Bądź sprytny

Aaaaa R Aaaaa R
18.03.2013

Do jakich funkcji w mózgu odwołuje się sieć restauracji McDonald's? Czy dobrze jest robić kilka rzeczy naraz? Jak rzucić palenie? Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziecie w książce Arta Markmana „Myśleć efektywnie, czyli jak sprawniej rozwiązywać problemy i osiągać cele”.

Smart to słowo, które zrobiło ostatnio wielką karierę. Smartfon, smart shopping, smart thinking, metoda wyznaczania celów SMART. Smart thinking, o którym traktuje książka „Myśleć efektywnie”, to myślenie skuteczne, służące osiąganiu celów i pokonywaniu przeszkód.

Książka jest napisana w stylu amerykańskiego wykładu, przekazującego wiedzę w sposób jak najbardziej przystępny dla odbiorcy. Autor używa minimum słów, by przekazać maksimum treści. Każdy rozdział jest podzielony na trzypunktowe streszczenie, podrozdziały i podsumowanie. Wszystkie strony są rozbite wizualnie poprzez wypunktowania, pogrubienia, ramki, zmianę czcionki lub tła. Wywód jest przeplatany ciekawostkami, odniesieniami do realnego życia, wskazówkami praktycznymi. Książka wygląda jak idealny wzór konspektu, a sposób jej napisania idealnie odzwierciedla ideę efektywnego myślenia, uczenia się i porządkowania wiedzy.

Odbiorcą tej lektury mogą być zarówno uczniowie i studenci, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw. Tematy, jakie porusza autor, to m.in. skuteczne pozbywanie się złych nawyków i zastępowanie ich dobrymi, zastosowanie wiedzy w praktyce, tworzenie porównań, sposoby skutecznego zapamiętywania, tworzenie kultury sprytnego myślenia w najbliższym otoczeniu, np. w firmie.

Książkę Arta Markmana polecam przede wszystkim osobom zainteresowanym psychologią i sposobem działania ludzkiego mózgu. Spodoba się studentom znużonym skostniałym, przestarzałym sposobem przekazywania wiedzy na naszych uniwersytetach. Przyda się nauczycielom szukającym ciekawych sposobów przekazywania wiedzy. Będzie pomocna również dla tych wszystkich, którzy chcą lepiej wykorzystać swój czas, talent i potencjał.

Anna Rycaj