Drugi raz dookoła świata
- Kategoria:
- literatura podróżnicza
- Wydawnictwo:
- Fundacja Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego
- Data wydania:
- 2010-12-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-12-10
- Liczba stron:
- 152
- Czas czytania
- 2 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-6203-9-036
- Tagi:
- żeglarstwo podróże dookoła świata
"Pod wieloma względami był to niezwykły rejs; Baranowski jako jedyny Polak dwukrotnie opłynął świat, powtórnie prawie 30 lat po pierwszym wyczynie, i nowa publikacja jest plonem tej podróży. W tym czasie zmieniło się chyba wszystko, ale na kartach tej książki odnajdujemy echa pierwszej wyprawy dziś oglądane z dalekiej perspektywy.
Autor czasem wraca do tamtego rejsu, czasem czyni to między wierszami, ale zawsze z dystansem wobec siebie. Baranowski pisze zajmująco, to oczywiste, ale w tej książce dokonał rzeczy niebywałej. Napisał bardzo ciekawą książkę o monotonnym rejsie.
U autora wszystko może stać się interesujące i warte opisania - nawet bączek kolebiący się przy burcie.
Jedna rzecz zasługuje jednak na szczególną uwagę. Autor zaplanował swój rejs i z żelazną konsekwencją do niego zmierzał, a następnie bezawaryjnie, mimo nie pierwszej już młodości, ukończył.
Do pisarskiego dorobku doszła jeszcze jedna książka, którą z pewnością warto przeczytać."
Marek Słodownik "Rejs", 2003
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 30
- 13
- 8
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Tytuł dokładnie wyjaśnia o czym jest ta książka. Drugi raz dookoła świata to relacja sześćdziesięciodwuletniego Krzysztofa Baranowskiego z realizacji jego postanowienia ożeglowania świata ponownie. Wyprawę tę opisuje zupełnie inaczej niż Drogę na Horn, czyli opowieść o swoim “pierwszym razie”, bo też i drugi raz był w większości inny.
Przede wszystkim różnica polegała na tym, że tym razem wybrał inną trasę, spokojniejszą, przez kanał Panamski. To był przełom 1999 i 2000, a więc także inne czasy w porównaniu do lat ‘70. Świat stał już przed Polakami otworem, więc na postojach Baranowskiego odwiedzali bliscy i przyjaciele.
Wszystko to sprawiło, że to była raczej podróż sentymentalna, a nie nastawiona na podbój, jak poprzednio. Autor pisze, że właściwie to były długie momenty, kiedy właściwie nic się nie działo. Tylko wiatr w żaglach i prędkość. Nudnawo. Nie było zbyt wielu emocji związanych z bezpośrednim natychmiastowym zagrożeniem, miał więc czas zastanawiać się nad innymi rzeczami.
Rozmyślania samotnika
Kapitan często wspomina o strachu. Zaryzykuję tezę, że strach jest jednym z głównych motywów tej książki. Pierwszy rozdział się od niego zaczyna. Później autor wraca do tego uczucia jeszcze wiele razy.
Strach właściwie jest stałym towarzyszem Baranowskiego. Pojawia się przed każdym kolejnym rejsem i dotyczy wielu rzeczy: ciemności, nagłego wierzgnięcia jachtu na fali, jednego kroku za daleko, w wyniku których żeglarz znalazłby się poza jachtem i z pewnością tego nie przeżył.
Piraci
Ale poza stałym lękiem związanym ze “zwykłymi” niebezpieczeństwami żeglowania, pojawiło się w tym rejsie także bardziej bezpośrednie zagrożenie ze strony współczesnych piratów. Baranowski dość dużo miejsca poświęca na opisanie tego zjawiska oraz dużo energii na to, żeby ich uniknąć (i nic dziwnego).
Szczególnie, że żeglarz, który płynął niedługo przed Baranowskim nie miał szczęścia i spotkanie z piratami przypłacił życiem. Na szczęście Kapitanowi udaje się przemknąć nocą przez zagrożone okolice.
Kolejny rejs
Baranowski wypływając w ten rejs był już żeglarzem bardzo doświadczonym w pływaniu w różnych konfiguracjach. Dzięki temu udało się zapewne uniknąć większości “przyziemnych” problemów z pierwszej wyprawy. Dlatego też książka ta nie zawiera wielu opisów technicznych.
Są tu raczej historie “unikalne”, jak ta, gdy zacumował w miejscu, które było oznaczone, żeby tam nie cumować. A później miał przez to problemy. Baranowski pisze też, że nawet jeśli, trasa była łatwiejsza, to ten rejs ogólnie był trudniejszy. Między innymi dlatego, że jacht, czyli Lady B. był przewidziany na więcej osób do obsługi i nie tak dobrze dopasowany do potrzeb samotnika, jak Polonez. A i sam Kapitan miał nieco więcej lat, niż za pierwszym razem.
Wiek jest w głowie
Ta książka oraz w ogóle znajomość z Kapitanem zmieniła moje postrzeganie wieku i możliwości ludzkich. Zauważyłam, że pojęcie “starości” nabrało dla mnie zupełnie innego znaczenia.
Jestem przekonana, że nawet słuszny wiek nie musi świadczyć absolutnie o niczym, zaś poczucie starości nie zależy od liczby przeżytych lat, nawet jeśli jest ich wiele. Kapitan Krzysztof Baranowski jest tego najlepszym dowodem.
Tytuł dokładnie wyjaśnia o czym jest ta książka. Drugi raz dookoła świata to relacja sześćdziesięciodwuletniego Krzysztofa Baranowskiego z realizacji jego postanowienia ożeglowania świata ponownie. Wyprawę tę opisuje zupełnie inaczej niż Drogę na Horn, czyli opowieść o swoim “pierwszym razie”, bo też i drugi raz był w większości inny.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzede wszystkim różnica polegała na...
Nie jest to najgorsza książka, ale najlepsza z pewnością także nie. Jak sam autor stwierdził, podczas tego rejsu niewiele się działo.
Lubię literaturę marynistyczną, ale ta nie przypadła mi do gustu.
Nie jest to najgorsza książka, ale najlepsza z pewnością także nie. Jak sam autor stwierdził, podczas tego rejsu niewiele się działo.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toLubię literaturę marynistyczną, ale ta nie przypadła mi do gustu.
Baranowski tym razem płynie na spokojnie. Tu nie chodzi o wyczyn (choć rejs ten jak najbardziej jest godny szacunku),bardziej o refleksję i żeglugę ze samym sobą. Książka pełna humoru, autorefleksji i ciekawostek żeglarsko-geograficznych. Warto dać się zabrać kapitanowi Baranowskiemu na rejs, bo jest nie tylko świetnym żeglarzem, lecz także utalentowanym narratorem.
Książka nie odkrywa niczego nowego, ale polecam ją wszystkim miłośnikom żeglarstwa i tym, którzy chcą do nich dołączyć.
Baranowski tym razem płynie na spokojnie. Tu nie chodzi o wyczyn (choć rejs ten jak najbardziej jest godny szacunku),bardziej o refleksję i żeglugę ze samym sobą. Książka pełna humoru, autorefleksji i ciekawostek żeglarsko-geograficznych. Warto dać się zabrać kapitanowi Baranowskiemu na rejs, bo jest nie tylko świetnym żeglarzem, lecz także utalentowanym narratorem....
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to