Prawo panny Murphy

Okładka książki Prawo panny Murphy
Rhys Bowen Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Molly Murphy (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Molly Murphy (tom 1)
Murphy's Law
Noir sur Blanc
2013-02-01
2013-02-01
Joanna Orłoś-Supeł
kryminał retro Joanna Orłoś-Supeł

Sympatyczny i lekki kryminał retro - zabawny i trochę romantyczny. Dobrze się czyta, chociaz późniejsze części cyklu są zdecydowanie lepsze; tutaj autorka dopiero próbuje rozwinąć skrzydła i wystartować. Miejscami akcja zgrzyta; z jednej strony Molly sama ucieka z kraju jako morderczyni, z drugiej jest tak strasznie zbulwersowana, że komuś innemu morderstwo mogłoby ujść bez kary. Jakby autorka jeszcze nie zdecydowała jaka postacią będzie Molli - praworządną czy raczej niekoniecznie. Miłość od pierwszego wejrzenia tez jest troszkę absurdalna. I brakuje rozmachu, który jest już w późniejszych częściach.
Z drugiej strony to sympatyczny, niesamowicie pozytywny kryminał retro - w stylu feministycznym, czyli " odważnym szczęście sprzyja -wystarczy spróbować".

Pamiętacie jak niedawno zachwycałam się retro kryminałem z Molly Murphy w roli głównej? Książka tak bardzo mi się spodobała, że zdecydowałam się sięgnąć po kolejne części serii, tym razem padło na pierwszy tom przygód rudowłosej pani detektyw. Już teraz pragnę zaznaczyć, że znajomość tej części znacznie ułatwi poruszanie się w fabułach kolejnych - Rhys Bowen dokładnie przedstawia postać irlandzkiej młodej kobiety, która decyduje się na emigrację do Ameryki.
W przypadku Molly wyprowadzka z rodzinnej wioski była dziełem przypadku (a może raczej wypadku), który zmusił ją do szybkiego opuszczenia domu. Bohaterce udaje się wsiąść na pokład wielkiego statku, który wyrusza w daleki rejs, z którego nie wszyscy wyjdą cało...

Uwielbiam Molly, po raz kolejny udowodniła, że jej silny charakter, nieustępliwość i szósty zmysł pozwalają na rozwikłanie najtrudniejszej zagadki. Dzięki pierwszoosobowej narracji poznałam uczucia, jakie targają młodą kobietą, która w pewnym momencie zostaje zupełnie sama i zdana na ulotny łut szczęścia.
Bardzo, bardzo polecam! „Prawo panny Murphy” to pomysłowy, zabawny i nietuzinkowy kryminał w stylu retro, który przenosi czytelnika do Nowego Jorku (dokładnie do roku 1901). Bawiłam się świetnie!

Książkę kupiłam przypadkowo i od razu zakochałam się w całej serii. Autorka świetnie zrealizowała założenia kryminału retro. Tytułowa Molly Murphy jest śmiała, nie ulega konwenansom. Ma ochotę śledzić się jej dalsze losy. Polecam :-) Lekka literatura na popołudnie.

Początek XX w w Nowym Jorku, ale autorka nie skupia się specjalnie na epoce, chociaż wspomina o podróżach z Europy, zachwycie elektrycznością itp. No i widać umniejszanie roli kobiety w społeczeństwie. Sama fabuła- ciekawa. Czysto detektywistyczna, nie mylcie tej serii z kryminałem, bo się zawiedziecie :) lektura lekka i przyjemna. Polecam

Szału nie ma. Kryminalik z wątkiem romantycznym i atrakcyjną, ale też eksploatowaną do bólu charakterystyczną postacią kobiecą. Bezczelną, pyskatą, acz uroczą, szczupłą, rudowłosą....ufff...osóbką. Inteligentną, zapomniałam dodać. No cóż, zmachałam, nie kontynuuję.

Można przeczytać, ale bez szału.

Można przeczytać, ale bez szału.

Bardzo dobrze napisana książka. Pierwsza część tak mnie wciągnęła, że musiałam przeczytać wszystkie :)
Ciekawa, trzymająca w napięciu historia.
Polecam osobom, które lubią książki detektywistyczne, a jednocześnie z wątkiem romansu

Ciekawa, trzymająca w napięciu historia.

1955

Trochę naiwny i z pewnością nie najbardziej oryginalny kryiminałek. Ale całkiem przyjemnie się to czyta, więc jeśli ktoś nie szuka szczególnie ambitnej lektury, to może się pochylić na "Prawem panny Murphy".

2042

Zachowana konwencja zarówno kryminału - retro jak i wizerunku głównej bohaterki detektywki z przypadku. I tak od przypadku do przypadku toczy się akcja. Rozrywkowo przyjemne czytadełko, ostatecznie nie wszystko musi być ambitne;)

Nie wszyscy lubią narrację pierwszoosobową. Mnie akurat taki typ nie przeszkadza, a w przypadku Molly Murphy działa na jej korzyść. Akcja toczy się wartko, tylko liczba zbiegów okoliczności może budzić zdziwienie. Myślę jednak, że być może w tym tkwi urok tej opowieści i warto to zaakceptować. Lubię kryminały retro i już dziś żałuję, że kupiłam tylko pierwszy tom cyklu. Z pewnością sięgnę po następne.

„Prawo panny Murphy” to pierwszy tom przygód rudowłosej i zadziornej Irlandki. Akcja toczy się w 1901 roku w Europie i Ameryce. Główna bohaterka zdobyła moją sympatię niemal z marszu. Trudno jej nie polubić. Jest osobą otwartą, pomysłową, pozytywnie zakręconą. Nieustannie wpada w tarapaty. Budzi przy tym ogromne zainteresowanie mężczyzn, którzy ordynarnie jej się narzucają....

Dodaj cytat z książki Prawo panny Murphy