Bunt mas i inne pisma socjologiczne

Dodaj do pakietu
Średnia ocen
8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
492
307

Na półkach:

Na książkę składają się cztery eseje.

"Bunt mas" - autor definiuje termin "masa" i opisuje przejawy jej (masy) siły. Ze swojej strony dodam (Gasset może by się pod tym nie podpisał), że owa masa zagina - na podobieństwo prawa fizyki relatywnej - czasoprzestrzeń świata wewnętrznego jednostki; wytrąca ją z naturalnego intelektualnego tempa, spowalniając "lepszych" (względnie niezależnych, autonomicznych), ale i poganiając "gorszych" (reaktywnych, niezdolnych do kreowania własnego losu). Masą byłby golem - realnie wpływający na ludzi stwór utworzony z ich dusz - duszy tłumu, a więc duch uśredniony statystycznie. Gasset przewiduje (w mojej interpretacji), że masa zacznie coraz bardziej wpływać na każdą dziedzinę kultury, a jako że nie ma cech natur wybitnych, nie ma też celu innego, niż doczesny. Pod rządami masy świat zapętli się w teraźniejszości, w konsumpcjonizmie i z nienasycenia podniesie bunt. Masa ma żołądek bez dna i nieskończony apetyt.

"Rozmyślania o technice" - Autor trafnie zauważa, że człowiek masowy (kategoria stworzona przez Gasseta) traktuje zdobycze cywilizacji jak nową naturę, jako coś oczywistego, należącego mu się, nie wymagającego nakładów pracy i szczególnej uwagi. Nie rozumie, że cywilizacja jest permanentnie wytwarzana i jako taka wymaga ciągłej pracy, wiedzy, a przede wszystkim rzadkiego typu ludzi, którzy ogarniają ją jako całość - teoretyków, intelektualistów. Człowiek masowy nie ufa myślicielom o szerokich horyzontach, jego wyobraźnia zdolna jest zaakceptować na ambonie tylko specjalistę danej dziedziny; również ograniczonego przedstawiciela społeczeństwa masowego, ponieważ specjaliści rekrutują się z ludzi przeciętnych. Mimo to, oni właśnie, zbudowani osiągnięciami i wiedzą z własnej specjalności, pozwalają sobie rościć prawo do posiadania autorytarnego głosu w innych obszarach wiedzy, czym wypierają klasę wybitną.

"Człowiek i ludzie" - tym razem Gasset definiuje społeczeństwo. Namysł nad tym zagadnieniem rykoszetem ukazuje niejasny charakter człowieczeństwa, naturę człowieka. O społeczeństwie, społeczności można mówić tylko w przypadku istot dyskursywnych, świadomie wyrażających się/siebie. Relację społeczną ustanawia bycie oglądanym przez świadome, interpretujące oko zdolne do wyrażenia opinii.
Esej zawiera również świetne, obszerne studium powitania, jako gestu pustego, wymuszonego gwałtem na każdej jednostce.

"Rozmyślania o Europie" - Bardzo ciekawy namysł nad ideą narodu/narodowości. Hiszpański autor sprytnie zaraża czytelnika europejskiego europejskością. Porównuje ją do helleńskości ludów starożytnej Grecji. Ateńczyk, Spartanin czy Koryntianin był oczywiście przywiązany (patriotą) do swojego miasta, ale w obliczu większego zagrożenia (ze strony Persów) rozumiał swoją helleńską odrębność i więź z sąsiadami. Państwa europejskie, w ocenie y Gasseta, tracą tę głębszą jedność, mianowicie wspólny rdzeń wyznawanych wartości, poziom cywilizacyjny. Wydaje się, że autor był głębokim zwolennikiem - wówczas projektu - Unii Europejskiej, przewidywał wręcz koniec państw narodowych w sensie monad zamkniętych w sobie i dla siebie. Aktualne rozważania.

Na książkę składają się cztery eseje.

"Bunt mas" - autor definiuje termin "masa" i opisuje przejawy jej (masy) siły. Ze swojej strony dodam (Gasset może by się pod tym nie podpisał), że owa masa zagina - na podobieństwo prawa fizyki relatywnej - czasoprzestrzeń świata wewnętrznego jednostki; wytrąca ją z naturalnego intelektualnego tempa, spowalniając "lepszych"...

więcej Pokaż mimo to

6
Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bunt mas i inne pisma socjologiczne


Reklama
zgłoś błąd