów i kanonistów” czytało mi się naprawdę świetnie. Autor przytacza słowa filozofów na przykład Arystotelesa: „Nie należy pozostawiać pieniędzy w depozycie u kogoś, komu się nie ufa, ani też ich pożyczać na procent”. Ale super! Czytając te rozdziały przypominał mi się układ książki Jesusa Heuerta De Soto. Potem jest już słabiej (choć dla garstki zapaleńców i doktorantów to pewnie coraz lepiej:)
Ja również odczuwałem to, o czym napisał poprzednik, mianowicie ciężko było się połapać, co jest poglądami innych autorów, a co stwierdzeniem samego Bohm-Bowerka, zatem, aby płynnie przechodzić przez to dzieło, trzeba być obeznanym z poglądami całego grona ekonomistów, z którym Bohm-Bowerk polemizuje.

Po tę książkę sięgnąłem, a ścislej mówiąć kliknąłem w link znajdujący się na stronie Instytutu Misesa, a nastepnie przeczytałem w ramach przygotowań do przestudiowania „Ceny i Produkcja” Hayeka. Niestety próżno w niej szukać czegoś na temat „okrężnych” sposobów produkcji, a tym bardziej o osławionej tarczy strzelniczej Bohm-Bawerka, czyli układu koncentrycznych pierścieni,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
222
144

Na półkach: ,

Praca Böhm-Bawerka opisuje historię teorii kapitału i zysku z kapitału. Autor rozpoczyna od opisania poglądów starożytnych filozofów i teologów. Później przechodzi do opisywania wielu różnych teorii i ich krytyki. Autor podzielił teorie na temat kapitału na kilka grup. Pierwszą z nich są teorie bezbarwne, które w dużej mierze powtarzają to, co napisał Adam Smith. Kolejną grupą są teorie produkcyjności kapitału, według których kapitaliści otrzymują odsetki ze względu na produktywny wymiar kapitału. Kolejną grupą są teorie usług kapitału, według których z kapitałem wiążą się dodatkowe usługi, które muszą zostać opłacone w postaci procentu. Ostatnią grupą są teorie wstrzemięźliwości kapitału. Według nich kapitaliści otrzymują zysk, ponieważ wstrzymują się z konsumpcją kapitału. Dlatego też potrzebują za to zapłaty. Autor przedstawia poglądy kilkudziesięciu różnych ekonomistów, które są przez niego krytykowane. Przez to łatwo można się pogubić, szczególnie wtedy, gdy autor płynnie przechodzi z cytowania autorów do dodawania własnych uwag i komentarzy. Myślę że po części wynika to z tego, że tłumaczenie tej książki ma prawie 100 lat, co dodatkowo utrudnia czytanie. Warto jednak wspomnieć o tym, że książka jest dostępna za darmo na stronie Instytutu Misesa:
http://mises.pl/blog/2009/11/15/bohm-bawerk-kapital-i-zysk-z-kapitalu/
Według mnie to nie jest książka dla zwykłych śmiertelników, a raczej dla osób zajmujących się profesjonalnie ekonomią. Przez wyżej wymienione powody książka jest trudna w czytaniu. Dałem wyższą ocenę, ponieważ ta książka wpłynęła w olbrzymim stopniu na Austriacką Szkołę Ekonomii. Jednak z chęcią przeczytam drugi tom, ponieważ autor obiecał wyłożyć w niej swoje poglądy na temat zysku z kapitału, oraz znajduje się tam krytyka socjalistycznych teorii wyzysku.

Praca Böhm-Bawerka opisuje historię teorii kapitału i zysku z kapitału. Autor rozpoczyna od opisania poglądów starożytnych filozofów i teologów. Później przechodzi do opisywania wielu różnych teorii i ich krytyki. Autor podzielił teorie na temat kapitału na kilka grup. Pierwszą z nich są teorie bezbarwne, które w dużej mierze powtarzają to, co napisał Adam Smith. Kolejną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    5
  • Ekonomia
    4
  • KUPIEC OŚWIECONY
    1
  • Austriacka szkoła ekonomii
    1
  • 3) Myśl polityczna: Liberalizm, konserwatyzm
    1
  • Najciekawsze
    1
  • Ekonomia, państwo, polityka
    1
  • Y EKONOMIA I FINANSE
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także