Seryjni mordercy XX w

Okładka książki Seryjni mordercy XX w Anna Poppek
Okładka książki Seryjni mordercy XX w
Anna Poppek Wydawnictwo: Burda Publishing Polska reportaż
reportaż
Burda Publishing Polska
2013-03-06
2013-03-06

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Informacje o mordercach w pigułce. Ciekawie, bez zbędnego rozwlekania. Polecam :)

"Seryjni mordercy. Prawdziwe historie XX wieku" Anny Poppek to lektura mocna i przerażająca. Można by rzecz, że wprost idealna na nadchodzący, halloweenowy wieczór😱 Seryjni mordercy, psychopaci, oraz popełniane przez nich zbrodnie są jednym z moich zainteresowań. Zawsze z chęcią sięgam po takie tytuły jak ten, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich spaczonych umysłów i być może pojąć, choćby w malutkim stopniu tematykę zbrodni⛔

Kto nie słyszał o przystojnym Tedzie Bundy'm, który pod czarującą przykrywką studenta - okazał się diabłem wcielonym, mordującym bez mrugnięcia okiem kobiety w okrutny i podstępny sposób? Usypiał ich czujność, by zabijać.

Albo o Charlsie Mansonie, przywódcy sekty, która bestialsko zabiła przyjaciół wraz z ciężarną żoną Romana Polańskiego, czyli Sharone Tate? To właśnie Manson jest odpowiedzialny za nakłonienie członków swej sekty do tej zbrodni, poprzez wprawne pranie mózgów.

Albo Zdzisław Marchwicki, zwany "wampirem z Zagłębia", odrażający typ, morderca ponad dwudziestu kobiet, który jako narzędzia używał młotka, by ogłuszyć, a potem dokonywać czynów lubieżnych, w tym na siostrzenicy Edwarda Gierka, ówczesnego sekretarza PZPR.

Czy między innymi Bogdan Arnold, zwany "Władcą Much" ze względu na wyjątkowo makabryczne i odhumanizowane traktowanie swoich ofiar, które gwałcił, brutalnie zabijał, by potem ćwiartować, rozpuszczać kwasem i spuszczać ich zwłoki do kanalizacji... Wszystko to działo się w malutkim mieszkaniu kamienicy w Katowicach🤯

To właśnie o takich psychopatach, nekrofilach, kanibalach, potworach i wampirach w ludzkiej skórze jest ten tytuł. Najbardziej ironiczne jest to, że oni niczym szczególnym się nie wyróżniali. Byli przecież mężami, synami, czy sąsiadami. Przerażające do szpiku kości okazuje się, że możemy takich zwyrodnialców spotkać na co dzień, blisko, obok siebie. Zdziwienie wywołuje u ludzi dopiero widok takiego typa w kajdankach, czy w telewizji. Chyba, że cudem uniknie ręki sprawiedliwości...🤬😠

Dość krótko opisane historie ludzi, który zapisali się na kartach historii jako potwory. Ujęte zostaje to co najważniejsze- ich życie i zbrodnie.

Ciekawa i wciągająca lektura dla zainteresowanych tematyką seryjnych morderstw.

Książka przedstawia sylwetki dwudziestu czterech najbardziej znanych seryjnych morderców, zarówno z Polski, jak i innych krajów.
Napisana przystępnym językiem, poszczególnym osobom poświęcone są odrębne rozdziały, przypominające nieco notki biograficzne. W każdym z rozdziałów, oprócz nieprzesadnie plastycznych opisów kolejnych zbrodni, nakreślona została sytuacja rodzinna mordercy, jego dzieciństwo, doświadczenia, które go kształtowały. Przedstawione są również czynności prowadzące do ujęcia konkretnych osób, okoliczności, w jakich do tego doszło, a nawet błędy w śledztwach.
Fragmenty dotyczące dzieciństwa poszczególnych seryjnych morderców, w wielu przypadkach podobne, pozwalają na doszukanie się pewnych prawidłowości, które zadecydowały o tym, że ich życie potoczyło się w taki właśnie sposób.

Pojedyncze historie poprzedza interesujący wywiad ze znanym polskim kryminologiem i wiktymologiem Brunonem Hołystem na temat zjawiska seryjnych morderstw, seryjnych morderców oraz ich ofiar.

Książka napisana bardzo sprawnie, pomimo trudnej tematyki czyta się ją łatwo i szybko, choć niekiedy kumulacja zła i okrucieństwa jest tak duża, że po prostu trzeba od lektury odpocząć.

Podoba mi się, że autorce udało się napisać książkę bardzo rzeczową, która nie jest jednocześnie trudną rozprawą naukową, a wciągająca opowieścią. I że uniknęła płytkiej, powierzchownej sensacji, o co w przypadku tej tematyki bardzo łatwo.

Pomimo swoistego dystansu, z jakim książka jest napisana, poszczególne opowieści budzą u czytelnika spore emocje. Czasami trudno uwierzyć, że ludzie zdolni są do takich rzeczy.
Naprawdę daje do myślenia.

Ciekawa i wciągająca lektura dla zainteresowanych tematyką seryjnych morderstw.

Gdybym tyle się nie naczytał o seryjnych mordercach wcześniej to pewnie bym cieszył się jak dziecko. Niestety naczytałem się już trochę. Ot kolejna zwykła książka, w której pozbierano subiektywnie wybranych morderców z opisami bardziej bądź mniej szczegółowymi. Właściwie to raczej mniej szczegółowe i tylko nakreślone są biografie "bohaterów". Ci mniej znani mniej opisani i ci lepiej znani słabo opisani. Lat temu dwadzieścia gdy ciężko było o taką literaturę pewnie bym orgazmów dostał tysiąc. Dzisiaj, w zastępstwie, przeczytałem tysiąc biografii poświęconych poszczególnym mordercom i radość już nie taka. Jak ktoś dopiero się zainteresował tematem to warto, jak ktoś od lat się zapoznaje to warto sobie darować. No chyba, że jako miłą rozrywkę i skrótowe przypomnienie informacji.

Zbiór historii o najsłynniejszych seryjnych mordercach XX wieku. Wstrząsająca i momentami przerażająca, gdy pomyśli się, że tacy ludzie żyją wśród nas, a my nawet nie mamy o tym pojęcia. Bardzo przystępnie napisana, czytało się bardzo szybko. Polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką.

Historie zwykłych ludzi, którzy stali się niezwykle mroczni. A Ty znasz swoich sąsiadów?

Mam kilka uwag do tej książki. Zacznę od tego, że zaskoczył mnie trud z jakim ją przeczytałam. Interesują mnie historie seryjnych morderców, zapewne z tych samych powodów, co wszystkich. Autorka bardzo trafnie stwierdziła we wstępie, że w czasach popkultury zjawisko zwyrodniałego człowieczeństwa fascynuje ludzi, z zainteresowaniem traktujemy mroczną stronę ludzkiej natury (niewątpliwie seryjne mordowanie, zwłaszcza z potrzeby zaspokajania potrzeb seksualnych jest zjawiskiem typowo ludzkim, odróżnia nas od reszty mieszkańców Ziemi). Do sedna - wydawało mi się, że tyle już widziałam, że mnie nie wzruszy ta lektura, a mimo to kilka razy musiałam książkę odłożyć, bo była zbyt drastyczna. Rzeczywistość przebiła to, co znałam z fikcyjnych seriali i filmów. Autorce udało się uchwycić bestialstwo w słowach, które sugestywnie działają na wyobraźnię. Z fikcji można się otrząsnąć szybko, świadomość rzeczywistości pozostaje na zawsze - miejcie to na uwadze sięgając po tego typu pozycje.
Teraz uwaga numer 2, krytyczna. Otóż po lekturze włączyłam sobie film dokumentalny o Leszku Pękalskim, jedynym ze zwyrodnialców opisanych w książce Anny Poppek. Po kilku stwierdzeniach, że dokładnie to zostało w niej napisane, zorientowałam się, że źródłem informacji do stworzenia opisu zbrodniarza był własnie ten film. Niestety autorka nie zaznaczyła tego w żadnym miejscu, co wskazuje na plagiat. W tym miejscu poczułam się rozczarowana. Przecież po to sięgam po książkę, aby dowiedzieć się więcej, niż to co mogę zobaczyć na jutubie. Czy tak, czy owak, czytacie na własną odpowiedzialność. Pozdrawiam.

Bardzo dobra książka. Taki swoisty katalog morderców. Czyste fakty, bez zbędnego przynudzania.

Rewelacyjny opis bezwzględnych,chorych zwyrodnialców. Co prawda,bardzo lubię się w takiej literaturze, ale taka dawka psycholi w jednej książce,to nie zła gratka dla fanów kryminologii. Gorąco polecam

• Literatura faktu
  • True crime

Dodaj cytat z książki Seryjni mordercy XX w