Zaginiona królowa Egiptu

Okładka książki Zaginiona królowa Egiptu Nick Drake
Okładka książki Zaginiona królowa Egiptu
Nick Drake Wydawnictwo: Bellona Cykl: Trylogia Egipska (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Trylogia Egipska (tom 1)
Nefertiti
Bellona
2013-03-01
2013-03-01
Opracowanie zbiorowe
historia starożytny Egipt

Korzystanie z wątków historycznych wymaga od autora przygotowania. Nick Drake pokazał, że nie tylko go nie ma - nie jest nim kompletnie zainteresowany.

Opisy starożytnego Egiptu są skąpe i banalne, postacie płytkie i ta pozycja kompletnie nie ma nic do zaoferowania. Główny bohater ma się za detektywa, ale gdy autorowi brak jest pomysłu i wiedzy, to czym ma się popisać jego gwiazda?

Dodatkowo książka jest napisana fatalnie, ale to chyba wina zarówno autora jak i tłumacza.

Lubię tematykę starożytnego Egiptu, stąd zdecydowałam się na lekturę Drake'a. Na początku sposób narracji przypomniał mi prozę Anne Rice ze względu na melancholijny, skupiający się na metaforycznych porównaniach i egzystencjonalnych rozważaniach styl tekstu, więc czułam, że nie będzie to książka zbyt lekka, ale miałam nadzieję, że tak jak książki Rice, okaże się warta zachodu.
Szybko jednak przekonałam się, że Drake'owi do Rice daleko, bo podczas gdy jej powieści, mimo rozwlekłych opisów, trzymają się ściśle logiki fabuły, u tego autora mnóstwo było niedopowiedzeń i luk logicznych. Odniosłam również wrażenie, że pisarz nie wykonał zbyt dokładnego researchu, aby zagłębić się w realia historyczne - jako że mam za sobą lekturę kilku książek popularnonaukowych z tego zakresu, było to dla mnie sporym minusem.
Sama historia także nie okazała się zbyt ciekawa i bardzo często podczas lektury moje myśli odpływały swobodnie w różne strony, bo monotonność narracji powodowała, że trudno mi było na dłużej skupić uwagę na treści. Tym, co także znacząco wpłynęło na mój negatywny odbiór książki, było tłumaczenie - niekiedy wręcz rzucało się w oczy, że dane zdanie jest po prostu kalką z angielskiego i tłumaczka nie poświęciła więcej czasu, aby ową sentencję ubrać w coś brzmiącego bardziej "z polska". Na dwoje babka wróżyła: być może nie miała ona talentu literackiego i w gruncie rzeczy zniszczyła powieść Drake'a swym nieudolnym tłumaczeniem, albo właśnie robiła, co mogła, aby przekładem dodać książce jakiejś wartości, ale pod koniec tak już była zmęczona tymi nudami, że przestała się wysilać, wiedząc, że tej powieści nic już nie pomoże.
Z wielką niechęcią i zniecierpliwieniem dotarłam do końca książki, choć uczyniłam to tylko dzięki memu czytelniczemu uporowi - w przeciwnym razie porzuciłabym ją już po kilku rozdziałach. Absolutnie nie będę sięgała po kolejne części i odradzam wszystkim brania się za tę powieść, bo to totalna strata czasu!

Uwielbiam czasy starożytnego Egiptu, dużo czytałam o królowej Nefretete i miałam niemałe oczekiwania w związku z tą pozycją. Jednak ta książka mnie nie porwała, słaby wątek kryminalny oraz nieciekawy główny bohater. Na plus opisy bogactwa tamtego okresu szczególnie ogrodów i pałaców. Chyba nie przeczytam kontynuacji.

Zasiadałam do czytania oczekując sporej przyjemności, bo generalnie lubię kryminały historyczne, osadzone w jakiejś odległej epoce. A jeśli jeszcze to miejsce i czasy dość słabo wykorzystywane przez powieściopisarzy, to lepiej. Niestety - zawiodłam się na tej książce. Zaczęło się nawet nieźle: znika królowa, faraon przez swoich sługusów wynajduje detektywa, każe panią odnaleźć, stawia stosowny termin i odsyła do roboty. Potem było już tylko gorzej. Intryga: dla mnie jakaś taka nieprzekonująca, pomieszanie ściśle kryminalnych aspektów z politycznymi. Wprowadzony przez Echnatona kult Boga Słońce nie spodobał się starej kaście kapłanów - dość oczywiste i wzbudził niezadowolenie społeczne - jak każda "dobra zmiana" (notabene kult Słońca jest jedną z niewielu religii, która wydaje się mieć logiczne umocowanie). A potem zaczęło się gadanie metafizyczne i miotanie się bohatera od chlewu do pałacu przez katakumby, groby nadziemne, spływy rzeką itp. peregrynacje. Aż dziw, że jeszcze nie wdały się w sprawę święte byki i krokodyle (koty autor wykorzystał). Rozwiązanie niby-zagadki też nijakie. Zdecydowany brak napięcia, grozy, stopniowania, autor nie poradził sobie wyraźnie ze skonstruowaniem i rozwiązaniem intrygi. Doczytałam do końca przewracając kartki i przelatując tekst wzrokiem - wystarczyło.

Kiedy ponad rok temu postanowiłam bardziej zagłębić się w literaturę egipską oraz powieści o starożytnych faraonach poszukiwałam czegoś, sama nie wiedząc czego. Po przeczytaniu kilku rozdziałów tej książki już wiedziałam, że to, czego szukałam, znalazłam tutaj. Tajemnice, zagadki, bez magii i niepotrzebnej fantastyki, z udziałem osób, które naprawdę isniały. Pierwsza część trylogii otwierająca wrota do ciekawego świata faraonów i Egiptu. Ciekawa jestem co czeka mnie w kolejnych tomach.

Podróż do starożytnego Egiptu z zagadką kryminalną w tle. Egipt stanowi inspirację dla wielu pisarzy, wystarczy chociażby wspomnieć "Faraona" Prusa, a imiona niektórych jego władców jak Tutanchamon i Kleopatra trwale zapisały się w historii. Również o Echnatonie i jego małżonce Nefretete wiemy dziś sporo, chociaż reformy religijne tego władcy przysporzyły mu wielu wrogów, którzy po jego śmierci próbowali zatrzeć ślady jego istnienia. Powieść kończy się zagładą założonej przez niego stolicy państwa - Achetaton - i powrotem do dawnych obyczajów. Skąd my to znamy?

Zaczyna się jak stylowy kryminał. Czytając początkowe dialogi miałem wrażenie, że główny bohater zaraz wyciągnie papierosa i zacznie słuchać jazzu. Ale to nie jest Nowy Jork, tylko starożytne Teby w Egipcie wiele wieków temu.
Dość często dialogi przebiegają jakby miały miejsce w współczesności, ale zupełnie to nie razi. Daje wrażenie, że bez względu na epokę historyczną ludzie są tacy sami.
Całość się dzieje w czasie tzw. herezji Echnatona, mojego ulubionego faraona. Czytając tą książkę wydaje się oczywiste, że jej autor również para się poezją.
Przeczytałem ją w dwa wieczory i na pewno sięgnę po kolejne dwie powieści z tego cyklu. Echnaton to mój ulubiony faraon, a bohater przedstawił go w świetle, który nie do końca mi pasował. Stąd "kara", czyli dwie gwiazdki mniej.

Marna...tło historyczne może i ciekawie przedstawione ale całość całość mdła, tylko czekałam aż wpadnie mi w ręce cokolwiek innego do czytania żeby skończyła się moja męka.. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć że ani bohaterowie ani sposób prowadzenia narracji nie powalają. Nie polecam. Jedna gwiazdka za podjęcie tematu, bo na obecnym rynku mało jest książek o Egipcie, druga gwiazdka za tło historyczne.

Świetna książka. Powieść osadzona w realiach mojej ulubionej XVIII dynastii faraonów.
Autor trzyma się faktów. Czyta się rewelacyjnie, akcja wciąga, bohaterowie stają się tak bliscy, że jak kończy się lektura, aż szkoda wracać do szarej rzeczywistości.
Polecam Wszystkim, nie tylko wielbicielom starożytnego Egiptu.

Polecam Wszystkim, nie tylko wielbicielom starożytnego Egiptu.

Trudno było wgryźć mi się w ten świat. Może dlatego że nigdy nie czytałam książki powiedzmy ptzygodowej o Egipcie. Niby główny Bohater jest wybitnym tropicielem zagadek ale niczym się nie wyróżnia.

• Starożytny Egipt
  • Domowa biblioteczka