Halucynacje
- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- Hallucinations
- Wydawnictwo:
- Zysk i S-ka
- Data wydania:
- 2014-04-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-04-23
- Data 1. wydania:
- 2012-11-06
- Liczba stron:
- 358
- Czas czytania
- 5 godz. 58 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377851784
- Tłumacz:
- Jerzy Łoziński
- Tagi:
- halucynacje psychologia literatura naukowa
Halucynacje zawsze odgrywały ważną rolę w naszym życiu umysłowym i w naszej kulturze. Można się nawet zdziwić tym, jak wielką rolę doświadczenie halucynacji odegrało w naszej sztuce, folklorze, nawet religii...
Czy geometryczne wzorce towarzyszące migrenie i innym dolegliwościom legły u podstaw motywów, które występują w sztuce Aborygenów? Czy to z halucynacji z udziałem liliputów (wcale nie tak rzadkich) zrodziły się elfy, chochliki i krasnale? Czy to nie z przepojonych lękiem nocnych halucynacji, kiedy jakaś obca, wroga istota szarpie nami i nas dusi, zrodziły się wizje demonów, czarownic, złowrogich przybłędów? Czy „ekstatyczne” ataki, w rodzaju tych, których doświadczał Dostojewski, odegrały jakąś rolę w naszym poczuciu boskości? Czy doświadczenia oderwania od ciała stały się inspiracją do przypuszczeń, że można istnieć także i bez niego? Czy niesubstancjalność halucynacji podsyca wiarę w zjawy i duchy? Dlaczego we wszystkich znanych nam kulturach szukano i znajdowano halucynogenne substancje, które przede wszystkim wykorzystywano do celów sakralnych?
Na te i wiele innych pytań z tym związanych próbuje odpowiedzieć Oliver Sacks w swojej najnowszej bestsellerowej książce „Halucynacje”. Z jednej strony jest ona swego rodzaju antologią halucynacji, w której opisuje on na podstawie konkretnych przypadków doświadczenia i siłę ich wpływu na tych, którzy ich doznają, co pozwala nam uzmysłowić sobie, jak szeroki jest zakres i jak bogate zróżnicowanie doświadczeń halucynacyjnych, stanowiących istotną składową kondycji ludzkiej. Z drugiej natomiast jest próbą odpowiedzi na podstawowe pytanie o źródła i znaczenie halucynacji dla psychiki człowieka, halucynacja bowiem – co udowadnia doktor Sacks – to zupełnie swoista kategoria życia świadomości i umysłu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Niesforny umysł
Niewiele wie o halucynacjach ten, kto myśli, że ograniczają się jedynie do chorób psychicznych lub zażywania środków odurzających. Traktowanie ich jako tabu jest właśnie efektem tej niewiedzy. Tymczasem ich przyczyny, a także różnorodność sprawiają, że to temat, o którym można dyskutować godzinami. Same halucynacje potrafią być osobliwe, fascynujące, a często przerażające. Podobny charakter ma też książka Olivera Sacksa, którą czyta się z niesłabnącym zdumieniem wobec tego, jaką potęgą, a także tajemnicą, jest ludzki mózg.
Mnogość stanów, którym towarzyszą halucynacje robi wrażenie. Mogą występować w przypadku migren, epilepsji, parkinsonizmu poprzez psychozy, traumy po bóle fantomowe. Na osobną wzmiankę zasługują zwyczajowo przypisywane schizofrenii „głosy”. Temat halucynacji byłby też niekompletny bez uwzględnienia intensywnych doznań wywoływanych przez narkotyki. A wszelkie duchy, zmory nocne, doświadczenia poza ciałem, a nawet śmierć kliniczną można z łatwością wytłumaczyć halucynacjami. A to wciąż tylko mały fragment tego jak szerokim zagadnieniem są halucynacje.
Autor położył szczególny nacisk na praktyczne ukazanie natury halucynacji. W tym celu przez dekady uważnie przyglądał się i gromadził halucynacyjne doświadczenia swoich pacjentów. W efekcie powstała książka niezwykle bogata w opisy halucynacji poczynione bezpośrednio przez doznające je osoby. Również sam Oliver Sacks nie kryje się z faktem, że halucynacje dotyczyły i jego. Epizody z narkotykami dostarczyły mu tyle samo wrażeń, co kłopotów. Z rozbrajającą szczerością wspomina o tym jak odstawienie środków nasennych doprowadziło go do białej gorączki, którą z początku wziął za objawy schizofrenii. Inne przykłady halucynacji Sacks czerpie wprost z literatury pięknej. Okazuje się, że halucynacje miały wpływ m.in. na twórczość Fiodora Dostojewskiego, Lewisa Carolla czy Edgara A. Poe'ego.
Oliver Sacks - z zawodu neurolog, z zamiłowania pisarz - prowadzi nas w świat alternatywnych rzeczywistości, które każdego dnia są udziałem całej rzeszy ludzi. Jego jawne zaangażowanie oraz wiedza merytoryczna tworzą prozę przystępną i interesującą. Nawet bez specjalnego obeznania w medycynie można bez problemu się w niej odnaleźć i czerpać przyjemność z lektury. Ja cały czas nie mogę wyjść z podziwu do jakich wybryków zdolny jest ludzki mózg, by zwieść i wyprowadzić w pole człowieka. Fascynujące!
Anna Aniszczenko
Oceny
Książka na półkach
- 1 007
- 268
- 89
- 24
- 17
- 14
- 10
- 5
- 4
- 4
Cytaty
Ludzie tworzą narracje z materii snów, które mają zwykłą, realną podstawę fizjologiczną.
OPINIE i DYSKUSJE
książka rewelacyjna ze względu na treść i wyjątkową zdolność autora do gromadzenia niesłychanie ciekawych przypadków działania naszego mózgu i umysłu. Ale może ze względu na to, że jest to jedna z ostatnich książek Sacksa napisana jest dość chaotycznie i powtarzalnie i zostawia jeszcze więcej pytań niż przed przeczytaniem. Natomiast sam temat i ujawnienie różnorodności halucynacyjnych doświadczeń jest fascynujący i dzięki autorowi może trafić do szerszej świadomości społecznej.
książka rewelacyjna ze względu na treść i wyjątkową zdolność autora do gromadzenia niesłychanie ciekawych przypadków działania naszego mózgu i umysłu. Ale może ze względu na to, że jest to jedna z ostatnich książek Sacksa napisana jest dość chaotycznie i powtarzalnie i zostawia jeszcze więcej pytań niż przed przeczytaniem. Natomiast sam temat i ujawnienie różnorodności...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toswietna, polecam
swietna, polecam
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzekrój ówczesnej wiedzy o halucynacjach różnego pochodzenia. Halucynacje wynikające z przyjmowania substancji psychoaktywnych, przejścia wylewów krwi do kreślonych części mózgu, około senne, fantomowe, jednostek chorób psychicznych i inne.
Do tej pory o temacie halucynacji wiedziałem bardzo mało i książka jest świetnym kompendium, jednak brakowało mi trochę bardziej medycznego podejścia do tych kwestii tzn. Jakie substancje i jakie działania w mózgu powodują konkretne typy halucynacji.
Mimo wszystko polecam.
Przekrój ówczesnej wiedzy o halucynacjach różnego pochodzenia. Halucynacje wynikające z przyjmowania substancji psychoaktywnych, przejścia wylewów krwi do kreślonych części mózgu, około senne, fantomowe, jednostek chorób psychicznych i inne.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDo tej pory o temacie halucynacji wiedziałem bardzo mało i książka jest świetnym kompendium, jednak brakowało mi trochę bardziej...
Nie sądziłam, że ta książka będzie dla mnie idealną lekturą dzisiejszej nocy. Przeczytałam ją całą, w jedną, bezsenną noc. Wow! Tego właśnie poszukiwałam. Książka spełniła moje oczekiwania .
Nie sądziłam, że ta książka będzie dla mnie idealną lekturą dzisiejszej nocy. Przeczytałam ją całą, w jedną, bezsenną noc. Wow! Tego właśnie poszukiwałam. Książka spełniła moje oczekiwania .
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPo prostu must have jeśli interesuje Ciebie mózg i jak różne substancje na niego wpływają. Genialne!
Po prostu must have jeśli interesuje Ciebie mózg i jak różne substancje na niego wpływają. Genialne!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo pouczająca lektura. Sacks opisuje bardzo szerokie spektrum halucynacji: od tych towarzyszących parkinsonizmowi czy padaczce, przez halucynacje powodowane przez migreny, te występujące na granicy snu i jawy, wreszcie po halucynacje motoryczne (zaburzenia w postrzeganiu swojego ciała, kończyny fantomowe),a kończąc nawet na halucynacjach dotyczących opuszczania swojego ciała czy przedziwnych rozdwojeniach, gdy jaźń zdaje się funkcjonować w dwóch osobnych postaciach (z których jedna jest halucynacją). Tego jest jeszcze więcej, ale myślę że nie ma co streszczać - naprawdę warto przeczytać tę książkę osobiście.
Bardzo pouczająca lektura. Sacks opisuje bardzo szerokie spektrum halucynacji: od tych towarzyszących parkinsonizmowi czy padaczce, przez halucynacje powodowane przez migreny, te występujące na granicy snu i jawy, wreszcie po halucynacje motoryczne (zaburzenia w postrzeganiu swojego ciała, kończyny fantomowe),a kończąc nawet na halucynacjach dotyczących opuszczania swojego...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKażdy rozdział to historia innego przypadku medycznego. Książka jest ciekawa, jeśli ktoś ma spektrum zainteresowań w obrębie psychiatrii i neurologii to szczególnie warto.
Każdy rozdział to historia innego przypadku medycznego. Książka jest ciekawa, jeśli ktoś ma spektrum zainteresowań w obrębie psychiatrii i neurologii to szczególnie warto.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toByłam zawsze miłośniczką tego autora, a tu niestety duże rozczarowanie. Najzwyczajniej na świecie nudziłam się i z trudem przedzierałam przez kolejne strony. W końcu uznałam, że czeka na mnie zbyt wiele interesujących książek aby męczyć się dalej.
Byłam zawsze miłośniczką tego autora, a tu niestety duże rozczarowanie. Najzwyczajniej na świecie nudziłam się i z trudem przedzierałam przez kolejne strony. W końcu uznałam, że czeka na mnie zbyt wiele interesujących książek aby męczyć się dalej.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toHalucynacje. Większość ludzi skojarzy je z narkotykami i innymi środkami odurzającymi, weźmie za stany silnego upojenia alkoholowego, słynne „białe myszki” bądź wręcz uzna, że dotyczy to tylko osób chorych psychicznie. A tak naprawdę halucynacje ma każdy z nas. Każdy, chociaż raz ich doznał lub dozna. Są niebywale rozpowszechnione i wręcz niekiedy naturalne. Niestety ze względu na ciągle panujący stereotyp mówiący, że halucynacje powstają wtedy, kiedy mamy coś nie tak z głową, ludzie cierpiący na nie, ukrywając się z tym. Boją się pójść do specjalisty, aby tylko nie zamknąć ich na oddziale psychiatrycznym. To straszne. Naprawdę powinno się rozpowszechniać wiedzę o tym zjawisku.
Ja przed sięgnięciem po tą lekturę miałam mgliste pojęcie o halucynacjach, a z pewnością nie wiedziałam nic o ich podłożach ani mnogości form, w jakich występują. Zaintrygowana tytułem i skuszona znanym mi autorem z dwóch innych pozycji, zabrałam się za Halucynacje. Książka dość szybko mnie wciągnęła, pochłaniając w całości.
Sacks ma lekkie pióro. Opowiada o medycznych, neurologicznych aspektach z taką oczywistością, żeby nawet totalny laik zrozumiał temat. Ja akurat się do nich zaliczam i śmiało mogę powiedzieć wszystkim, który obawiają się zbyt fachowego słownictwa, że nie ma się, czego bać, tylko szybko sięgać po lekturę. Autor w prostych słowach przedstawia skomplikowane realia neurologii, jednocześnie robiąc to ta, że osoba obeznana w temacie nie poczuje się urażona ani nie odniesie wrażenia, że czyta książkę dla początkujących. Do tego teksty Sacksa pełne są przypisów i odniesień do innych publikacji. Uważam, że jest to bardzo dobry zabieg. Osoba zainteresowana dalszym badaniem tematu z łatwością jest w stanie odszukać interesujące pozycje. Ponadto styl, jaki autor prezentuje, jest godny pochwały. Nie jest to nudny naukowy tekst, suche fakty z laboratorium. Sacks cytuje pełno wysyłanych do niego prywatnych wiadomości opisujących z pierwszej ręki wrażenia halucynacyjne. Mało tego przetacza również swoje doświadczenia i styczności. To bardzo ubarwia treść, nadając jej większy realizm. Bo nie oszukujmy się dla większości ludzi same pierdu pierdu ze sterylnych pokoi nie jest przekonujące i nie sposób się z tym poczuć jakieś więzi. A opisy Sacksa mają ten niepowtarzalny klimat czegoś namacalnego, realnego, nieoderwanego od codziennego życia. To jest właśnie to coś, dzięki czemu z taką przyjemnością czyta się jego lektury.
Oczywiście nie sposób pominąć tutaj samego fakty, że autor potrafi w bardzo interesujący sposób przeprowadzić czytelnika przez zagadnienie. Nigdy bym nie pomyślała, że halucynacje to taka powszechna sprawa, która towarzysz zwykłym często inteligentnym ludziom. Mało tego, że dzięki nim powstało tak wiele wybitnych dzieł literackich i, że wszystko to, co bierzemy za moce nadprzyrodzone, boskie objawianie, to nic innego jak tylko projekcja własnego mózgu. Ta lektura pozwala otworzyć oczy na wiele różnych zjawisk. Po niej będzie miało się już zupełnie inne spojrzenie na historie o demonach i potworach, legendy i wierzenia starodawnych ludów. Naprawdę wiedza zawarta w Halucynacjach poszerza horyzonty, jednocześnie ukazując, jak potężny jest ludzki mózg. Jego zdolności wykraczają poza rozumowanie. W końcu przez tysiąclecia ludy brały halucynacje za mistyczną moc, będącą tak naprawdę pochodzenia ludzkiego i niemającą nic wspólnego z niematerialnymi przybyszami. Naprawdę lektura jest niesamowita i gorąco ją wszystkim polecam.
Zaraz pewnie będzie, że piszę same poematy na jej temat, a przecież wszystko ma swoje wady. Co do wad to nie znalazłam takich, które by mi przeszkadzały. Jedna drobna uwaga to zabrakło mi tego, co było w Antropologu na marsie, ukazania codziennego życia pacjentów. Tutaj wprawdzie Sacks cytuje przysyłane do siebie fragmenty listów z opisami halucynacji i odczuć, jakie temu towarzyszą. Mamy też wtrącenia typu „halucynacje ukazują się zawsze wieczorami/nie mogę przez nie prowadzić” itp. Jednak troszkę mi brakowało tego wejścia w życie pacjenta i opisanie jego zwykłego codziennego zmagania się z problemami. Jak sobie radzi z halucynacjami w miejscach publicznych, przy osobach, które pierwszy raz widzi, w miejscu pracy. To taka drobnostka, która w żadnych wypadku nie przeszkadza w zachwycaniu się lekturą. Do tego jest marginalna i czasami zostaje wspominanie, co nieco o tym, co opisałam wyżej, lecz według mojego odczucia było tego ciut za mało.
Podsumowując: książkę gorąco polecam każdemu. Niech nikogo nie zraża fakt, że jest napisane przez neurologa, naprawdę nawet osoba niezaznajomiona z nazewnictwem medycznym będzie mogła cieszyć się wartościową lekturą. A wiedza zawarta w Halucynacjach zmieni postrzeganie niektórych spraw.
Halucynacje. Większość ludzi skojarzy je z narkotykami i innymi środkami odurzającymi, weźmie za stany silnego upojenia alkoholowego, słynne „białe myszki” bądź wręcz uzna, że dotyczy to tylko osób chorych psychicznie. A tak naprawdę halucynacje ma każdy z nas. Każdy, chociaż raz ich doznał lub dozna. Są niebywale rozpowszechnione i wręcz niekiedy naturalne. Niestety ze...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka w fascynujący sposób pomaga w zrozumieniu halucynacji dotyczących praktycznie wszystkich zmysłów człowieka. Szczególnie tych, dotyczących "słyszenia głosów", które tak często były mylone z zaburzeniami o podłożu psychiatrycznym, nie neurologicznym. Zdecydowanie polecam osobom zafascynowanym zagadkami ludzkiego umysłu.
Książka w fascynujący sposób pomaga w zrozumieniu halucynacji dotyczących praktycznie wszystkich zmysłów człowieka. Szczególnie tych, dotyczących "słyszenia głosów", które tak często były mylone z zaburzeniami o podłożu psychiatrycznym, nie neurologicznym. Zdecydowanie polecam osobom zafascynowanym zagadkami ludzkiego umysłu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to