Szczęście TM

2004-01-01
2004-01-01
Aldona Możdżyńska-Biała
literatura współczesna zagraniczna

Lubię znajdywać w książce coś nowego, czego wcześniej nie czytałem i ta właśnie taka jest. Nietypowa, zaskakująca historia napisana w zabawny, wciągający sposób. Super pomysł, bardzo przyjemna realizacja. Mój typ humoru i tematyki. Brawo dla autora. Lubię to :)

Jeślibym ze wszystkich znanych mi wydawniczych serii miała wskazać tę jedną ulubioną, z której kolekcjonowania nie byłabym w stanie zrezygnować, byłaby to seria „Galeria”, przed laty wydawana w MUZIE SA. Przejrzyste, piękne wizualnie (okładka każdego tomu utrzymana jest w dwutonowej kolorystyce, co zachwycająco wygląda na książkowej półce),dziś uchodzić mogą chyba trochę za vintage – do upolowania głównie w punktach Taniej Książki, w antykwariatach i na Allegro, dosłownie za groszy parę. Nie jestem w stanie wskazać myśli przewodniej, która kompozycyjnie zwarła szereg tytułów w ten seryjny ciąg, ale w pozycjach „Galerii” znalazłam nie tylko powieści moich ulubionych autorów (Allende! Puzo! Cortazar! Marquez!),ale – co nawet bardziej wartościowe – za ich pośrednictwem miałam szansę zapoznać się z literackimi nazwiskami, które nic mi dotychczas nie mówiły i, gdyby nie zbieranina niezwykle uroczych, kolorowych książek za tanioszkę, w swojej ignorancji trwałabym zapewne nadal, niepomna ich rozlicznych walorów. Dziękuję za Amelie Nothomb, Galerio! Za Rosę Montero, Andre Dubusa III i Jennifer Haigh – też.
Za Willa Fergusona i jego „Szczęście TM” wylewnie dziękować raczej nie będę, choć doceniam oryginalny koncept tego utworu, nawet jeśli uważam, iż nie sprostała mu w tym przypadku literacka forma, zastosowana przez autora. Fabuła powieści osadzona jest w światku wydawniczym, a głównym bohaterem jest jej pośledni redaktor – Edwin de Valu. To właśnie w jego ręce wpada rękopis poradnika, który doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie wydawnictwa, a – poniekąd przy okazji – wywraca porządek świata do góry nogami, gdyż zawarte w nich wskazówki rzeczywiście działają i...uszczęśliwiają swoich czytelników w stopniu totalnym. Utwór ma wyraźną wymowę satyryczną, a pod pręgierzem kpiny stawia ludzi, którzy poszukują indywidualnych recept na pomyślność w każdej dziedzinie życia w dziale z pozycjami motywacyjnymi w księgarni. Ferguson wyznaje chyba zasadę: bawiąc – uczyć, bo po lekturze jego powieści nie sposób uniknąć spostrzeżenia, że to, co zmusza człowieka do ciągłego rozwoju i poszukiwań, wzbogaca go wewnętrznie i kształtuje mu osobowość – to zawsze dążenia do osiągnięcia szczęścia, nigdy ono samo.

Książkę zaczynałam chyba z cztery razy. Za każdym z nich kończyłam po pierwszej stronie, bo nie mogłam się przekonać, aby brnąć dalej. Kiedy w końcu postanowiłam się zmusić, żeby doczytać do następnej strony coś pękło i w ciągu dwóch dni przeczytałam całość.

Książka zaskoczyła mnie swoją prostotą w całym zamieszaniu, które jest w niej opisane. Nie jest to moja ulubiona kategoria, ale jest napisana lekko, w delikatnie groteskowy i zaskakujący sposób. Gratulacje dla autora.

Szczerze polecam.

świetna!

świetna!

Dałam się zwieść pozorom i z powodu bardzo niezachęcającej okładki przez pół roku nie otworzyłam książki "SzczęścieTM".
Jednak gdy w końcu, z braku laku, usiadłam i poświęciłam kilka chwil na zaznajomienie się z historią zostałam porwana w inny świat.
Historia sama w sobie jest naprawdę prosta, można ją streścić w jednym lakonicznym zdaniu "Zostaje wydana książka, która zmienia cały świat", ale to co sprawia, że jest inna niż wszystkie, to język w jakim została napisana. Autor ma tak niezwykle lekkie pióro, ironiczny i zabawny sposób pisania, że czytając mogłam mu tylko zazdrościć daru, który ja sama chciałabym posiadać.
Momentami historia traciła swój rozpęd i przez niektóre strony przedzierałam się z trudnością, ale uważam, że jest to bardzo dobra powieść, po którą warto sięgnąć. I która nie odmóżdża. A to też jest bardzo ważne.

Książka jest po prostu REWELACYJNA! całkowite przeciwieństwo wszystkich poradników o tym co zrobić żeby być szczęśliwym, a jednocześnie motywująca i dająca do myślenia! POLECAM !!

Któż z nas nie chciałby być w życiu szczęśliwy?
Jednak osiągnięcie i utrzymanie stanu pełnego szczęścia przez wszystkich nie wyszłoby ludzkości na dobre.
Taką kontrowersyjną,paradoksalną wręcz na pierwszy rzut oka tezę stawia i uzasadnia w swojej książce Will Ferguson.
Powieść ta jest głównie satyrą na korporacyjne,amerykańskie społeczeństwo i ludzi,szukających przepisu na swoje życie w poradnikach,którym ślepo i bezrefleksyjnie wierzą.
Napisana lekko i z humorem,przemyca jednak całkiem poważne spostrzeżenia,które zazwyczaj rozmywają i gubią nam się w codziennej bieganinie.
Pozycja z całą pewnością godna poświęcenia jej jednego czy dwóch popołudni.

Któż z nas nie chciałby być w życiu szczęśliwy?

fajna książka o tym jak jakiś facet napisał poradnik i wszyscy zaczęli stosować się do jego rad – zdrowo jeść, nie palić nie pić, fast foody itp. padły. Powstały nowe ze zdrową żywnością. Resztę przeczytajcie sami. Polecam.

• Zamawiam
  • Proza zagraniczna