Ikony dizajnu w województwie śląskim

Okładka książki Ikony dizajnu w województwie śląskim Irma Kozina
Okładka książki Ikony dizajnu w województwie śląskim
Irma Kozina Wydawnictwo: Design Silesia sztuka
sztuka
Design Silesia
2013-01-31
2013-01-31
978-83-62023-17-2
projektowanie design wzornictwo historia sztuki dziedzictwo województwo śląskie

Czego by nie powiedzieć o tej książce, będą to superlatywy. Począwszy od sposobu jej wydania (podkreślam to, bo dopieszczona jest do ostatniej kartki, ba! wstążeczki-zakładki),przez jakość składu, po zawartość merytoryczną ZACHWYCA.

10 ikon projektowych z ostatnich 100 lat, a także solidny background historyczny, świetne zdjęcia i ryciny, wybór tekstów źródłowych… od radia, długopisu i mebli, przez wazony i serwisy kawowe, po motor, szybowiec oraz endoprotezę. Co je łączy? Przede wszystkim to, że zostały zaprojektowane i powstały na terenie obejmującym ziemie dzisiejszego województwa śląskiego. Irma Kozina wprawnie kreśli kierunki i tendencje w dziejach dizajnu, przyglądając się bacznie temu, co produkowano na tym terenie (niezależnie od granic czy czasów słusznie/niesłusznie minionych). I wybiera najlepszych z najlepszych. Zaczynamy więc od żeliwa, które zdobiło domy naszych prababek, przyglądamy się meblom z zamku prezydenckiego w Wiśle, nasłuchujemy brzmienia pierwszych radioodbiorników (które niestety w dużej mierze były po wojnie niszczone, ponieważ ich skala umieszczona była na mapie Europy… już nieaktualnej),zapiera nam dech, gdy oglądamy MOJa, podziwiamy porcelanowe steatyty i szklane asteroidy, piszemy kultowymi zenitami, z dużą uwagą przyglądamy się pierwszym endoprotezom (i zastanawiamy się, na ile to, że weszły do produkcji, ma związek z pewnym złamaniem nogi na nartach),fascynują nas szybowce,w których pilot leży w kabinie, a w końcu i tak trafiamy do piekarnika.

Od ziemi, po niebo. Od rzeczy całkiem zwyczajnych, po bardzo ważne udogodnienia zdrowotne. Zaledwie dziesięć "produktów" - wokół nich niezliczone historie, opowieści, a przede wszystkim doświadczenia tak projektantów, jak i nas - użytkowników. Serdecznie polecam, to jest kawał dobrej lektury!

| Ma
Irma Kozina, Ikony dizajnu w województwie śląskim, Design Silesia, Katowice 2012

• ART - design
  • Kultura XIX/XX/XXI
  • For E
  • Design & Sztuka
  • Pożyczyłabym od kogoś

Dodaj cytat z książki Ikony dizajnu w województwie śląskim