Myśleć efektywnie, czyli jak sprawniej rozwiązywać problemy i osiągać cele

Okładka książki Myśleć efektywnie, czyli jak sprawniej rozwiązywać problemy i osiągać cele Art Markman
Art Markman Wydawnictwo: Edgard poradniki
poradniki
Edgard
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7788-138-5

Bądź sprytny

Książka pomaga w zdobyciu techniki pogłębiania wiedzy, utrwalania nowych nawyków, z przyjemnością ją czytałam, super, że autor przytacza sporo przykładów zdecydowanie jest to pomocne w przyswajaniu tej książki.

Książka bez większej wartości dodanej, szczególnie dla osób, które miały już okazję przeczytać kilka o podobnej tematyce. Mam wrażenie, że całość można było skondensować na 15 stronach.

Bez problemu znalazłabym tysiące osób, które mają wyższe IQ ode mnie. Czy to oznacza, że jestem głupsza, mniej inteligentna? Wiele osób pewnie stwierdzi, że tak. Art Markman jest innego zdania, a do tego podaje przykłady. Tłumaczy także, że testy na IQ nie zawierają „życiowych” pytań i dlatego nie mogą być podstawą do takiej oceny. Ktoś z bardzo wysokim IQ może nie radzić sobie z codziennością. Może mieć najlepsze oceny ze wszystkich przedmiotów, ale nigdy nie odnajdzie życiowej pasji. Ktoś o mniejszym IQ, może odnaleźć swoją pasję, rozwijać ją i osiągnąć sukces. Tak naprawdę nie ma reguł, a IQ wcale nie jest takie istotne. Kluczową sprawą jest sprytne myślenie.

Znasz kogoś, kto przez całe zajęcia/prezentację/lekcję siedzi bez ruchu i przez cały czas jest skupiony? Ja nie. Sama zwykle bazgrałam coś na marginesie albo bawiłam się długopisem. Dla nauczycieli czy wykładowców to obraza honoru, oznaka, że się nudzę. A jak jest według Markmana? Takim zachowaniem podświadomie poprawiam moją skuteczność zapamiętywania.

To tylko dwa przykłady, które wyniosłam z tej książki. To co do tej pory było krytykowane i źle widziane, nagle stało się czymś normalnym i pozytywnym. Każdy czytający tę książkę, odnajdzie opisane nawyki, które posiada (być może sam uważa je za złe lub ciągle słyszał, że tak jest) i nagle dowie się, że bardzo dobrze robi lub jest na dobrej drodze do poszerzenia swojej wiedzy.

Kolejna sprawa – nie odganiajmy od siebie pojawiającego się pytania „dlaczego”. Drążmy to, zastanawiajmy się nad tym, pytajmy innych albo starajmy się rozwiązywać nowy problem za pomocą już posiadanej przez nas wiedzy. To właśnie sprytne myślenie.

Autor w przystępny sposób rozwija ten temat, daje mnóstwo porad, które nie są oderwane od naszej rzeczywistości lub niemożliwe do wykonania. W tekst wplata historie różnych ludzi: wynalazców, znanych naukowców, swoich znajomych, co jeszcze bardziej przekonuje do dalszej lektury. Czego dowiemy się z kolejnych rozdziałów? Np. jak sobie radzić
z wszechobecnym „efektem orzeszków ziemnych” – celowo nie piszę o co chodzi, by każdy mógł się przekonać, że też go to dotyka. ;) Jest tu także wyczerpujący poradnik na temat przygotowywania publicznych prezentacji.

W przypadku tej książki przyczepię się do jednej, istotnej sprawy… jest stanowczo za krótka. Domagam się większej ilości mądrych poradników, dzięki którym czytelnik czuje się lepiej – taki postulat na koniec.

Alicja Knapik

Zanim sięgnęłam po ten poradnik, długo zastanawiałam się czy można nauczyć się myśleć efektywnie? Według autora tej książki jest to możliwe. Czy faktycznie można wyćwiczyć w sobie tzw. smart thinking? Trochę trudno mi było w to uwierzyć, bowiem inteligencja (w znaczeniu ogólnym, a nie książkowym) jest albo jej nie ma. Co na to autor książki?

Autorem poradnika "Myśleć efektywnie, czyli jak sprawniej rozwiązywać problemy i osiągać cele" jest psychologiem, autorem wielu artykułów naukowych z pogranicza nauk kognitywnych, a także konsultantem firmy Procter & Gamble. Nie mam najmniejszej wątpliwości, iż człowiek z takim dorobkiem zawodowym potrafi myśleć efektywnie i wykorzystywać tę zdolność w codziennych sytuacjach. Po lekturze książki nie wątpię także w jego wiedzę teoretyczną na ten temat. Książka to świetny zbiór teorii na temat możliwości ludzkiego umysłu. To głównie na tym temacie skupia się autor. Pokazuje nam (na licznych przykładach) jak wielu ludzi sukcesu potrafi wykorzystać swój potencjał i w jaki sposób przekształcają z pozoru proste myśli w rewolucyjne idee.

Czy jednak po przeczytaniu tej książki będzie nam łatwiej osiągnąć wybrany cel? Nie do końca. Sam autor pisze o tym, jak ważna w naszym życiu jest świadomość tego, że nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń w poszerzaniu naszej wiedzy. Więc co stoi na przeszkodzie? Zapewne brak motywacji, brak pewności siebie czy presja otoczenia. Autor pokazuje nam w jaki sposób możemy wykorzystać to co wiemy i potrafimy najlepiej. Czasami bowiem samy nie wiemy ile drzemie w nas potencjału, które nie miał nigdy szansy wyjść na światło dzienne.

Komu można polecić ten poradnik? Przede wszystkim młodym i dynamicznym ludziom, uczniom i studentom, osobom, które myślą o założeniu własnego biznesu i wszystkim tym, których ciekawią tajniki naszego mózgu i jego możliwości.

Autorem poradnika "Myśleć...

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Tym razem przyszło mi się zmierzyć z książką traktującą o tematyce całkowicie mi nie znanej. Myślę, że nie tylko ja nie miałem pojęcia, co oznacza smart thinking. Publikacja jest pionierska. Jako pierwsza w Polsce podjęła zagadnienie sprytnego myślenia. Autorem jest dr Art Markman - wykładowca psychologii oraz marketingu na Uniwersytecie w Teksasie. Ma on za sobą ponad 125 rozpraw naukowych! Nie musimy się jednak martwić, że "Myślenie efektywne" jest skierowane do specjalistów z tej dziedziny. Książka ma formę eseju. Na pewno nie natkniemy się na terminy nam nie znane, a które nie zostały wystarczająco zrozumiale wyjaśnione.

Pierwszy rozdział tłumaczy czym jest smart thinking. Polecam uważnie przeczytać ten fragment książki. Jest on kluczowy do zrozumienia całości. Czytanie więc przy włączonym telewizorze i pogaduszki z koleżanką odpadają ;) Kolejne działy przybliżają ideę sprytnego myślenia, ukazują jej szerokie zastosowania, wyjaśniają jak wykorzystać przyswojoną wiedzę w praktyce oraz przekazać ją innym.

Wydawnictwo Samo sedno jak zwykle podołało stronie technicznej. Przed każdym rozdziałem jest krótka zapowiedź, a na końcu podsumowanie zgromadzonej w danej części wiedzy. Cieszy mnie to, że wydawnictwo nie tylko promuje techniki szybkiej nauki, zarządzania czasem czy sprytnego myślenia, ale także stosuje się do nich. Nie znajduję rozbieżności między propagowanymi teoriami, a praktyką. Powszechnie wiadomo przecież, że wcześniejsze zaznajomienie się z tematem pozwala na lepsze zrozumienie treści, a podsumowanie najważniejszych tez na szybsze ich przyswojenie.

Recenzję pragnę zakończyć pięknym cytatem znalezionym w książce. Zaznaczyłem na razie stronę, na której się znajduję. Zamierzam jednak przepisać go na zakładki do książek lub stworzyć osobną kartę mu poświęconą. Myśl ta związana jest z moją ulubioną dziedziną wiedzy. Przejdę jednak do rzeczy. Cytat brzmi: "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie" (str. 114). Autorem tych słów jest George Santayana.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Książka poświęcona jest zagadnieniu myślenia efektywnego (smart thinking) – jednej z najbardziej cenionych obecnie na świecie zdolności człowieka, dzięki której można lepiej radzić sobie z problemami i sprawnie odnajdywać kreatywne rozwiązania. Autor publikacji, dr Art Markman, korzystając z najnowszych odkryć w zakresie psychologii poznawczej oraz innych dziedzin nauki, udowadnia, że myślenia efektywnego można, a nawet trzeba się nauczyć.

Poradnik to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce wykorzystać swój potencjał, myśleć w sposób innowacyjny oraz osiągać wyznaczone cele. Polecany jest wszystkim tym, których interesuje własny rozwój i wykorzystanie psychologii do poprawy jakości życia.

Każdy z nas chciałby wiedzieć jak sprawnie rozwiązywać problemy i osiągać zamierzone cele. Niestety nie zawsze nam się to udawało, ale właśnie w tej sytuacji przychodzi nam na pomoc wydawnictwo Samo Sedno z książką "Myśleć efektywnie", czyli pierwszą publikacją, która zajmuje się metodą smart thinking.

Książka została podzielona na osiem rozdziałów. W pierwszym dowiemy się czym właściwie jest samo zagadnienie sprytnego myślenia, a następnie nauczymy się kształtować sprytne nawyki. Trzeci rozdział pokaże nam świadomość swoich możliwości, a kolejny odpowie na pytanie: Czym jest wiedza ogólna? Ostatnie kilka rozdziałów zostało poświęcone tworzeniu porównań, sposobom skutecznego zapamiętywania, strategii sprytnego myślenia w praktyce i tworzeniu kultury sprytnego myślenia. Brzmi trochę trudno, nieprawdaż? Jednak tym nie musicie się przejmować. Sam język książki jest bardzo przyjemny i, mimo trudnych nazw rozdziałów, możemy momentalnie zdać sobie sprawę z tego, o co chodzi autorowi.

Art Markman bardzo drobiazgowo i z pasją podchodzi do zagadnienia smart thinking. Dowiemy się w tej publikacji naprawdę wielu przydatnych rzeczy, np. będziemy mogli uświadomić sobie jakie zdolności sami posiadamy i poznamy własny mózg. Dowiemy się również jaka metoda zapamiętywania informacji będzie dla nas najlepsza. Jednak nie chodzi tutaj o same zagadnienia poruszane w książce. Sama publikacja jest ułożona tak, że nie sposób się niczego nie nauczyć. Nawet jeśli chcielibyśmy po prostu ją przeczytać to i tak wiele informacji wejdzie nam do głowy. Mi naukę ułatwiło podsumowanie, w którym zostały zebrane informacje z całego rozdziału. Dzięki takiej budowie książki czytelnik może się szybciej nauczyć i wszystko jest bardziej uporządkowane oraz sprzyjające nauce.

Jak już wcześniej mówiłam - ja kocham każdy poradnik tego wydawnictwa, dlatego dla mnie zawsze każdy będzie świetny. Jeśli tylko chce się poznać zagadnienia, które porusza ta książka, to ten poradnik będzie dla kogoś niezmierzoną kopalnią wiedzy. Od zawsze interesował mnie nasz mózg, myślenie, zapamiętywanie oraz wszystko, co jest z tym związane. Jeśli i wy podzielacie moje zainteresowanie to ta pozycja będzie dla Was idealna. Ale nie tylko miłośnik poznawania umysłu i własnych umiejętności znajdzie tutaj coś dla siebie. To pozycja obowiązkowa dla każdego, gdyż dzięki tej książce, oraz innym produktom tego wydawnictwa, możecie polepszyć swoje życie. Jak dla mnie ten poradnik jest genialny i będę go polecać każdemu, kogo tylko spotkam.

fektywne myślenie przyda nam się nie tylko podczas nauki. Jest ono także nieocenione w życiu codziennym. To dzięki niemu łatwiej jest nam dążyć do wyznaczonych sobie celów, rozwiązywać problemy i znajdować wyjście z podbramkowych sytuacji. Jeśli nie uważasz, że nie potrafisz w ten sposób myśleć, a chciałabyś posiąść taką umiejętność to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Sprytne myślenie nie jest wrodzone, możemy się go nauczyć! Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu na zapoznanie się z publikacją Art'a Markman'a - psychologa zajmującego się kognitywistyką.

Jako studentka psychologii nie znosiłam zajęć z psychologii poznawczej. Prawdopodobnie przyczyniły się do tego niezrozumiałe slajdy, ściana tekstu i nawał informacji. Nie rozumiałam jak nabytą wiedzę na zajęciach mogę przełożyć na praktykę. Przez pięć lat studiów jednak zaczęłam rozumieć, że psychologia jako całość bez psychologii poznawczej nie miałaby racji bytu.

Markman w doskonały sposób wyjaśnia czytelnikowi na czym polega efektywne myślenie. Dla mnie jako dla osoby obytej już nieco w temacie większość informacji była wcześniej znana, ale rzadko kiedy nabytą wiedzę wykorzystywałam w życiu codziennym. Autor posługuje się prostym językiem, który jest zrozumiały dla każdego. Każdą trudniejszą część obrazuje dzięki podawaniu licznych przykładów. Dodatkowo pojawiają się ćwiczenia i wskazówki, dzięki którym sprawniej będziesz rozwiązywać problemy.

Myśleć efektywnie moim zdaniem to nie tylko poradnik. Jest to też kopalnia wiedzy, dzięki której łatwiej będzie Ci się odnaleźć w życiu codziennym. Dzięki publikacji dowiesz się, czemu rola trzech jest taka ważna jeśli chodzi o naszą pamięć. Dowiesz się także jak zmieniać złe nawyki na dobre i czemu rezygnując z czegoś musisz koniecznie znaleźć jakieś zastępstwo. Od razu zdecydowałam się na założenie zeszytu w którym zapisuje nawyki, które chcę zmienić a także mądre nawyki, które chcę pielęgnować. I choć czasami denerwowało mnie notoryczne powtarzanie danej rzeczy, uświadomiłam sobie, że właśnie dzięki temu zapamiętałam dużo ciekawych informacji.

To co jeszcze podobało mi się w książce to to, w jaki sposób została ona zaprojektowana. Nie znajdziecie w niej żadnych kolorowych obrazków, ale nie są one potrzebne. Dzięki konkretnym przykładom, obrazki pojawiają się Wam przed oczami spontanicznie. Mało tego, będziecie mieć okazję wracać pamięcią do lat wcześniejszych aby uświadomić sobie jak wielką rolę w życiu odgrywa doświadczenie.
Poradnik składa się z ośmiu rozdziałów, na początku każdego z nich znajdziesz trzy najważniejsze elementy, które będą poruszane w danym temacie. Dodatkowo każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem.

Reasumując "Myśleć efektywnie" to doskonały poradnik dzięki którym zrozumiesz istotę sprawnego myślenia. Zwolnisz, zaczniesz spostrzegać różne rzeczy z całkowicie innej perspektywy. Książka pomoże Ci ukierunkować myślenie w taki sposób, abyś mógł sprawnie rozwiązywać problemy, dążył do wyznaczonych celów. Zainwestuj w siebie, bo warto.

Chcesz wiedzieć jak sprawniej rozwiązywać problemy i osiągać cele? Pomoże Ci w tym najnowsza publikacja wydawnictwa samo sedno, w której autor szczegółowo omawia te zagadnienia. Autorem tytułu „Myśleć efektywnie” jest Art Markman - wykładowca psychologii oraz marketingu na Uniwersytecie w Teksasie. Art Markman uważany jest za jednego z najbardziej znanych na całym świecie specjalistów w dziedzinie kognitywistyki. Na swoim koncie ma ponad 125 artykułów naukowych, pracę jako konsultant w firmie, dla której opracował specjalny program szkoleniowy. Celem tego programu jest maksymalizacja sprawności umysłowej.

Struktura poradnika jest bardzo przyjazna. Książka składa się z ośmiu rozdziałów. Każdy z nich opatrzony jest stroną tytułową, na której umieszczono dane informujące czytelnika o tym czego dowie się z konkretnego rozdziału. Oprócz notek zapamiętaj pod koniec rozdziału znajduje się podsumowanie ułatwiające zebranie omówionych treści. Dzięki takiemu rozkładowi książkę można określić mianem nie tylko uporządkowanej, ale także sprzyjającej rozwojowi wiedzy, gdyż elementy typu zapamiętaj oraz podsumowania właśnie temu służą. Dodatkowo w rozdziałach terminy, określenia i istotne informacje zostały pogrubione.

Art Markman w swojej publikacji drobiazgowo wyjaśnia na czym polega sprytne myślenie i jak możemy je udoskonalić. Dowiesz się, że spryt to nie to samo co inteligencja, poznasz swój umysł, rozszerzysz swoją dotychczasową wiedzę o nawykach, które w niniejszej książce wcale nie oznaczają złych zwyczajów, uświadomisz sobie jakie możliwości poznawcze posiadasz, a także jak działa proces zapamiętywania informacji. Spragnionych rozszerzenia wiedzy o pojęcia z zakresu psychologii nie będą zawiedzeni. I tak przykładowo dowiesz się czym jest zjawisko nazywane efektem iluzorycznej klarowności, ślepotą na zmiany, czym są automatyczne zachowania, myślenie wysiłkowe, czy wiedza przyczynowa. Niewątpliwym walorem „Myślenia efektywnego” są liczne przykłady z życia, do których odwołuje się autor. Obok nich pojawiają się także ćwiczenia wspomagające sprawne rozwiązywanie problemów i realizację celów.

Podsumowując, „Myśleć efektywnie" to niezwykle ciekawa publikacja, dzięki której przede wszystkim uświadomisz sobie czym jest sprawne myślenie. Poznasz także pracę ludzkiego umysłu, a zadania znajdujące się w omawianej publikacji pomogą Ci w usprawnieniu funkcjonowania twojego mózgu. Dodam jeszcze, że jest to kolejny tytuł z serii „samo sedno”, która zyskała sobie liczne grono fanów. I ja również do niego dołączyłam.

Bardzo przyjazny i przydatny poradnik, rozwijający ideę "smart thinking". Pomaga inaczej spojrzeć na swoje problemy, zacząć szukać innowacyjnych rozwiązań, nabrać nowego podejścia do nauki i zdobywanej wiedzy. Napisana jest w formie lekkiego w odbiorze, ale bogatego w treść, eseju. Polecam :)

• Psychologia
  • Poradniki