Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać161Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać4Artykuły
Władza i pieniądze zawsze będą nas podniecać – mówi Aleksandra TroszczyńskaBarbaraDorosz1Artykuły
Twarz innej. „Yellowface” Rebekki KuangBartek Czartoryski2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jacek Osiński

4
6,8/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,8/10średnia ocena książek autora
26 przeczytało książki autora
38 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2018
Z dziejów Polski wczesnopiastowskiej. Genealogia, ustrój, podbój
Jacek Osiński
6,1 z 8 ocen
16 czytelników 0 opinii
2018

2013
Bolesław Rogatka książę legnicki dziedzic monarchii Henryków Śląskich
Jacek Osiński
6,5 z 2 ocen
5 czytelników 0 opinii
2013

2012
Bolesław Rogatka. Książę legnicki. Dziedzic monarchii Henryków śląskich (1220/1225 – 1278)
Jacek Osiński
6,9 z 12 ocen
35 czytelników 4 opinie
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Bolesław Rogatka. Książę legnicki. Dziedzic monarchii Henryków śląskich (1220/1225 – 1278) Jacek Osiński 
6,9

Książka nie jest łatwa w lekturze, jednak po jej przeczytaniu mogę również zdecydowanie powiedzieć, że "wiem więcej" o tym burzliwym okresie dziejów Polski. Na szczęście autor nie ogranicza się tylko do faktów związanych z tytułowym bohaterem - Bolesławem Rogatką, ale ukazuje również szerszy aspekt śląski, ogólnopolski jaki i europejski. Niewątpliwie jest to ciekawa pozycja na zaintersowanych tym okresem oraz dla osób poszukujących genezy zjednoczenia po rozbiciu dzielnicowym oraz takiego a nie innego kształtu granic odrodzonego Królestwa.
Statut Bolesława Krzywoustego Jacek Osiński 
7,7

Testament Krzywoustego i następujące po nim rozbicie dzielnicowe to jedno z niewielu średniowiecznych zdarzeń, które kojarzone jest przez większość Polaków. Mimo wszystko dopiero niedawno otrzymaliśmy pełną monografię poświęconą ostatniej woli Krzywoustego i zasadom, na których podzielił kraj.
Książka Jacka Osińskiego została podzielona na dwie części. W pierwszej Autor zajmuje się przedstawieniem historii podziałów kraju przed statutem Krzywoustego i ich podstawą prawną; w drugiej – analizuje już sam statut i zmiany, jakie wprowadził. Skoro Krzywousty swą ostatnią wolą zmienił dotychczasowe reguły dziedziczenia to jak one wcześniej wyglądały? Był to seniorat, desygnacja, czy może mniejsza lub większa dowolność? Osiński odpowiada: nic z tych rzeczy. Wcześniej był niedział.
Niedział rodzinny był wspólnotą majątku nieruchomego, gdzie ojciec sprawował rolę naczelną. Po śmierci matki musiał on rozdzielić połowę ziemi między synów. Gdy sam zmarł synowie dzielili między siebie pozostałą połowę; chyba że zmarły posiadał synów z drugiego małżeństwa – wtedy podziału dokonywali tylko synowie z drugiego małżeństwa. Niedział znany jest od XIII w. jako prawo obejmujące polskie rycerstwo. Osiński przenosi tę regułę wstecz i obejmuje nią panujący ród Piastowski.
Śledząc kolejne podziały kraju Autor dochodzi do wniosku, że odstąpienie od niedziału mogło mieć charakter pełny lub częściowy. W pierwszym wypadku syn uzyskiwał własny, zupełnie niezależny niedział, w drugim – ojciec nadal sprawował pewną kontrolę nad niedziałem syna. Pierwszym znanym pełnym odstąpieniem od niedziału miałoby być uzyskanie władzy nad Krakowem przez Bolesława Chrobrego jeszcze za życia Mieszka I, co zarazem oznaczało utworzenie dwóch odrębnych państw. Z kolei przykładem odstąpienia niepełnego byłoby początkowe wydzielenie dzielnic przez Władysława Hermana synom Zbigniewowi i Bolesławowi Krzywoustemu.
Jakie wobec tego zmiany do istniejącej sytuacji wprowadził tzw. testament Krzywoustego? Według Osińskiego zasadniczo były to trzy zmiany: ustanowienie pryncypatu, utworzenie stałej stolicy w Krakowie oraz przeniesienie zasad dziedziczenia z prawa prywatnego do prawa publicznego. Miało się to stać w 1114 r. Wtedy to zmarła pierwsza żona księcia Bolesława – Zbysława, z którą miał jednego syna. Zarazem w tym samym roku Krzywousty podjął starania o rękę drugiej kobiety. Osiński argumentuje, iż książę negocjując kolejne małżeństwo powinien mieć uregulowaną sprawę dziedziczenia przez ewentualnych synów z nowego związku, czyli właśnie wprowadzoną ustawę sukcesyjną. Jak się wkrótce okazało zapobiegliwość taka była ze wszech miar wskazana, gdyż Pan swemu słudze w dzieciach wynagrodził hojną ręką.
Pełna recenzja na stronie:
http://mediewalia.pl/ksiazki/podzial-niedzialu-czyli-ostatnia-wola-krzywoustego/