Zakon Krzyżacki

1998-01-01
1998-01-01
Robert Traba
historia krzyżacy

Książki opisujące cały okres istnienia Krzyżaków można policzyć na palcach jednej ręki. Wszystkie traktują o jakimś wybranym aspekcie działalności tego zakonu: albo są to wojny z Polską, albo działalność w Prusach bądź Inflantach. Nie ma natomiast publikacji, która omawiałaby całościowe dzieje zakonu. Jeśli już takie książki się spotka to są one albo nieaktualne tj. pisane przed rokiem 2000 albo ich ceny są zaporowe (a najczęściej jedno i drugie).

Książka Boockmana to panaceum na ten deficyt książek o Krzyżakach. W krótkich rozdziałach mamy omówioną historię tego zakonu - słowem: krótko i węzłowato ale... chyba aż za bardzo. Wobec deficytu publikacji o Krzyżakach, autor mógł bardziej rozwinąć temat, rozpisać się, rozwinąć niektóre wątki (momentami aż się o to prosiło).

Podsumowując: "Zakon krzyżacki" to książka niewielka (zaledwie 199 stron) na temat trzeciego wielkiego zakonu w średniowieczu. Czytając ją ma się wrażenie, że potencjał tematu nie został wyczerpany ale przynajmniej dzieje tego zakonu zostały potraktowane w całości (skrótowo ale jednak w całości). Dobre i to w sytuacji gdzie publikacji o Krzyżakach praktycznie nie ma.

• Średniowiecze
  • Historyczne