Okładka książki Bolesław Rogatka. Książę legnicki. Dziedzic monarchii Henryków śląskich (1220/1225 – 1278) Jacek Osiński
Jacek Osiński Wydawnictwo: Avalon historia
historia
Avalon
2012-01-01
2012-01-01
średniowiecze Bolesław Rogatka

Bolesław Rogatka był jednym z "barwniejszych" książąt rozbicia dzielnicowego. Jacek Osiński w swojej monografii, stara się nieco przychylniejszym okiem spojrzeć na władcę potocznie zwanego Diabłem w skórze Piasta. Wskazuje argumenty, które w jakimś stopniu pozwalają czytelnikowi zrozumieć, dlaczego "otaczał się Niemcami". Liczne wojny, waśnie między innymi z biskupem Tomaszem, czy Konradem Głogowskim, jest zachętą do zapoznania się bliżej z główną postacią książki. Nie mniej jednak, ma ona charakter naukowy i takim jeżykiem jest napisana, co dla niektórych może być trudna w odbiorze.

Książka nie jest łatwa w lekturze, jednak po jej przeczytaniu mogę również zdecydowanie powiedzieć, że "wiem więcej" o tym burzliwym okresie dziejów Polski. Na szczęście autor nie ogranicza się tylko do faktów związanych z tytułowym bohaterem - Bolesławem Rogatką, ale ukazuje również szerszy aspekt śląski, ogólnopolski jaki i europejski. Niewątpliwie jest to ciekawa pozycja na zaintersowanych tym okresem oraz dla osób poszukujących genezy zjednoczenia po rozbiciu dzielnicowym oraz takiego a nie innego kształtu granic odrodzonego Królestwa.

Na wstępie mogę powiedzieć, że po przeczytaniu tej książki .... "wiem więcej". A to już coś w przypadku książki z zakresu historii - tak na 6 gwiazdek. Ale niestety ta "wiedza" nie przyszła tak łatwo. Autor z całą pewnością jest znawcą tematyki, ale niestety nie ma - może jeszcze nie ma - warsztatu literackiego umożliwiającego przystępne przekazanie tej wiedzy, co sprawia, że całość jest trudna w lekturze - i to jest moje pierwsze zastrzeżenie. Drugie dotyczy wyjaśniania motywów działania Rogatki - nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się, że autor nie docenia czynników psychologicznych kierujących czynami księcia - zwłaszcza tego księcia, którego "występków" nawet współcześni mu kronikarze nie potrafili zrozumieć. Autor kilkakrotnie stanowczo twierdzi, że dane działanie raczej nie miało miejsca, gdyż władca nie miał w tym żadnego interesu itp. Moim zdaniem warto czasem spojrzeć na daną postać jako na człowieka z krwi i kości, i czasami wytłumaczyć, z pozoru nieracjonalne działania władcy, działaniem czynników psychologicznych. Oczywiście takie motywacje nie mogą znaleźć potwierdzenia w źródłach, ale trudno oczekiwać po autorach średniowiecznych kronik diagnozy osobowości typu "borderline". Natomiast moim zdaniem czasem nie warto nie szukać na siłę politycznych czy społecznych motywacji pewnych działań gdyż wystarczającymi, choć właściwie niemożliwymi do udowodnienia, są pobudki emocjonalne. Ale podsumowując muszę przyznać, że książka z całą pewnością wypełniła pewną lukę w mojej wiedzy i w pewnym stopniu udowodniła że nie taki Rogatka straszny jak go malują :-) - postać księcia wydaje się po przeczytaniu, wbrew pozorom, ciekawsza i do pewnego stopnia tragiczna - rzeczywiście autor przekonał mnie, że niezależnie od działań Rogatki utrzymanie dziedzictwa dziadka i zjednoczenie ziem polskich było na tamtym etapie niemożliwe - większość możnych nie była na to jeszcze gotowa...

Bardzo ciekawa książka. Polecam. Jedyne czego mi brakuje w tej publikacji to jakaś mapa księstw XIII wiecznej Polski. Przydało by się również (i to chyba bardziej) drzewo genealogiczne Piastów z doby rozbicia dzielnicowego. Czasem można się pogubić który Henryk był czyim synem itd.

• Średniowiecze
  • Biografie