Bunt mas i inne pisma socjologiczne

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Seria:
- Biblioteka Socjologiczna
- Tytuł oryginału:
- brak, wybór tekstów
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 1982-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1982-01-01
- Liczba stron:
- 808
- Czas czytania
- 13 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8301028203
- Tłumacz:
- Henryk Woźniakowski, Piotr Niklewicz
- Tagi:
- José Ortega y Gasset nauka socjologia filozofia Bunt mas Rozmyślania o technice Człowiek i ludzie Romyślania o Europie masy aglomeracja technika zbytek człowiek powitanie zwyczaj opinia Europa naród
Zbiór zawiera pisma: „Bunt mas” (przełożył Piotr Niklewicz),„Rozmyślania o technice” (przełożył Henryk Woźniakowski),„Człowiek i ludzie” (przełożył Henryk Woźniakowski),„Rozmyślania o technice” (przełożył Henryk Woźniakowski) (od dodającego książkę)
„Zawarte w tym tomie prace, to bezpośrednie zaplecze teorii społeczeństwa masowego, które zrobiły w socjologii zachodniej taką karierę. Są one również cennym przyczynkiem do dziejów antynaturalizmu w socjologii – interesującym przez to, że do starego sporu wprowadzają argumenty wywodzące się z filozoficznego egzystencjalizmu. Socjologia Ortegi y Basseta to jedna z pierwszych prób stworzenia socjologii egzystencjalnej. Ale to przecież nie wszystko. Najcenniejsze, być może, są rozproszone w pismach tego myśliciela przenikliwe uwagi na rozmaite tematy i szczegółowe analizy społecznych zjawisk. Wymieńmy na przykład przywodzącą na myśl najlepsze stronice Simmla fenomenologię powitania jako zwyczaju zawartą w Człowieku i ludziach, analizę języka w tej samej pracy, prezentację „człowieka masowego” w Buncie mas czy rozważania o narodzie i nacjonalizmie w Rozmyślaniach o Europie.” (ze „Wstępu do wydania polskiego” Jerzego Szackiego)
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 43
- 13
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Na książkę składają się cztery eseje.
"Bunt mas" - autor definiuje termin "masa" i opisuje przejawy jej (masy) siły. Ze swojej strony dodam (Gasset może by się pod tym nie podpisał),że owa masa zagina - na podobieństwo prawa fizyki relatywnej - czasoprzestrzeń świata wewnętrznego jednostki; wytrąca ją z naturalnego intelektualnego tempa, spowalniając "lepszych" (względnie niezależnych, autonomicznych),ale i poganiając "gorszych" (reaktywnych, niezdolnych do kreowania własnego losu). Masą byłby golem - realnie wpływający na ludzi stwór utworzony z ich dusz - duszy tłumu, a więc duch uśredniony statystycznie. Gasset przewiduje (w mojej interpretacji),że masa zacznie coraz bardziej wpływać na każdą dziedzinę kultury, a jako że nie ma cech natur wybitnych, nie ma też celu innego, niż doczesny. Pod rządami masy świat zapętli się w teraźniejszości, w konsumpcjonizmie i z nienasycenia podniesie bunt. Masa ma żołądek bez dna i nieskończony apetyt.
"Rozmyślania o technice" - Autor trafnie zauważa, że człowiek masowy (kategoria stworzona przez Gasseta) traktuje zdobycze cywilizacji jak nową naturę, jako coś oczywistego, należącego mu się, nie wymagającego nakładów pracy i szczególnej uwagi. Nie rozumie, że cywilizacja jest permanentnie wytwarzana i jako taka wymaga ciągłej pracy, wiedzy, a przede wszystkim rzadkiego typu ludzi, którzy ogarniają ją jako całość - teoretyków, intelektualistów. Człowiek masowy nie ufa myślicielom o szerokich horyzontach, jego wyobraźnia zdolna jest zaakceptować na ambonie tylko specjalistę danej dziedziny; również ograniczonego przedstawiciela społeczeństwa masowego, ponieważ specjaliści rekrutują się z ludzi przeciętnych. Mimo to, oni właśnie, zbudowani osiągnięciami i wiedzą z własnej specjalności, pozwalają sobie rościć prawo do posiadania autorytarnego głosu w innych obszarach wiedzy, czym wypierają klasę wybitną.
"Człowiek i ludzie" - tym razem Gasset definiuje społeczeństwo. Namysł nad tym zagadnieniem rykoszetem ukazuje niejasny charakter człowieczeństwa, naturę człowieka. O społeczeństwie, społeczności można mówić tylko w przypadku istot dyskursywnych, świadomie wyrażających się/siebie. Relację społeczną ustanawia bycie oglądanym przez świadome, interpretujące oko zdolne do wyrażenia opinii.
Esej zawiera również świetne, obszerne studium powitania, jako gestu pustego, wymuszonego gwałtem na każdej jednostce.
"Rozmyślania o Europie" - Bardzo ciekawy namysł nad ideą narodu/narodowości. Hiszpański autor sprytnie zaraża czytelnika europejskiego europejskością. Porównuje ją do helleńskości ludów starożytnej Grecji. Ateńczyk, Spartanin czy Koryntianin był oczywiście przywiązany (patriotą) do swojego miasta, ale w obliczu większego zagrożenia (ze strony Persów) rozumiał swoją helleńską odrębność i więź z sąsiadami. Państwa europejskie, w ocenie y Gasseta, tracą tę głębszą jedność, mianowicie wspólny rdzeń wyznawanych wartości, poziom cywilizacyjny. Wydaje się, że autor był głębokim zwolennikiem - wówczas projektu - Unii Europejskiej, przewidywał wręcz koniec państw narodowych w sensie monad zamkniętych w sobie i dla siebie. Aktualne rozważania.
Na książkę składają się cztery eseje.
więcej Pokaż mimo to"Bunt mas" - autor definiuje termin "masa" i opisuje przejawy jej (masy) siły. Ze swojej strony dodam (Gasset może by się pod tym nie podpisał),że owa masa zagina - na podobieństwo prawa fizyki relatywnej - czasoprzestrzeń świata wewnętrznego jednostki; wytrąca ją z naturalnego intelektualnego tempa, spowalniając "lepszych"...