Dzieje Grzecznego Chłopczyka

FSNZ
2010-01-01
1956-01-01
6 min.

Dzieje grzecznego i niegrzecznego chłopczyka to krótka opowiastka , raczej nie dla dzieci . Historie napisane ciekawym językiem, polecam jako przerywnik między lekturami.

Wyzwanie Czytelnicze na czerwiec.

Ojciec Tomka Sawyera i Hucka Finna powołał do życia kolejnych dwóch chłopców: Grzecznego... i Niegrzecznego Chłopczyka. Ponieważ „Dziejów niegrzecznego chłopczyka” nie ma w bazie LC, napiszę tu o nich obu. Tym bardziej, że opowiastki zyskują, gdy czyta się je razem, choć wydane są oddzielnie.
Grzeczny chłopczyk to zawsze postępujący właściwie Jacob, który wzoruje się na bohaterach religijnych czytanek ze szkółki niedzielnej, bardzo chce im dorównać, jest „tak uczciwy, że aż śmieszny". Czyni tylko dobro i wychodzi na tym jak Zabłocki na mydle. Ginie od kopsa wymierzonego mu przez rozwścieczonego dozorcę.
Niegrzeczny chłopczyk to Jim, który psoci i grzeszy ile wlezie, czyniąc zło na prawo i lewo. Nie jakieś tam fiki-miki, tylko prawdziwe, najobrzydliwsze zło. Nigdy nie ponosi konsekwencji swych czynów, zawsze spada na cztery łapy. Żyje długo, a „żadnemu grzecznemu chłopcu z podręczników szkółek niedzielnych nigdy się nie wiodło tak dobrze, jak temu bezbożnemu, zaczarowanemu Jim’owi".
Lektura jest niewychowawcza i promuje nieetyczne zachowania, gdyby ją czytać na serio. Z drugiej strony zaskakująca i dowcipna. Bo to urocza humoreska sprzed ponad stu lat. Autor, który w dzieciństwie musiał być nie lada urwisem, a potem zapewne niezłym awanturnikiem, zaprasza na zaskakujące spotkania z nietuzinkowymi chłopcami puszczając równocześnie oko do czytelnika.

Obie opowiastki tak króciutkie, że kawa nie zdąży ostygnąć, a tu już koniec lektury. Można je nieodpłatnie ściągnąć na czytnik z Woblinka lub po prostu przeczytać w sieci.

Wyzwanie Czytelnicze na czerwiec.

Grzeczny chłopczyk to zawsze postępujący...

Króciutkie opowiadanie, słodkie i z morałem.

Króciutkie opowiadanie, słodkie i z morałem.

Jacob chce postępować dobrze aby pójść do Nieba, ale wszystko układa się mu inaczej.

• Młodzieżowe
  • Dawniej