Przedsiębiorstwo społeczne. Kapitalizm dla ludzi

Okładka książki Przedsiębiorstwo społeczne. Kapitalizm dla ludzi Muhammad Yunus
Okładka książki Przedsiębiorstwo społeczne. Kapitalizm dla ludzi
Muhammad Yunus Wydawnictwo: ConCorda nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Building Social Business. The New Kind of Capitalism that Serves Humanity's Most Pressing Needs
ConCorda
2011-02-15
2011-02-15
978-83-931078-2-7
Zofia Wiankowska-Ładyka
ekonomia społeczna zapobieganie ubóstwu zapobieganie wykluczeniu mikrokredyty

Książka jest formą podręcznika o biznesie, zarządzaniu i kryzysie ekonomicznym. Są to dla mnie tematy mało interesujące i nie sięgnąłbym po książkę, gdybym nie dostał jej w prezencie i gdyby nie dotyczyła czynnika społecznego, jakim jest przedsiębiorstwo społeczne. Pozwoliła mi też zapoznać się z interesującą postacią jej Autora.

Muhammad Yunus – laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 r. i specjalista od tematyki ubóstwa prezentuje nam swoją koncepcję ekonomii społecznej opartej na przedsiębiorstwie społecznym, które tym różni się od klasycznego przedsiębiorstwa, że zamiast generowania zysku rozwiązuje problemy mieszkańców. Jako przykład podaje działania realizowane w rodzimym Bangladeszu, takie jak udzielanie kredytów dla biednych, produkcja jogurtów zaspokajających podstawowe zapotrzebowanie na składniki spożywcze, upowszechnienie butów w cenie do 1 Euro za parę, przeszczepy szpiku celem leczenie talasemii, dystrybucja czystej wody do mieszkańców wiosek oraz rozpowszechnienie stosowania moskitier. Nieodłącznym elementem przedsiębiorstwa społecznego jest sieć dystrybutorów, której rolę pełnią często lokalne kobiety. Większość działań realizowana jest w partnerstwie z międzynarodowymi korporacjami na zasadach joint venture, takimi jak Danone i Adidas.

Zdaniem autora ubóstwo na świecie jest etapem przejściowym (powstaną kiedyś muzea ubóstwa),a przyczyną jego istnienia nie jest człowiek jako jednostka, ale system, w tym słabość tradycyjnej kapitalistycznej teorii ekonomicznej. Biedni są jak nasiona, które tylko dlatego nie kiełkują, gdyż zostały zasadzone na niewłaściwej glebie. Człowiek jednowymiarowy skupia się na zysku, podczas gdy człowiek wielowymiarowy, który uosabia przedsiębiorstwo społeczne, jest nastawiony na udział w zwiększaniu dobrobytu, nie na posiadanie. Tort zasobów nie polega na tym, że jedni się bogacą kosztem drugich, ten tort cały czas się powiększa i możemy z niego czerpać wszyscy coraz więcej. Kluczowa jest technologia, a to jak ją wykorzystamy, zależy wyłącznie od nas. Dlatego też na fundamentach idei powstał Ośrodek Yunusa, czyli think tank zajmujący się kwestiami związanymi z biznesem społecznym, działającym w dziedzinie łagodzenia ubóstwa i zrównoważonego rozwoju.

Muhammad Yunus – laureat Pokojowej Nagrody...

• Biznes
  • Kultura