rozwińzwiń

Katarzyna Wielka. Prawda i mit

Okładka książki Katarzyna Wielka. Prawda i mit Andrzej Andrusiewicz
Okładka książki Katarzyna Wielka. Prawda i mit
Andrzej Andrusiewicz Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
688 str. 11 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2012-11-28
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-28
Liczba stron:
688
Czas czytania
11 godz. 28 min.
Język:
polski
Tagi:
katarzyna wielka prawda i mit rosja władza caryca biografie znane i nieznane
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
48 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
714
714

Na półkach: , , ,

"Traktujące o Katarzynie opracowanie historyczne, od najdawniejszych po najnowsze, wywołują krańcowo różne interpretacje, zarówno w sferze osobowościowej, jak i roli, jaką odegrała w najważniejszych problemach epoki. Gdy się chce poznać tę niepospolitą kobietę, koniecznie trzeba sięgnąć do materiałów źródłowych i zapoznać się z najważniejszą literaturą. [...]
Zapoznawszy się z wszechstronną bazą źródłową i literaturą, starałem się możliwie dokładnie zrekonstruować życie i działalność państwową Katarzyny, interpretując je sine ira et studio. Pragnę pokazać człowieka w pełnym wymiarze, bez apriorycznych sądów i ocen. Nie chcę być adwokatem ani oświeconej despotki, ani anioła, gdyż nie była ani jednym, ani drugim".

W swojej książce Andrzej Andrusiewicz spróbował w miarę obiektywnie podejść do tematu panowania Katarzyny II, której życie osobiste i decyzje polityczne do dziś budzą wiele kontrowersji. Osobiście uważam, że autorowi się to udało, a niniejsza książka jest jednym z lepszych opracowań dotyczących tego okresu w dziejach Rosji, z jakim miałam styczność.

Każdy z tematów poruszanych przez autora jest opisany w wyczerpujący sposób. Dotyczy to zarówno spraw osobistych władczyni jak i polityki czy wojen, więc osoby mniej zainteresowane opisem bitew czy zawiłości dyplomatycznych, mogą być trochę znudzone.

Dla poszukujących pikantnych kąsków znajdzie się również rozdział dotyczący spraw intymnych carycy, jednak rozprawia się on z legendą dotyczącą alkowy Katarzyny II. Swoboda obyczajowa wyższych sfer Rosji wcale nie wykraczała poza normy dworów europejskich. Co więcej, gdy to Katarzynę podejrzewa się o największą rozwiązłość i bezpruderyjne zaspokajanie swoich żądz, dowiadujemy się np., że jeden z jej faworytów - Potiomkin, wdał się w skandaliczny romans z dwiema córkami swojej siostry!

Książka ta jest opracowaniem obszernym, ale i przystępnym. Polecam ją każdemu czytelnikowi, który chciałby zapoznać się bliżej z życiem i panowaniem Katarzyny Wielkiej.

"Traktujące o Katarzynie opracowanie historyczne, od najdawniejszych po najnowsze, wywołują krańcowo różne interpretacje, zarówno w sferze osobowościowej, jak i roli, jaką odegrała w najważniejszych problemach epoki. Gdy się chce poznać tę niepospolitą kobietę, koniecznie trzeba sięgnąć do materiałów źródłowych i zapoznać się z najważniejszą literaturą. [...]
Zapoznawszy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
627
627

Na półkach:

Książka rzetelna i szczegółowo opisująca realia, w jakich przyszło mało znaczącej niemieckiej księżniczce stanąć na czele ogromnego kraju i przyczynić się do stworzenia podwalin jego potęgi.

Z książki wyłania się obraz doskonałego polityka, tytana pracy, reformatora, który swoje poglądy musiał dopasować do feudalnego rosyjskiego systemu, jeśli nie chciał paść ofiarą przewrotu pałacowego, dobrego specjalisty od zjednywania sobie europejskiej opinii społecznej, lecz niestety z tego obszernego dzieła nie dowiemy się praktycznie niczego o władczyni, jako o człowieku. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi w odniesieniu do ponad 600 stron objętości, w biografii Katarzyny znalazłam stosunkowo mało o samej Katarzynie, o jej codziennych zwyczajach, ulubionych rozrywkach, strojach, zwykłych ludzkich słabościach, charakterze, przyczynie kiepskich relacji z jedynym synem. Na przykład o tym, że pijała kawę mamy okazję dowiedzieć się z jednego z ostatnich rozdziałów, który krok po kroku opisuje okoliczności jej śmierci. Więc choć książka jest naprawdę skarbnicą informacji o Rosji i rosyjskim społeczeństwie z drugiej połowy XVII wieku, to pod względem ciekawostek dotyczących tylko i wyłącznie samej Katarzyny może rozczarować.

Książka rzetelna i szczegółowo opisująca realia, w jakich przyszło mało znaczącej niemieckiej księżniczce stanąć na czele ogromnego kraju i przyczynić się do stworzenia podwalin jego potęgi.

Z książki wyłania się obraz doskonałego polityka, tytana pracy, reformatora, który swoje poglądy musiał dopasować do feudalnego rosyjskiego systemu, jeśli nie chciał paść ofiarą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
262
248

Na półkach:

Katarzyna Wielka była jedną z największych i najpotężniejszych monarchiń w historii Europy. Była Niemką. Na dwór rosyjski trafiła, by sprawować drugorzędną rolę u boku męża, kandydata do tronu – Piotra III . Jednak dzięki determinacji osiągnęła wymarzony cel.

Kim była? Na pewno ambitną, żądną władzy kobietą. Przez lata uczyła się polityki, dworskich gierek, dyplomacji. Gdy nadarzyła się odpowiednia sytuacja potrafiła uderzyć. Szczęście jej sprzyjało. Zdobyła wymarzony tron. Żelazną ręką trzymała władzę i sprawowała ją przez ponad trzydzieści lat. Przeprowadzała w Państwie odważne reformy, bazując na myśli oświeceniowej. Jednak jej życie to nie jedynie polityka. „Katarzyna Wielka” wprowadzała również, z detalami, w świat dworskich intryg. Książka pokazuje zakulisowe życie władczyni. Jej liczne romanse, podboje miłosne.

Andrusiewicz napisał solidną, przejrzystą biografię. Poprzedzona wnikliwą, rzetelną analizą tematu. Wystarczy spojrzeć na bibliografię. Pomimo pokaźnej objętości autorowi udało się stworzyć przystępną w odbiorze opowieść o carycy Katarzynie. To należy przeczytać.

Źródło: www.zzyciaksiazek.blogspot.com

Katarzyna Wielka była jedną z największych i najpotężniejszych monarchiń w historii Europy. Była Niemką. Na dwór rosyjski trafiła, by sprawować drugorzędną rolę u boku męża, kandydata do tronu – Piotra III . Jednak dzięki determinacji osiągnęła wymarzony cel.

Kim była? Na pewno ambitną, żądną władzy kobietą. Przez lata uczyła się polityki, dworskich gierek, dyplomacji. Gdy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
72
68

Na półkach:

Zaczynając tę książkę oczywiście wiedziałam co nieco o Katarzynie Wielkiej, chyba to, co każdy, że byłą rozpustna, okrutna, załatwiła Polskę.. Nie każda z tych obiegowych opinii znalazła swe potwierdzenie po lekturze. Na pewno Katarzyna była tragiczną postacią dla naszego kraju (choć przyznać należy, że po prostu wykorzystała naszą słabość, zrobiłby na jej miejscu tak samo pewnie każdy inny władca),dla Rosjan jednak i Rosji była władczynią, którą należy oceniać bardzo pozytywnie. Zaskoczyła mnie mądrość tej kobiety, jej pracowitość i upór w dążeniu do celu. Ciekawa, wielostronna postać i ot ym jest właśnie ta książka.

Zaczynając tę książkę oczywiście wiedziałam co nieco o Katarzynie Wielkiej, chyba to, co każdy, że byłą rozpustna, okrutna, załatwiła Polskę.. Nie każda z tych obiegowych opinii znalazła swe potwierdzenie po lekturze. Na pewno Katarzyna była tragiczną postacią dla naszego kraju (choć przyznać należy, że po prostu wykorzystała naszą słabość, zrobiłby na jej miejscu tak samo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
104
45

Na półkach: , ,

Książkę kupiłam w promocji, za jedyne 9,99zł. Oryginalna cena wynosiła 54,90zł i jeśli mam być szczera, nie jest tyle warta. Wydanie jest ładne, sztywna oprawa nie pozwala na zbytnie zaginanie rogów. Środek wzbogacony jest m.in. portretami samej carycy, jej męża Piotra - na błyszczącym papierze. Do pozostałych stron został użyty papier ekologiczny, więc są cienkie i czasami przebija przez nie tusz. Na końcu książki znajdują się dodatkowe informacje: dodatek genealogiczno-chronologiczny, indeks nazwisk oraz bardzo obszerna bibliografia.
Nie można zarzucić autorowi braku przygotowania do pisania. Książka bogata jest we wszelkiego rodzaju opisy, cytaty i całe mnóstwo faktów. Z początku skłonna byłam dać wyższą ocenę, gdyż zapowiadała się naprawdę ciekawie. Historia zaczęła się od lat młodości Katarzyny, które nie są tak łatwo dostępne w internecie. Pomyślałam wtedy, że na pewno jej życie mnie pochłonie. Z czasem jednak robiłam się coraz bardziej znużona. Coraz więcej faktów, faktów i jeszcze więcej faktów. Wiadomo, że na tym polega biografia danej osoby, ale uważam, że autor mógł pozwolić sobie na jakieś komentarze, a nie pozostać tylko przy oschłym stylu. Poza tym w całej tej biografii brakowało mi samej Katarzyny. Andrusiewicz skupiał się na pozostałych postaciach, wynikach bitew itp.
Dla miłośników historii ta książka będzie dobrym dodatkiem. Dla przeciętnego czytelnika, jak ja, z czasem zrobi się nużąca. Nie daję niższej oceny, gdyż pomimo tej „oschłości” jest dobrym źródłem wiedzy.

Książkę kupiłam w promocji, za jedyne 9,99zł. Oryginalna cena wynosiła 54,90zł i jeśli mam być szczera, nie jest tyle warta. Wydanie jest ładne, sztywna oprawa nie pozwala na zbytnie zaginanie rogów. Środek wzbogacony jest m.in. portretami samej carycy, jej męża Piotra - na błyszczącym papierze. Do pozostałych stron został użyty papier ekologiczny, więc są cienkie i czasami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
181
121

Na półkach: ,

Książka stawia carycę w troche innym świetle niż wszystkie obiegowe opinie. Moim zdaniem dobry dokument. A po za tym Rosja to stan ducha a nie narodowość.

Książka stawia carycę w troche innym świetle niż wszystkie obiegowe opinie. Moim zdaniem dobry dokument. A po za tym Rosja to stan ducha a nie narodowość.

Pokaż mimo to

avatar
1140
950

Na półkach:

Andrzej Andrusiewicz to historyk i politolog, jest autorem wydanych w Świecie Książki ,,Carów i cesarzy Rosji" , ,,Iwana Groźnego", ,,Dymitra Samozwańca i Maryny Mniszech" oraz ,,Piotra Wielkiego".

Katarzyna Wielka to niemiecka księżniczka, która została rosyjską cesarzową. Istnieje jednak wiele faktów z jej życia niezrozumiałych dla historych, wiele informacji o kobiecie do teraz nie znamy. Fryderyk II chciał posłużyć się Joanną Elżbietą i jej córką - miały być rzeczniczkami Prus. Obie kobiety wyjechały na Wschód, wcześniej jednak udały się do Berlina, gdzie przebywały tydzień. Następnie pod nieprawdziwymi nazwiskami udały się w dalszą podróż. Natalia Łopuchina nienawidziła Elżbiety, tamta postanowiła się na niej zemścić, doprowadzając do zresztowania kobiety i jej męża. Wkrótce potem Katarzyna została żoną Piotra, choć z góry było wiadome, że ich małżeństwo skazane było na niepowodzenie...

Książka w swoim założeniu miała stać się biografią Katarzyny Wielkiej. W efekcie jest opisanych bardzo dużo szczegółów z życia otaczających ją ludzi. Informacje o samej królowej pojawiają się stosunkowo późno.

Przyznam szczerze, że jestem tą książką ogromnie zawiedziona. Gdy tylko zobaczyłam, że istnieje ta pozycja od razu zapragnęłam ją mieć w swojej biblioteczce i na szczęście mi się to udało. Teraz jednak tego żałuję.

Pozycja nie jest nawet za bardzo interesująca. Język jst strasznie zawiły, nie można się odnaleźć w fabule. Mi sięczytało strasznie ciężko i bez żadnego zainteresowania, z trudnem dobrnęłam do końca.

Bardzo interesują mnie rosyjscy władcy i realia, w których żyli. Spodziewałam się po tej pozycji zupełnie czegoś innego, więcej informacji, ciekawych zwrotów akcji. Książka moim zdaniem nie należy jednak do najbardziej udanych.

,,Katarzyna Wielka. Prawda i mit" to niezbyt udana biografia Katarzyny Wielkiej. Myślę, że możecie ją przeczytać tylko po to, aby sprawdzić, jakie będą Wasze odczucia po skończeniu tej pozycji.

Moja ocena : 5/10

Andrzej Andrusiewicz to historyk i politolog, jest autorem wydanych w Świecie Książki ,,Carów i cesarzy Rosji" , ,,Iwana Groźnego", ,,Dymitra Samozwańca i Maryny Mniszech" oraz ,,Piotra Wielkiego".

Katarzyna Wielka to niemiecka księżniczka, która została rosyjską cesarzową. Istnieje jednak wiele faktów z jej życia niezrozumiałych dla historych, wiele informacji o kobiecie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  140
 • Przeczytane
  67
 • Posiadam
  41
 • Teraz czytam
  8
 • Historia
  6
 • Biografie
  4
 • Chcę w prezencie
  4
 • Historia Rosji
  3
 • Romanowowie
  2
 • historia
  2

Cytaty

Więcej
Andrzej Andrusiewicz Katarzyna Wielka. Prawda i mit Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także